کتاب آشپزی/نان تافتون: تفاوت میان نسخه‌ها

پرش به ناوبری پرش به جستجو
بدون خلاصۀ ویرایش
بدون خلاصۀ ویرایش
برچسب: ویرایش مبدأ ۲۰۱۷
بدون خلاصۀ ویرایش
برچسب: ویرایش مبدأ ۲۰۱۷
'''نان تافتون'''
* [https://www.youtube.com/watch?v=HseyIk88fP4 طرز پخت نان تافتون خانگی در یوتیوب]
 
== دستور شماره یک ==
مواد لازم:
# آرد: ۳۵۰۵ لیوان (۴۵۰ گرم)
# مایه خمیر: یک۲ قاشق سوپ‌خوریچایخوری
# روغن مایع ۳ قاشق چایخوری
# نمک:یک ۲ قاشق چای‌خوریچایخوری
# شکر ۳ قاشق چایخوری
# آب گرم ۲۷۰ میلی لیتر
 
طرز تهیه:
# آرد: ۳۵۰ گرم
 
# بیکینگ‌پودر: نصف قاشق چای‌خوری
۱. لیوان آب با حرارت ۴۰ درجه و شکر و مایه خمیر را مخلوط کرده و در یک ظرف در بسته قرار دهید و بگذارید تا ۷-۸ دقیقه بماند و مایه خمیر پف کرده و به عمل بیاید.
# نمک:یک قاشق چای‌خوری
 
# ماست: ۱۵۰ میلی‌لیتر (۱۰ قاشق سوپ‌خوری)
۲. آرد، و نمک را مخلوط کرده و در ظرف مناسبی ریخته و وسط آن را کمی گود کنید. سپس مایه خمیر آماده شده و روغن را در محل گودی بین آرد بریزید و با قاشق چوبی، کم‌کم آرد و آب را مخلوط کنید. هر بار مقدار کمی از آرد را از اطراف به وسط گودی بیاورید و با آب مخلوط کنید.
# مایه خمیر: یک قاشق سوپ‌خوری
 
# پودر قند: یک و نیم قاشق چای‌خوری
۳. این خمیر باید مقدار خیلی کمی چسبندگی داشته باشد. اگر خیلی هنوز خیس بود؛ مقداری آرد به تدریج اضافه کنید. دستان خود را به آرد بزنید و خمیر را ورز دهید. این کار باعث می‌شود که خمیر به دستانتان نچسبد. هر بار که خمیر زیادی به دستتان چسبیده بود، این کار را تکرار کنید. از خالی کردن یکباره آرد اضافی روی خمیر خودداری کنید چون ممکن است خمیر شما سفت‌تر از اندازه‌ای که باید، بشود. خمیر را به این ترتیب حدود ۱۰ دقیقه ورز دهید. سعی کنید با کف دست خود که آردی کرده‌اید خمیر را ورز دهید و از چنگ زدن خمیر بپرهیزید.
# شیر ولرم: ۱۵۰ میلی‌لیتر
 
۴. در ظرف بزرگ‌تری مقدار کمی آرد بپاشید یا مقدار کمی روغن اسپری کنید و خمیری را که ورز داده‌اید، به داخل آن منتقل کنید. مجدداً روی خمیر مقدار خیلی کمی آرد بپاشید و روی ظرف را با پارچه تمیزی بپوشانید و اجازه دهید تا خمیر در جای گرمی حدود یکی دو ساعت بماند تا حجم خمیر ۲ برابر شود.
 
۵. یک ربع ساعت قبل از پخت نان‌ها، فر را با حرارت ۲۰۰ درجه سانتیگراد روشن کرده و یک ظرف آب کف فر بگذارید. این کار باعث می‌شود تا هوای فر مرطوب شود و از خشک شدن نان‌ها جلوگیری شود.
 
۶. خمیر را به ۳ یا ۴ قسمت تقسیم کنید و چونه‌های مساوی از آن بسازید. حالا مقدار خیلی کمی آرد روی سطح کار خود ریخته و با وردنه خمیر را صاف و کمی گرد کنید تا خمیر باز شود و اندازه دلخواه را بگیرد.
 
۷. خمیر را در سینی فر گذاشته و با انگشتان خود، خمیر را فشار دهید تا حفره‌هایی بر روی خمیر ایجاد شود و خمیر فرم بگیرد. با چنگال سوراخ‌های ریزی بر روی خمیرها ایجاد کنید تا هنگام پخت، حباب‌های درشتی بر روی نان‌ها ایجاد نشود. در صورت تمایل می‌توانید روی خمیر خود کنجد هم بپاشید.
 
۸. نان‌ها را در طبقه وسط فر با حرارت ۲۰۰ درجه سانتیگراد گذاشته و به هر نان حدود ۱۰ دقیقه زمان بدهید. از روی تغییر رنگ نان می‌توانید متوجه شوید که نان تافتون شما آماده است. اگر نان پخته بود ولی هنوز رنگ دلخواه شما نبود، از بالای فر یک دقیقه حرارت به نان بدهید تا روی آن نیز خوشرنگ شود.
 
۹. شما همچنین می‌توانید نان‌های تافتون را روی ماهیتابه چدنی که فقط با قلمو کمی چرب شده است، قرار داده و نان‌ها را در ماهیتابه بپزید و وقتی زیر آن رنگ گرفت، نان را برگردانید تا طرف دیگر آن نیز رنگ بگیرد. یا می‌توانید نان‌هایی را که در ماهیتابه پخته‌اید در فر قرار دهید تا با حرارت از بالای فر، کمی روی نان‌ها نیز رنگ گرفته یا برشته شود.
 
== دستور شماره دو، با شیر و ماست ==
مواد لازم:
# آرد دو و یک دوم پیمانه ۳۵۰ گرم
# بیکینگ‌پودر: نصف قاشق چای‌خوری
# نمک یک قاشق چای‌خوری
# ماست: ۱۵۰ میلی‌لیتر (۱۰ قاشق سوپ‌خوری)
# مایه خمیر یک قاشق سوپ‌خوری
# پودر قند:شکر یک و نیم قاشق چای‌خوری
# شیر ولرم: ۱۵۰ میلی‌لیتر
 
طرز تهیه:
== دستور شماره دو، بدون خمیر مایه ==
مواد لازم:
# آردگندم ۳ لیوان
# نمک نصف قاشق غذاخوری
# بیکینگ پودر ۱ قاشق غذاخوری
# روغن مایع ۴ قاشق غذاخوری
# آب یک لیوان کامل
 
طرز تهیه:

منوی ناوبری