پرش به محتوا

راهنمای عکاسی/دوربین کانن ای‌اواس ۶۰دی

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد

معرفی دوربین[ویرایش]

دوربین عکاسی کانن ای‌اواس ۶۰دی دوربینی است با وزن ۷۵۵ گرم که جایگزین مدل دو سال پیش دوربین کانن 50D شده است دارای چندین ویژگی برجسته است، ازجمله یک سنسور CMOS 18 مگا پیکسل، صفحه نمایش LCD 3 اینچ با زاویه متغیر، قابلیت ضبط فیلم‌های فول HD همراه با کنترل‌های دستی، حالت عکسبرداری پیوسته سریع با سرعت ۳ و ۵ فریم در ثانیه، سیستم اندازه‌گیری iFCL 63 ناحیه Canon، ساپورت کارت‌های SD / SDHC / SDXC و دامنهٔ ایزو از ۱۰۰ تا ۱۲۸۰۰. دوربین دیجیتال کانن ای‌اواس ۶۰دی بالاتر از مدل EUS 550D / Rebel T2i و پایین‌تر از دوربین کانن EOS 7D قرار دارد و برای پر کردن شکاف و فاصلهٔ بین دوربین مبتدی و غیر حرفه‌ای EOS 550D و دوربین حرفه‌ای EOS 7D طراحی شده‎است.

آماده کردن دوربین[ویرایش]

در تصویر دوربین بر روی حالت اتوماتیک AF تنظیم شده و لرزشگیر stabilizer نیز بصورت فعال درآمده‌است. با فشردن دکمه‌ای که که در جوار لنز با فلاشی زیگزاکی در کنار آن، دیده می‌شود، می‌توان از فلش استفاده کرد. دکمهٔ دیگری نیز هست که دراین عکس دیده نمی‌شود. این دکمه در خلاف جهت دکمهٔ فلش و در قسمت پایین جلویی دوربین وجود دارد که دکمهٔ مرور عمق میدان نام دارد.

نکته:دیدن منوی یازده پنجره‌ای دوربین تنها هنگامی امکان دارد که صفحه چرخان مدرج بر روی ۷ مد دستی باشد در صورتیکه دوربین بر روی مدهای اتوماتیک قرار داشته باشد، تنها ۷ پنجره دیده می‌شود.

 1. وصل کردن لنز: بر روی لنز یک مربع سفید قرار دارد که در ابتدا و قبل از چرخاندن این مربع باید در امتداد مربع سفیدی قرار بگیرد که در بدنه دوربین وجود دارد سپس لنز به طرف راست به اندازهٔ یک چهارم محیط دایره چرخانده می‌شود.
  انتخاب حالت اتوماتیک AF یا حالت دستی MF ، با استفاده گزینه‌ای که بر روی لنز قرار گرفته‌است، انجام می‌شود. قبل از شروع باید یکی از حالت‌های دستی MF یا اتوماتیک AF انتخاب شود. در صورت نیاز به فوکوس دقیق از حالت دستی (Manual یا MF) بهتر است، استفاده شود. می‌توان در این حالت هم لرزشگر را به حال فعال درآورد و هم غیرفعال، در صورت غیرفعال کردن گزینه لرزشگیر stabilizer، برای جلوگیری از اثر لرزش دست، بهتر است از سه‌پایه عکاسی استفاده شود.
  با فشار دادن گزینه منوی MENU امکان تنظیم کردن دوربین فراهم می‌آید. اگر در مدهای دستی گزینه منوی انتخاب شود ۱۱ پنجره در بالای تصویر دیده می‌شود (مانند همین تصویر) ولی در مدهای اتوماتیک تنها ۷ پنجره دیده می‌شود.
 2. در مدهای دستی با فشار دادن منوی دوربین ۱۱ پنجره دیده می‌شود. با انتخاب دومین پنجره ابزار (بر روی آن یک آچار با دو نقطه در سمت راست دیده می‌شود منظور دومین پنجره به شکل آچار است. برابر است با هشتمین پنجره‌ای که در یکی از مدهای دستی دیده می‌شود) که از سمت چپ نمایان می‌شود، زبان مورد استفاده در دوربین و درج تاریخ و ساعت برای مبنا قرار گرفتن برای ثبت عکس‌ها بوسیله همین پنجره دوم ابزار تنظیم می‌شود.
 3. با انتخاب اولین پنجره ابزار (بر روی آن یک آچار با یک نقطه در سمت راست دیده می‌شود منظور اولین پنجره به شکل آچار است. برابر است با هفتمین پنجره‌ای که در یکی از مدهای دستی دیده می‌شود) فرمت کردن کارت formatting و همچنین خاموش کردن اتوماتیک باطری دوربین تنظیم می‌شود. این زمان را بین یک دقیقه تا ۳۰ دقیقه در ۶ گزینه می‌توان تنظیم کرد. اگر برای خاموش کردن اتوماتیک دوربین گزینه انتخاب نشود و بر روی off تنظیم شود بعد از خاموش شدن باطری دوربین با فشار دادن دکمه شاتر دوباره باطری روشن می‌شود.
 4. دوربین هنگامی که در حالت اتوماتیک AF (با استفاده از گزینه قرار گرفته بر روی لنز) باشد و مد دوربین بر روی یکی از مدهای دستی باشد (با چرخاندن صفحه چرخان مدرج در سمت چپ سطح بالایی دوربین مدهای دستی را می‌توان انتخاب کرد) با فشردن دکمه AF و چرخاندن دکمهٔ چرخان فرعی می‌توان یکی از سه مد AF را انتخاب کرد. این عمل سه حالت فوکوس اتوماتیک ارائه می‌دهد:one shot (نقطه فوکوس را ثابت نگه می‌دارد)، Al servo (نقطه فوکوس را مطابق با سوژه در حالت حرکت تغییر می‌دهد) و Al focus (نقطه فوکوس را مطابق با سوژه‌هایی که جهت حرکت آنها قابل پیش بینی نیست، تغییر می‌دهد)
 5. در هنگامی که دوربین در مدهای دستی است با فشردن دکمه DRIVE زمان فاصله بین عکس‌ها که تک تک باشد یا پشت سر هم یا زمان فشار دادن شاتر دوربین تا گرفتن عکس ۲ ثانیه(۲ در کنار ساعت دیده می‌شود) یا ۱۰ ثانیه (تنها یک ساعت دیده می‌شود، برای هنگامی که عکاس خود هم می‌خواهد در عکس باشد) را می‌توان با چرخان دکمهٔ چرخان اصلی در بالای دوربین تنظیم کرد.
 6. با چرخاندن صفحه چرخان مدرج یکی از مدهای پانزده‌گانه عکس تعیین می‌شود. اگر پشت دوربین به طرف ما باشد مدهای دستی در طرف راست چهارخانهٔ سبز رنگ قرار گرفته‌اند و مدهای اتوماتیک در طرف چپ این چهارخانهٔ سبز قرار دارند.
 7. در صورتیکه مایل بودید تمام تنظیمات را به شکلی که دوربین را خریداری کردید، باز گردانید، مد دوربین را روی یکی از مدهای دستی قرار داده، در سومین پنچره ابزار که به شکل یا آچار و سه نقطه در کنار آن است، گزینه پنجم clear settings را با فشردن SET انتخاب کرده سپس انتخاب خود را بار دیگر با انتخاب clear all camera settings تأیید کنید. با اینکار تنظیمات دوربین به حالت پیش فرض برمی‌گردد.


انتخاب مدها[ویرایش]

در صفحه چرخان مدرج چهار خانهٔ سبز رنگ در امتداد نوار سفید بدنه دوربین قرار گرفته و نشاندهندهٔ اینست که دوربین در مد کاملاً اتوماتیک قرار دارد. صفحه چرخان مدرج دارای ۱۵ مد است. در صورتیکه دوربین از پشت دیده شود، ۶ مد در سمت راست چهارخانه سبز و ۸ مد در سمت چپ چهارخانه سبز برای بر روی صفحه چرخان مدرج دیده می‌شود. چرخاندن صفحه چرخان مدرج با فشار دادن دکمه‌ای که در وسط این صفحه قرار گرفته است امکانپذیر است.

بر روی صفحه چرخان مدرج که در کنار گزینه روشن و خاموش کردن دوربین قرار دارد ۷ گزینه برای انتخاب مد در تنظیم دستی و ۸ مد برای تنظیم اتوماتیک وجود دارد که می‌توان یکی از آنها را انتخاب کرد.

 1. P: اگر به دوربین از پشت نگاه شود اولین گزینه سمت راست حالت اتوماتیک بصورت P بر روی صفحه چرخان مدرج دیده می‌شود. در این حالت دوربین تناسب مناسب را بین زمان نوردهی یا سرعت شاتر و دیافراگم ایجاد می‌کند.
 2. TV: تقدم شاتر، می‌توان با چرخاندن دکمه چرخان اصلی سرعت نوردهی یا سرعت شاتر را تنظیم کرد.
 3. AV: تقدم دیافراگم، می‌توان با چرخاندن دکمه چرخان اصلی دیافراگم را تنظیم کرد. در این حالت، عکاس می‌تواند دیافراگم مورد نظر خود را تنظیم کند و دوربین بر اساس اطلاعات نورسنج، سرعت شاتر را متناسب با نور محیط تنظیم می‌کند تا نورسنجی درست حاصل شود. از این حالت در شرایطی استفاده می‌شود که عکاس می‌خواهد دیافراگم را به منظور کنترل عمق میدان تحت کنترل داشته باشد.
 4. M: نوردهی دستی Manual Exposure
 5. B: برای عکسبرداری در شب Valve
 6. c: چند جنبه‌ای یا Multi-aspect
 7. تصویر دوربین: گزینه‌ای برای گرفتن تصاویر متحرک است.

مدهای تنظیم اتوماتیک

 1. چهارخانه سبز مد کاملاً اتوماتیک
 2. No-Flash zone
 3. Creative Auto mode بوجود آوردن مد اتوماتیک
 4. Portraits پرتره
 5. Landscapes منظره
 6. Close-ups کلوزآپ
 7. Sports ورزش
 8. Night Portraits پرتره در شب


کاربرد تنظیم سریع[ویرایش]

گزینه تنظیم سریع در سمت راست گزینه منوی و اطلاعات دوربین قرار دارد و به شکل دکمه‌ای چشم مانند است که بر روی آن تصویر Q حرف کیوی انگلیسی در درون یک مربع سفید رنگ دیده می‌شود.
در حالت مدهای دستی

در صورتی که مد دوربین بر روی تنظیم دستی دوربین باشد، می‌توان با چرخاندن دکمهٔ چرخان فرعی گزینه‌های زیر را تنظیم کرد. برای رفتن بر روی هر گزینه باید به طرف راست یا چپ یا بالا و یا پایین Multi-controller کنترل‌کنندهٔ چندگانه را که درست در اطراف SET قرار گرفته فشرد.

در تصویر از گوشه چپ و بالای تصویر ردیف اول، (از طرف چپ به راست)

انتخاب درجه نوردهی بدون استفاده از تنظیم سریع، توسط نیمه فشردن دکمهٔ شاتر دوربین و چرخاندن دکمهٔ چرخان فرعی در پشت دوربین صورت می‌گیرد. بر دور دکمه‌ای که روی آن SET نوشته شده دو حلقه وجود دارد، حلقهٔ کوچکتر Multi-controller کنترل‌کنندهٔ چندگانه که قابل چرخیدن نیست و تنها با فشار به چهار طرف آن عمل می‌کند و حلقهٔ بزرگتر دکمهٔ چرخان فرعی نامیده می‌شود. فشار دادن دکمه‌ای که بر روی آن نوشته شده AF-ON نیز عملکردی مشابه نیمه فشردن دکمهٔ شاتر دارد. نکته‌ای که باید به آن توجه کرد اینست که در راهنمای دوربین چاپ شرکت کانن، دکمهٔ بالای دوربین دکمه چرخان اصلی یا به عبارتی گرداننده اصلی نامیده شده ولی در فیلم آموزشی یوتیوب در مورد 50D، از دکمهٔ چرخان اطراف SET در پشت دوربین، به عنوان گردانندهٔ اصلی نام برده شده‌است.
 1. M مد تصویر است که بر روی نوردهی دستی تنظیم شده‌است.
 2. 1/1000 سرعت نوردهی یا سرعت شاتر است.
 3. F.1.8 دیافراگم.
 4. 100 سرعت فیلم یا ایزو

ردیف دوم (از طرف چپ به راست)

 1. میزان نوردهی نشانه وسط را نشان می‌دهد و نشاندهنده اینست که نوردهی خنثی است.
 2. مربع سفید تکی نشاندهندهٔ تک تک عکس گرفتن است.
 3. توازن دوربین را در مانیتور نشان می‌دهد.

ردیف سوم (از طرف چپ به راست)

 1. Exposure compensation جبران نوردهی برای تنظیم نور فلش یا نور قسمت‌های مختلف عکس بکار می‌رود.
 2. Picture Style انتخاب سبک تصویر، انواع سبک‌های تصویر عبارتند: Standard، Portrait، Landscape، Neutral ،Faithful ،Monochrome ،User Def. 1-3
 3. تنظیم تعادل رنگ سفید است. AWB نشاندهنده اتوماتیک بودن تعادل رنگ سفید است.
 4. تنظیم Auto Lighting Optimizer بهینه‌سازی خودکار روشنایی
 5. تنظیم Customize search button سفارشی کردن دکمهٔ جستجو

ردیف چهارم (از طرف چپ به راست)

 1. تنظیم مد AF
 2. تنظیم مد AF
 3. تنظیم نورسنج
 4. انتخاب کیفیت عکس، که در تصویر بر روی RAW تنظیم شده است.

ردیف پنجم و آخر

 1. در صورتیکه یک گزینه در حالت انتخاب باشد نام گزینه نوشته می‌شود.
دکمه شاتر دوربین در انتهای قسمت راست دوربین و در امتداد لنز قرار دارد. دکمه چرخان اصلی نیز بصورت دندانه دندانه در بالای دوربین و نزدیکی دکمهٔ شاتر قرار گرفته‌است.
در حالت مدهای اتوماتیک

در صورتی که مد دوربین بر روی ۶ مد از ۸ مد اتوماتیک باشد (نکته:دو مد اتوماتیک کامل که بصورت مستطیل سبز رنگ است و مد ضد نور که در سمت چپ گزینه اتوماتیک کامل قرار دارد شامل نمی‌شوند همچنین در عکسبرداری در شب نیز انتخاب وضعیت هوا و نور قابل تنظیم نیست) فشار دادن تنظیم اتوماتیک ۹ گزینه برای انتخاب رنگ و زمینه و ۷ گزینه برای انتخاب وضعیت هوا و نور در اختیار ما می‌گذارد:

انتخاب رنگ و زمینه: پس از فشار دادن تنظیم اتوماتیک صفحه‌ای نمایش داده می‌شود که در اولین مستطیل نوشته شده استاندارد اگر این گزینه را انتخاب نکنیم و به همین حالت باشد تنظیم خاصی بر روی عکس انجام نمی‌شود. برای تغییر گزینه استاندارد ابتدا باید گزینه استاندارد را انتخاب کرد پس از آن صفحه‌ای نشان داده می‌شود که تنظیمات زیر در آن دیده می‌شود:

 1. استاندارد
 2. بالا بردن کنتراست نسبت به نسخهٔ استاندارد
 3. کم کردن کنتراست نسبت به نسخهٔ استاندارد
 4. بوجود آوردن تمایز در رنگ‌ها
 5. بالا بردن عمق تصویر
 6. تاریک کردن عکس نسبت به نسخهٔ استاندارد
 7. سرد کردن رنگ‌های عکس
 8. درآوردن عکس به صورت سیاه و سفید

انتخاب هوا و تنظیم نور: بجای تعادل نور سفید در حالت دستی این گزینه‌ها در حالت اتوماتیک بکار برده می‌شوند. تحوه عمل: پس از فشار دادن تنظیم اتوماتیک صفحه‌ای نمایش داده می‌شود که در دومین مستطیل نوشته شده استاندارد اگر این گزینه را انتخاب نکنیم و به همین حالت باشد تنظیم خاصی بر روی عکس انجام نمی‌شود. برای تغییر گزینه استاندارد ابتدا باید گزینه استاندارد را انتخاب کرد پس از آن صفحه‌ای نشان داده می‌شود که تنظیمات زیر در آن دیده می‌شود:

 1. استاندارد
 2. هوای آفتابی
 3. سایه
 4. ابری
 5. نور چراغ
 6. نور فلورسنت
 7. در زمان غروب


استفاده از مانیتور ال‎سی‎دی[ویرایش]

گزینه استفاده از مانیتور ال‎سی‎دی در سمت راست جایی که چشم گذاشته می‌شود دیده می‌شود و به شکل دکمه‌ای است که برروی آن تصویر دوربین و مانیتور ال‎سی‎دی دیده می‌شود و در کنار آن یک دایره توپر قرمز وجود دارد.

دوربین کانن 60D دارای دو نمایشگر LCD است؛ یک صفحه نمایش LCD رنگی ۳ اینچ در پشت دوربین و یک LCD کوچکتر در بالای دوربین که برای وضعیت‌های مختلف دوربین بوده به نمایشگر یا LCD وضعیت معروف است. صفحه نمایش LCD اصلی دوربین EOS 60D Canon بسیار ارتقاء یافته است و حالا با ۱۰۴۰ کیلو پیکسل خود رزلوشن بسیار خوبی را ارائه می‌کند.

برای دیدن سوژه:

برای دیدن سوژه معمولاً چشمی استفاده می‌شود. چشمی یا ویزور یا و نمایاب اسامی‌ای هستند برای دریچه‌ای که عکاس سوژه‌اش را پس از بازتاب‌ها و گذر از عدسی‌های لنز، می‌تواند به راحتی و واقعی ببیند.

راه دیگر دیدن سوژه مانیتور است. برای استفاده از مانیتور ال‎سی‎دی یا صفحه نمایش LCD اصلی دوربین به هنگام عکسبرداری جهت دیدن سوژه، باید دکمه‌ای که در پشت دوربین قرار گرفته و برروی آن تصویر دوربین نقش بسته را فشار داد.

با استفاده از اولین پنجره‌ای که در منوی دوربین از سمت چپ نشان داده می‌شود (به شکل دوربین سفید در زمینهٔ قرمز رنگ و یک نقطه سفید در گوشه سمت راست است)، زمان گرفتن عکس تا نشان دادن آن در مانیتور ال‎سی‎دی تعیین می‌شود. با فشار دادن حلقه‌ای که به دور SET قرار گرفته بطرف بالا و یا پایین می‌توان این زمان را از ۲ تا ۸ ثانیه تنظیم کرد و در آخر دکمهٔ SET را برای حفظ فشار داد.


تنظیم نقاط فوکوس[ویرایش]

با نگاه کردن به داخل چشمی دوربین و نیمه فشردن دکمهٔ شاتر نقاط چهار گوش نارنجی رنگی بر روی تصویر دیده می‌شود که نشاندهندهٔ نقاط فوکوس است. در مدهای اتوماتیک نمی‌توان نقطه فوکوس را تنظیم کرد. برای کنترل نقطه فوکوس در حالت دستی MF ، و مدهای دوربین بر روی یکی از چهار مد P. TV. AV. M باشد. سپس باید بزرگنمای دوربین را که به صورت ذره‌بینی همراه با علامت بعلاوه درست در گوشه سمت راست دوربین وجود دارد، فشار داده شود. با فشردن دکمه بزرگنمایی (روی آن علامت ذره بین و علامت بعلاوه‌است) و چرخاندن دکمه چرخان اصلی و یا دکمهٔ چرخان فرعی می‌توان قاب اتوماتیک (نقاط فوکوس) را انتخاب کرد برای در حافظه ماندن قاب اتوماتیک باید یکبار دیگر دکمه بزرگنمایی را فشار داد.


تنظیم سرعت فیلم یا ایزو[ویرایش]

تنظیم سرعت فیلم یا ایزو توسط فشردن دکمه ISO و چرخاندن محور چرخانی که دور دکمه SET قرار گرفته انجام می‌گیرد.

هرچه ایزو یا سرعت فیلم بیش‌تر باشد نیاز به نور کمتری خواهد بود ولی کیفیت عکس‌ها نیز کاهش پیدا می‌کند. کیفیت عکسی که با ایزوی پایین گرفته می‌شود، بهتر است ولی از طرفی دیگر هرچه ایزو کمتر باشد، باعث افزایش نویز و در نتیجه کاهش کیفیت می‌شود.

معمولاً از ایزوی بالا برای عکس‌برداری از اشیاء متحرک و در محیط‌هایی با نور کم استفاده می‌شود.


تنظیم دیافراگم[ویرایش]

دیافراگم ۳۲، وضوح بک گراند باعث کاسته شدن اهمیت سوژه شده‌است.
دیافراگم ۵٫۶، سوژه از پس زمینه جدا شده‌است و اهمیت آن مشخص گردیده‌است.

ما می‌توانیم با بستن دیافراگم (انتخاب اعداد بزرگتر) به عمق میدان وضوح بیشتری دست یابیم.

در مدهای AV (تقدم دیافراگم) و M و می‌توان دیافراگم را تنظیم کرد. در صورتی که مایل باشید که منظره پشت سوژه محو باشد باید دکمه شاتر را بصورت نیمه فشرده درآورده و دکمه چرخان اصلی را به سمت چپ بچرخانید در اینصورت اعداد کوچکتر می‌شود در صورتیکه تمایل دارید تمامی منظره واضح باشد دکمه را به راست بچرخانید در اینصورت اعداد بزرگتر خواهد شد. هر چه عدد کوچکتر باشد پشت تصویر تارتر می‌شود. پله‌های کامل عدد دیافراگم بستگی به نوع لنز دارد:

 1. لنز (EF-S18-135mm F3.5-5.6 IS) ۲۲–۲۰–۱۸–۱۶–۱۴–۱۳–۱۱–۱۰–۹–۸–۷٫۱–۶٫۳–۵٫۶–۵٫۰–۴٫۵–۴٫۰–۳٫۵ است.
 2. لنز (Canon EF 100mm f/2.8 Macro USM) در بازترین حالت f2.8 و در بسته‌ترین حالت f32.0 است.


تنظیم سرعت شاتر یا زمان نوردهی[ویرایش]

تأثیر سرعت شاتر بر روی تصویر. هر چه زمان نوردهی یا سرعت شاتر کمتر باشد برای مثال در حدود یک ثانیه قطرات آب پیوسته‎تر و در حال حرکت به نظر می‌رسد و هر چه سرعت بیشتر (۱/۸۰۰) باشد قطرات آن ناپیوسته‌تر و در حالت ثابت و ایستا به نظر می‌آید.

در صورتیکه نخواهیم از تنظیم سریع استفاده کنیم، برای تنظیم سرعت نوردهی یا سرعت شاتر ابتدا باید مد دوربین را بر روی TV: تقدم شاتر قرار بدهیم و سپس با چرخاندن دکمه چرخان اصلی سرعت را تنظیم کنیم. وقتی سرعت شاتر به یک ثانیه یا بیشتر نزدیک می‌شود دو تیک در کنار عدد دیده می‌شود.

زمان نوردهی فاصله زمانی‌ست که شاتر دوربین باز است و نور روی فیلم عکاسی (در دوربین‌های غیر دیجیتالی) یا حسگرهای الکترونیکی (در دوربین‌های دیجیتالی) اثر می‌کند. اغلب در نور کم زمان نوردهی بیشتر است. در عکس برداری از اشیاء متحرک از زمان نوردهی کمتر استفاده می‌شود. زمان نوردهی بر حسب ثانیه سنجیده می‌شود. به عنوان مثال یک هشت هزارم (۱/۸۰۰۰) ثانیه است. زمانی که شاتر دوربین در کمتر از ۱/۶۰ ثانیه بسته می‌شود اصطلاحاً شاتر کند یا طولانی نامیده می‌شود. در این حالت دوربین با نوردهی طولانی تصویر را ثبت می‌کند. شاتر بالای ۱/۵۰۰ ثانیه، سرعت شاتر سریع نامیده می‌شود. اگر طوری دوربین تنظیم شود که این دریچه با سرعت بسیار بالایی باز و بسته شود عکس به اصطلاح Freeze می‌شود. یعنی اگر موضوع عکاسی متحرک باشد سرعت باز و بسته شدن شاتر اینقدر بالاست که این تحرک در تصویر ثبت نمی‌شود.

استفاده از سرعت‌های بالاتر شاتر نه تنها ریسک لرزه‌های دوربین را کاهش می‌دهند بلکه می‌توانند از محو شدگی بوجود آمده در هنگام حرکت سوژه، مثلاً تکان خوردن گل‌ها در اثر وزش نسیم یا باد، هم جلوگیری نمایند البته این کار باعث می‌شود که نتوانید از باز بودن یا گشودگی‌های زیاد دیافراگم (با اعداد کوچکتر نمایش داده می‌شود) استفاده کنید.


تنظیم نورسنجی[ویرایش]

با فشار دادن دکمه نورسنج که در سمت راست دکمه ISO قرار دارد و با علامت شبیه به چشم مشخص شده و چرخاندن دکمه چرخان اصلی می‌توان یکی از ۴ حالتِ نورسنج را انتخاب کرد.

تنظیم جبران نوردهی[ویرایش]

کوه برفی، بدون جبران نوردهی
همان کوه، با +2EV پله. جبران نوردهی مثبت باعث روشن شدن تصویر شده است.

جبران نوری یا جبران نوردهی (Exposure Compensation) اشتباه به وجود آمده در تنظیم نور دوربین را اصلاح می‌کند. در این دوربین جبران نوری در محدوده مثبت و منفی سه گام نوری 3EV± کار می‎کند. بطور ساده می‌توان گفت در جبران نوری مقادیر مثبت روشنایی تصویر را زیاد و مقادیر منفی تصویر را تاریک تر می‌کند.

برای تنظیم جبران نوردهی مد دوربین باید بر روی یکی از سه مد P. TV. AV باشد.


تعادل رنگ سفید[ویرایش]

طرف چپ عکسی را نشان می‌دهد که با دوربین دیجیتال گرفته شده است. نیمه سمت راست عکسی است طبیعی در همان نور.

تعادل رنگ سفید (به انگلیسی: White Balance) یا تعادل رنگ (به انگلیسی: Color Balance) اصطلاحی است که در عکاسی، تصاویر دیجیتالی و چاپ بکار می‌رود و عبارت است از به روند اصلاح رنگ‌ها که در این روند تن رنگ سفید که ممکن است تمایل به برخی رنگ‌های دیگر داشته‌باشد تبدیل به سفیدِ کامل می‌شود و سایر رنگ‌ها نیز به تناظر آن، اصلاح می‌شوند.

تنظیم تعادل رنگ سفید با فشردن دکمهٔ منوی و انتخاب پنجره دوم پدیدار می‌شود. حالت اتوماتیک تعادل رنگ سفید بصورت AWB نشان داده می‌شود. تنظیم تعادل رنگ سفید از روی منوی، در صورت قرار داشتن دوربین بر روی مدهای دستی در اثر فشار دادن دکمهٔ منوی و انتخاب دومین پنجره، گزینهٔ تعادل نور سفید دیده می‌شود با انتخاب این گزینه حالت‌های مختلف زیر به صورت تصاویر نمادین دیده می‌شود. با فشار دادن بر روی هر تصویر توضیح و نام حالت نوشته می‌شود که می‌توان یکی از آنها را انتخاب کرد. خودکار: تعادل رنگ را با توجه به شرایط نور و به صورت خودکار تنظیم می‌کند. روز: تعادل رنگ را برای شرایط آفتابی خارج از ساختمان تنظیم می‌کند. سایه: تعادل رنگ را برای سایه تنظیم می‌کند. ابری: تعادل رنگ را برای آسمان ابری تنظیم می‌کند. تابان: تعادل رنگ را برای شرایط نور ملایم مثل موقعی که زیر نور لامپ قرار دهید تنظیم می‌کند. فلورسنت: تعادل رنگ را برای نور مهتابی تنظیم می‌کند. فلش: دستی: درجه رنگ:


تنظیم کیفیت ضبط[ویرایش]

با استفاده از گزینه‌های اولین پنجره منو (به شکل دوربین سفید در زمینهٔ قرمز رنگ و یک نقطه سفید در گوشه سمت راست است)، کیفیت ضبط (Recording quality) تنظیم می‌شود. برای کیفیت ضبط JPEG، می‌توان ۸ گزینه را انتخاب کرد و برای کیفیت ضبط RAW سه گزینه:RAW, MRAW , SRAW وجود دارد. برای انتخاب RAW دکمه چرخان اصلی در بالای دوربین را بچرخانید و برای انتخاب JPEG اولین دایره در اطراف دکمهٔ SET را به طرف چپ یا راست فشار دهید سپس دکمهٔ SET را در وسط دکمه چرخان فرعی فشار دهید. حال در پنجره کیفیت ضبط انتخاب شده توسط شما دیده می‌شود. Canon فایل‌های Raw (خام) خروجی دوربین‎هایش را CR2 نامگذاری کرده است.

در چه مواردی باید از فرمت JPEG استفاده کرد و مزایای آن چیست؟

۱- بعلت حجم کمتر، امکان ذخیره تعداد بیشتری عکس در کارت وجود دارد.

۲- در بسیاری از موارد به کیفیت خیلی زیادی نیاز نیست. (عکسهای خانوادگی،..)

۳-فایلهای کم حجم به راحتی منتقل می‌شوند که این امر بخصوص برای عکاسان خبری اهمیت دارد. همچنین انتقال بیسیم این فایلها راحت تر است.

۴-بسیاری از عکاسان، وقت یا تمایلی برای ویرایشهای پس از تهیه عکس ندارند.

۵-بسیاری از دوربینهای ارزان در هنگام تهیه فایلهای RAW، بسیار کند عمل می‌کنند.

موارد استفاده از فرمت RAW و مزایای آن

۱-فرمت RAW دقیقاً شامل تمام اطلاعاتی است که در هنگام تهیه عکس توسط حسگر دریافت و ذخیره شده است. نه کمتر و نه بیشتر؛ بنابراین شما می‌توانید حداکثر استخراج اطلاعاتی را چه در حال و چه در آینده از این فایل انجام دهید.

۲-در این فرمت تغییری به منظور تنظیم White Balance انجام نمی‌شود. تنها تنظیماتی را که کاربر برای White Balance انجام داده، در همان Tag همراه فایل، ذخیره می‌شود اما اصل فایل تغییری نمی‌کند. در این حالت می‌توان بهترین تنظیم دمای رنگ را برای فایل اصلی انجام داد. در فایلهای JPEG بعلت تبدیل خطی و نیز اعمال تنظیم Curve روشنایی توسط دوربین، امکان تغییر White Balance عملاً به خوبی فایلهای RAW وجود ندارد.

۳-عمل خطی سازی (Linear Conversion) و تفسیر رنگ (با استفاده از الگوریتمهای تبدیل اطلاعات فیلترهای آرایه‌ای) در کامپیوتر انجام می‌شود. این فرایند با پردازنده قویتر، وبرنامه‌های کاملتری، نسبت به آنچه که در دوربین وجود دارد، انجام می‌گردد؛ بنابراین واضح است که نتیجه کار نیز بسیار بهتر خواهد بود.

۴-امکان تغییر کنتراست و اشباع رنگ طبق نظر کاربر به بهترین وجه ممکن برای هر عکس انجام می‌شود.

۵-مهمترین مزیت فایل RAW آنست که در مرحله ویرایش، کاربر با یک فایل ۱۶ بیتی روبرو است نه با فایل ۸ بیتی. این موضوع بخصوص در هنگام اصلاح مناطق بسیار روشن یا تاریک عکس خود را نشان می‌دهد چرا که در این موارد به جای ۲۵۶ سطح روشنایی با ۶۵۶۳۶ سطح روبرو هستیم و در نتیجه از ایجاد اثرات مصنوعی و ناخواسته در هنگام ویرایش عکس جلوگیری می‌شود.

۶-چون فایلهای RAW از لحاظ اطلاعاتی هیچ تغییری نمی‌کنند، می‌توان آنها را نگهداری کرد تا در آینده اگر آلگوریتم‎های بهتری برای تبدیل (در مرحله خطی سازی، تفسیر رنگ و ...) کشف شدند، مجدداً مورد پردازش قرار گیرند وتصاویر بهتری ازآنها استخراج گردد. دقیقاً معادل فیلمی که می‌توان به امید کشف راههای بهتر فرایند ظهور، آنرا برای آینده نگهداشت.

برای کسانی که می‌خواهند پردازش‌های ثانویه (Post Processing) را با نرم‌افزارهای حرفه‌ای تری مانند آدوبی لایت روم و فتوشاپ و... که به مراتب برنامه نویسی و الگوریتم پردازشی بهتری را در زمینه ویرایش عکس نسبت به پردازشگر داخلی دوربین روی عکس‌های‌شان انجام دهند، بهتر است که با فرمت RAW به عکاسی بپردازند ضمن اینکه فایل‌های خام جزئیات بیشتری را در مناطق خیلی روشن و خیلی تیره عکس نگاه می‌دارند که با روش‌های پردازش موجود، تا حدودی قابل بازیابی است زیرا اطلاعات RAW در اکثر دوربین‌ها بصورت ۱۲ بیتی ذخیره می‌شوند و این بدین معنی است که شدت نور در روی هر پیکسل با عددی بین ۰ تا ۴۰۹۶ نشان داده می‌شود. اما در فایل‌های ۸ بیتی) مثل یک فایل Jpeg) شدت نور در هر پیکسل با عددی بین ۰تا ۲۵۵ (۰ یعنی سیاه مطلق و ۲۵۵ یعنی سفید مطلق) می‌تواند مشخص شود.

تبدیل فایلهای RAW:

برای تبدیل فایلهای RAW برنامه‌های بسیار مختلفی وجود دارد. همراه هر دوربینی که امکان تولید این فایل را داشته باشد، نرم‌افزار مربوطه نیز از همان شرکت وجود دارد. امکان تهیه برنامه‌های مجزا نیز وجود دارد. تقریباً همه این برنامه‌ها کار خود را به خوبی انجام می‌دهند هرچند تفاوتهایی از لحاظ محیط کار، آسانی کار، سرعت پردازش بایکدیگر دارند. برای تبدیل آنلاین می‌توانید از سایت online-convert.com استفاده کنید. تغییر سیستم فایل در این سایت کمی وقت می‌برد.

فعال کردن قفل آینه[ویرایش]

آینه‎ای در پشت لنز و در مقابل شاتر قرار گرفته که وظیفهٔ انعکاس تصویر و نور به منشور و از آن به چشمی را بر عهده دارد. زمانی که دکمه شاتر فشرده می‌شود آینه با سرعت بسیار زیادی به بالا پرتاب می‌شود و شاتر باز می‌شود تا فیلم یا سنسور در معرض نور قرار بگیرد. این حرکت مکانیکی به دلیل سرعت بالا لرزشی را حین گرفتن عکس به دوربین اعمال می‌کند و سبب می‌شود که عکس گرفته شده تا حد کمی محو (Blur) شود. برای رفع این مشکل حالتی به نام Mirror lock-up (فعال کردن قفل آینه) معرفی شده که با فعال کردن آن زمانی که دکمه شاتر فشرده می‌شود آینه بالا می‌رود و در آنجا قفل می‌شود (در این حالت چیزی در چشمی دیده نمی‌شود – در این حالت هنوز عکسی گرفته نشده است). سپس با فشردن دوبارهٔ شاتر، عکس گرفته می‌شود و آینه نیز به جای خود باز می‌گردد؛ بنابراین علاوه بر استفاده از سه‌پایه و غیرفعال کردن لرزش‌گیر لنز، حالت Mirror lock-up نیز راه دیگری است برای دستیبابی به یک عکس شارپ پیشنهاد می‌شود.

 • فعال کردن قفل آینه Mirror lock-up، توسط انتخاب گزینهٔ سوم از پنجره دهم که به شکل دوربین سفید در زمینهٔ قرمز است صورت می‎گیرد. ابتدا گزینه سوم را انتخاب کرده سپس دو گزینه Disable و Enable دیده می‌شود. اگر دوربین بر روی Disable تنظیم شده باشد ابتدا این گزینه را با فشردن دکمه SET انتخاب کنید نواری قرمز رنگ به دور آن نمایان می‌شود سپس با فشردن Multi-controller کنترل‌کنندهٔ چندگانه را که درست در اطراف SET قرار گرفته گزینه Enable را با فشردن دکمه SET انتخاب کنید. نکته مهم این است که پس از فعال کردن قفل آینه با یک بار فشردن دکمهٔ شاتر تنها یک تصویر سیاه دیده می‌شود و کسانی که آشنا نیستند احتمال خراب شدن دوربین را می‌دهند اما با فشردن دوباره دکمهٔ شاتر می‌توان عکسبرداری کرد. همچنین با انجام clear all camera settings فعال کردن قفل آینه به حالت اول برنمی گردد و تنظیم قفل آینه تنها بصورت دستی انجام می‌شود.

جستارهای وابسته[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]