ویکی‌کتاب:ویکی‌کتاب چیست؟

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

تاریخچه

ویکی‌نسک فارسی در تاریخ ۲۴ اوت ۲۰۰۴ کار خودش را رسما آغاز کرد. ویکی‌کتاب یک مجموعه از نوشتار آزاد است که هر کسی حتی شما می‌توانید آن را ویرایش کنید. تمام مطالب موجود در ویکی‌نسک تحت مجوز مستندات آزاد گنو انتشار میابد این بدین معناست است که استفاده هر آنچه در ویکی‌نسک یافت می‌شود رایگان بوده و تمام کتاب‌های موجود نیز با رعایت این حقوق بر روی ویکی‌نسک قرار گرفته‌اند. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید حقوق نسخه برداری را مطالعه فرمایید.

ویکی‌نسک چیست؟

بطور خلاصه می‌توان گفت ویکی‌نسک مجموعه‌‌ای از نوشتارها به صورت محتوای باز است. از آنجایی که واژه‌ٔ نوشتار معانی گسترده‌ای دارد، این صفحه راهنما ساخته شده است تا نوشتارهای مورد تایید ویکی‌نسک را مشخص کند. به عنوان مثال مجموعه آثار شکسپیر در رشتهٔ ادبیات می‌تواند یک کتاب آموزشی باشد اما نمی‌تواند در ویکی‌نسک جایی داشته باشد.

محتوای ویکی‌نسک

ویکی‌نسک تارنمایی برای کتاب‌های درسی، متون تفسیری، راهنماهای آموزشی و دستور عمل‌ها است. این موارد می‌توانند در یک کلاس درس، آموزشگاه معتبر، به شکل خودآموز یا بعنوان بخشی از آموزش‌های ویکی‌دانشگاه مورد استفاده قرار بگیرند.

به عنوان یک قاعده کلی، ویکی‌نسک فقط کتاب‌های آموزشی را شامل می‌شود و بیشتر کتاب‌هایی که چه داستانی باشند و چه نباشند، در این پروژه جایی نخواهند داشت، مگر اینکه که محتوای آموزشی داشته باشند، هرچند در برخی موارد کتاب‌های داستانی می‌توانند به عنوان ابزار آموزشی مورد استفاده قرار بگیرند و در غیر این صورت مطابق با سیاست حذف باید از پروژه حذف شوند.

ویکی‌نسک شامل متون تفسیری است

نوشتار اصلی: [[ویکی‌نسک:تفسیر متون|ویکی‌نسک:تفسیر متون]]‎


اگرچه ما اجازه کپی کردن یکجای آثار مشمول حقوق نسخه برداری را به ویکی‌کتاب نداریم، اما اجازه تفسیر متون را که در حوزه متون اصلی هستند داریم و آن‌ها را به صورت یک راهنما برای مطالعه یا بررسی کردن به کار می‌بریم.

ویکی‌نسک چه چیزهایی نیست؟

ویکی‌نسک واژه‌نامه نیست

اگرچه لغتنامه یک کتاب است، اما یک لغت‌نامه تخصصی و چند منظوره در یک پروژه دیگر می‌تواند مفیدتر باشد، از این رو ویکی‌نسک لغتنامه نیست و می‌توانید از پروژه برادر به نام ویکی‌واژه به این منظور استفاده کنید.همچنین کتاب‌هایی که فقط شامل معنی لغت، لغات مترادف یا اصطلاحات عامیانه باشند می‌توانند از ویکی‌نسک حذف شوند.

استثنا: ویکی‌نسک به پروژه‌ها اجازه می‌دهد بنابر نیازهایشان از امکاناتی مانند لغتنامه استفاده کنند. مثلا در پروژه‌های آموزش زبان، گاهی برحسب نیاز باید لغتنامه ایجاد شود و یا در پروژه‌های آموزش ریاضی، برای توضیح اصطلاحات تخصصی نیاز به لغتنامه است.

ویکی‌نسک فضای میزبانی رایگان نیست

صفحات ویکی‌نسک صفحات خانگی شخصی نیستند. کتاب‌نویسان دارای صفحات کاربری هستند و استفاده از صفحات ویکی‌نسک برای درج مطالب شخصی (مثل وبلاگ) اشتباه است. بدین منظور می‌توانید از فضاهای رایگان اینترنتی یا سرویس دهندگان وبلاگ استفاده کنید.

ویکی‌کتاب دانشنامه نیست

ویکی‌نسک جایی برای نوشتارها و دیگر مسائل مهم آموزشی می‌باشد، بنابر این دانشنامه نیست، پس:

۱- پروژه ویکی‌کتاب به قالب مقالات دانشنامه‌ای تعلق ندارد، بدین منظور می‌توانید از پروژه برادر ویکی‌کتاب، یعنی ویکی‌پدیا بازدید/استفاده کنید.

۲- ویکی‌کتاب به گستردگی یک دایره المعارف که بر روی یک موضوع مشخص متمرکز شده است نیست.

ویکی‌نسک سرویس خبری نیست

ویکی‌نسک جایی برای منتشر کردن مقالات خبری نیست. بدین منظور از پروژهٔ برادر با نام ویکی‌خبر استفاده می‌شود.

ویکی‌نسک جایی برای منتشر کردن کارهای اصیل نیست

ویکی‌نسک میزبان منابع آموزشی است، اما:

۱- جایی برای کارهای داستانی یا ادبی نیست. ویکی‌نسک فقط از نوشتارهای داستانی میزبانی نمی‌کند، یعنی نوشتارهای ادبی و داستانی مورد تایید ما نیستند. بدین منظور می‌توانید از داستان ویکیا استفاده کنید.

۲- محلی برای انتشار تحقیقات دست اول در هیچ‌رشته‌ای نیست.

ویکی‌نسک آینه‌ای برای متن کتاب‌ها نیست

ویکی‌نسک تابلوی تبلیغات نیست

ویکی‌نسک کاغذ نیست

کاغذ نیست. بدین معنی که ویکی‌نسک محدودیتی در اندازه صفحاتش ندارد و می‌تواند شامل پیوندها و چیزهای دیگر باشد. این بدین معناست که طول و سبک صفحات و نوشتن به شکل صفحه‌ای نمی‌تواند در خور اینجا باشد.

ویکی‌نسک راهنمایی برای بازی‌های تصویری نیست

ویکی‌نسک محلی برای راهنماها و طریقه گذرندان مراحل بازی‌ها نیست، در حقیقت این قبیل راهنماها به محتوای آموزشی ویکی‌نسک تعلق ندارد، هرچند کتاب‌های دیگر درباره بازی‌های تصویری مثل یک تحقیق پژوهشگر از بازی یا راهنما و آموزش ساخت محیط‌های گرافیکی یک بازی در اینجا جای می‌گیرد. ویکی‌استراتیژی مکان بهتری برای نوشتن راهنما خط مشی یک بازی است.

اطلاعات بیشتر

سیاست‌های رسمی مشابه در دیگر پروژه‌های برادر