پرش به محتوا

شبکه‌های کامپیوتری/شبکه کامپیوتری چیست؟

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد

شبکه‌های کامپیوتری اساساً به منظور برقراری ارتباط بین کامپیوترها جهت امکان دسترسی مشترک به منابع سخت‌افزاری، نرم‌افزاری، بانک‌های اطلاعاتی، استفاده مشترک از اتصال اینترنت و مسائلی از این قبیل صورت می‌گیرد.

بستگی به حجم و پیچیدگی نیازها، کمیت و انواع منابع و همچنین استفاده کنندگان این منابع، پیاده‌سازی شبکه به صورت‌های مختلف صورت می‌گیرد. در نتیجه در بسیاری از موارد داشتن تخصص و دانش کافی در این زمینه برای پیاده‌سازی و نگه‌داری کارهای بزرگ اجتناب ناپذیر است. از آنجا که مایکروسافت بسیاری از امکانات از جمله قابلیت شبکه سازی را به صورت آسان و در محیط گرافیکی و در عین حال قدرتمند در محصولات خود گنجانده است، می‌توان با داشتن دانشی اندک بسیاری از نیازهای خود را در این زمینه مرتفع کرده و در نتیجه در هزینه‌ها صرفه‌جوئی نمود.

استفاده از شبکه‌های کامپیوتری در چندین سال اخیر رشد فراوانی کرده وسازمانها وموسسات اقدام به برپایی شبکه نموده‌اند. هر شبکه کامپیوتری باید با توجه به شرایط وسیاست‌های هر سازمان، طراحی وپیاده سازی گردد. در واقع شبکه های کامپیوتری زیر ساخت‌های لازم را برای به اشتراک گذاشتن منابع در سازمان فراهم می‌آورند؛ در صورتیکه این زیر ساختها به درستی طراحی نشوند، در زمان استفاده از شبکه مشکلات متفاوتی پیش آمده و باید هزینه های زیادی به منظور نگهداری شبکه وتطبیق آن با خواسته‌های مورد نظر صرف شود.