ویکی‌کودک:شاعران و نویسندگان ایران

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو


شاعران و نویسندگان معاصر[ویرایش]

شعراي معاصر ايران[ویرایش]

ملک الشعرای بهار

محمد تقی بهار معروف به ملک الشعرا (وفات در ۱۳۳۰ شمسی) در سال ۱۳۲۸ روزنامه نوبهار را منتشر کرد و در ۱۳۳۵ به تاسیس انجمن ادبی دانشكده و انتشار مجله دانشكده پرداخت. بهار مدتی به علت فعالیت های سیاسی تبعید و سپس زندانی شد. در اواخر عمر وزیر فرهنگ شد و سه جلد کتاب سبک شناسی را انتشار داد. از او دیوانی از اشعار و نیز آثاری پراکنده در روزنامهها و مجلات به جا مانده است.

پروین اعتصامی

پروین اعتصامی در سال ۱۲۸۵ شمسی در تبریز متولد شد و در ۱۳۲۰ در تهران درگذشت. تحصیلات خود را در مدرسه آمریکایی تهران به پایان رسانید. در آغاز اشعار خود را در مجله بهار که پدرش، یوسف اعتصامی منتشر می کرد به چاپ میرسانید. از او یک دیوان شعر منتشر شده است.

هوشنگ ابتهاج

هوشنگ ابتهاج، (تخلص سایه)، در سال ۱۳۰۶ در رشت متولد شد. از آثارش "سراب"، "سیاه مشق" و "زمین" به چاپ رسیده است.

شهریار

محمد حسين شهریار متولد ۱۲۸۵ شمسی در تبریز متولد شد. از او دیوانی به فارسی و نیز دیوانی به ترکی بر جای مانده است.

شاملو

احمد شاملو (متخلص به ا. بامداد)، از شاعران معاصر ایران بود که به سبک نو شعر می گفت. از شاملو کتاب های "باغ آینه"، "آیدا در آینه"، "آیدا ،درخت خنجر و خاطره" ، "ققنوس در باران"، "از هوا و آینه ها" و بالاخره "هوای تازه" منتشر شده است.

فرخی یزدی

فرخی یزدی، شاعر میهن پرست در سال ۱۲۶۶ در یزد متولد شد و در ۱۳۱۸ در زندان درگذشت. از وی یک دیوان شعر به یادگار مانده است.

فروغ فرخزاد

فروغ فرخزاد در سال ۱۳۱۴ خورشیدی متولد شد و در سال ۱۳۴۵ درگذشت. وی علاوه بر آنکه به سبک متقدمان شعر می گفت، شعر نو هم می سرود و شهرت وی نیز به دلیل این نوع از اشعارش است.

نویسندگان برجسته معاصر ایران[ویرایش]

بزرگ علوی

بزرگ علوی با انتشار "چمدان" شهرت یافت. از آثار او می توان کتاب های "نامه ها"، "چشم هایش" و "ورق پاره های زندان" را نام برد. ترجمه هایی نیز دارد از قبیل "شبی در پاییز" اثر گورکی و "باغ آلبالو" اثر چخوف.

جمالزاده

محمد علي جمالزاده به سال ۱۲۷۴ خورشیدی تولد یافت. تحصیلات مقدماتی را در اصفهان و تحصیلات عالی را در بیروت، سوییس و فرانسه به پایان رسانید. وی در برلین در انتشار مجله کاوه با تقی زاده همکاری کرد و نخستین مجموعه داستان های خود را در سال ۱۳۰۱ با نام "یکی بود یکی نبود" به چاپ رسانید. از آثار دیگر او "صحرای محشر"، "راه آب نامه"، "دارالمجانین"، "تلخ و شیرین"، "سر و ته یک کرباس" و بسیاری دیگر را می توان نام برد.

چوبک

محمد صادق چوبک در سال ۱۲۹۵ خورشیدی در بوشهر به دنیا آمد. تحصیلات مقدماتی را در بوشهر و شیراز به پایان رسانیده وارد کالج امریکایی تهران شد. از آثار او "خیمه شب بازی"، "انتری که لوطیش مرده بود"، "روز اول قبر"، "چراغ آخر"، "تنگسیر" و "سنگ صبور" است.

دهخدا

علی اکبر دهخدا (وفات ۱۳۳۴ شمسی) پسر یکی از ملاکین متوسط قزوین بود و در حدود ۱۲۹۷ قمری (۱۲۵۷ خورشیدی) در تهران متولد شد. علوم معمول زمان مانند عربی و علوم دینی را نزد شیخ غلامحسین بروجردی و نیز حاج شیخ هادی نجم آبادی آموخت. پس از اتمام تحصیلات در مدرسه علوم سیاسی به اروپا سفر کرد و زبان فرانسه آموخت. وی در آغاز مشروطیت به تهران بازگشت و روزنامه" صوراسرافیل" را با همکاری ميرزا جهانگير خان صوراسرافیل و میرزا قاسم خان شیرازی منتشر کرد و قسمت فکاهی آن را تحت عنوان "چرند و پرند" و با امضای "دخو" به عهده گرفت. مدتی نماینده مجلس شورا و چند سال رییس مدرسه حقوق و علوم سیاسی بود و از آن پس تا پایان عمر به تحقیق و تالیف پرداخت. از آثار او امثال و حکم در چهار جلد است که حاوی امثال فارسی است. دیگر حواشی بر دیوان ناصر خسرو و دیوان منوچهری، ترجمه کتاب های "روح القوانین" و "علل عظمت و انحطاط رم"،" فرهنگ فرانسه به فارسی" و تصحیح دیوان مسعود سعد و فرخی است. بزرگترین اثر و مهم ترین خدمت فرهنگی دهخدا "لغت نامه دهخدا" است.

کسروی

سید احمد کسروی تبریزی نویسنده و مورخ ایران در سال ۱۳۲۹ خورشیدی در تبریز به دنیا آمد و پس از طی دوران طلبگی مشغول تحقیق و نوشتن گردید. کسروی قریب هفتاد جلد کتاب نوشته است که از آن جمله است: "صوفی گری"، "شیعی گری"، "بهایی گری"، "حافظ چه می گوید"، "ده سال در عدلیه"، "تاریخ مشروطیت" و "تاریخچه شیر و خورشید".

هدایت

صادق هدایت به سال ۱۲۸۱ در تهران متولد شد و در ۲۳ سالگی از طرف دولت برای تحصیل به اروپا رفت. پس از مراجعت از اروپا به هند رفت و در زبان پهلوی تحقیقات و مطالعاتی کرد و به ایران بازگشت. هدایت سپس در بانک ملی ایران مشغول به کار گردید، مدتی در هنرستان موسیقی کار کرد و عضو هیات تحریریه مجله موسیقی بود. از آثار معروف او بوف کور، سگ ولگرد، سه قطره خون، حاجی آقا، علویه خانم، سایه روشن، وغ وغ ساهاب است. او هم چنین به کافکا علاقه داشت و علاوه ترجمه مسخ کافکا افکار او را نیز در پیام کافکا تشریح کرده است.