لایه های جو

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

لایه[ویرایش]

می توان جو را به عنوان مجموعه ای از لایه ها در نظر گرفت. با حرکت به سمت بالا از طریق جو ، آنها تروپوسفر ، استراتوسفر ، مزوسفر و گرماسفر هستند. منطقه ای وجود دارد که معمولاً به آن یونوسفر گفته می شود ، اما این واقعاً لایه ای نیست و بعداً به آن خواهیم رسید. واسطهای لایه ها به عنوان مکث شناخته می شوند (به عنوان مثال ، یائسگی ، ایجاد استراتژی). هر لایه دارای خصوصیاتی است که آن را از همسایگان خود متمایز می کند ، آنها به سادگی با ارتفاع تعریف نمی شوند. آنها بالای یکدیگر پشته می شوند و نقشه راه فضا را برای ما فراهم می کنند.

تروپوسفر پایین ترین و متراکم ترین لایه ها است. این بخش بیشتر از جرم جو را تشکیل می دهد ، زیرا کشش گرانشی زمین همه سبکترین مولکولها را در نزدیکی سطح نگه می دارد.

هیچ مرز مشخصی وجود ندارد که جو ما را از خلاء فضا جدا کند. هرچه فرد از زمین دورتر شود ، مولکولهایی که جو را تشکیل می دهند کمتر و احتمال برخورد کمتری پیدا می کنند (یعنی میانگین مسیر آزاد یک ذره بسیار طولانی می شود) ، به تدریج جای خود را به محیط باد خورشیدی خارج از تأثیر زمین می دهد. در قسمت فوقانی جو ، ترکیب هوا تغییر می کند تا کمتر مانند یک مایع کلاسیک رفتار کند و به شدت تحت تأثیر میدانهای الکترومغناطیسی مانند میدان مغناطیسی زمین یا باد خورشیدی قرار می گیرد. در این محیط شدید ، جایی که مدار ماهواره ها قرار دارد ، "هوا" به عنوان "هوای فضا" توصیف می شود و توسط مگنتوهیدروودینامیک (MHD) اداره می شود ، که در این کتاب به آن پرداخته نمی شود.

درجه حرارت[ویرایش]

هر لایه مشخصات دمایی خاص خود را دارد یا میانگین دما در مقابل ارتفاع. وقتی از سطح زمین در مناطق گرمسیری بالا می روید ، هوای اطراف شما شروع به خنک شدن می کند. در طول چرت زدن ، دمای هوا ثابت می ماند ، اما همچنان در استراتوسفر ادامه می یابد و درجه حرارت افزایش می یابد. این دقیقاً برعکس در بین النهرین انجام می شود و سپس دوباره دما در دماسنج افزایش می یابد.

ابرها[ویرایش]

همانطور که در این فصل کاملاً روی ابرها خواهید آموخت ، آنها فقط در تروپوسفر و قسمتهای پایینی استراتوسفر تشکیل می شوند. دلیل آن این است که رطوبت به دلیل دمای شدید در لایه های بالایی جو بسیار کم است. همانطور که خواهید فهمید ، سطح ابر (بالا ، میانه و پایین) کاملاً فریب دهنده است زیرا هیچ چیزی بالاتر از تروپوسفر نمی رود.