ویکی‌کتاب:میز تحریر

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد
(تغییرمسیر از میز تحریر)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
میز تحریر در ویکی‌کتاب، مکانی برای مطرح کردن سوالات عمومی، درخواست راهنمایی و اظهار نظر از دیگر کاربران، و بحث بر سر مسایل مختلفی است که در ویکی‌کتاب اهمیت دارد.

رتبه زبان فارسی پروژه‌های ویکی (مهر ۱۴۰۱)[ویرایش]

نام ویکی تعداد زبان رتبه فارسی محتوا
ویکی‌سفر ۲۱ ۵ راهنمای سفر
ویکی‌کتاب ۸۳ ۱۸ ایبوک آموزشی
ویکی‌گفتاورد ۸۴ ۸ گفتاوردهای مشاهیر
ویکی‌داده ۱ ۱ داده‌های ساختار یافته
ویکی‌انبار ۱ ۱ نگاره و آوا
ویکی‌خبر ۳۴ ۲۰ خبر
ویکی‌نبشته ۷۲ ۱۶ روزنامه و گاهنامه
ویکی‌واژه ۱۶۲ ۴۳ مدخل واژه‌ای

--دوستدار ایران بزرگ شنبه،۳۰ مهر ۱۴۰۱، ساعت ۰۰:۰۶ (ایران) ‏۲۱ اکتبر ۲۰۲۲، ساعت ۲۰:۳۶ (UTC)پاسخ[پاسخ]

رتبه ویکی‌کتاب فارسی در آذر ۱۴۰۱[ویرایش]

ویکی‌کتاب فارسی در آذر ۱۴۰۱
  • در آذر ۱۴۰۱، با مدیریت Doostdar، ویکی‌کتاب فارسی ۱۶امین ویکی‌کتاب جهان شد.

دوستدار ایران بزرگ چهارشنبه،۹ آذر ۱۴۰۱، ساعت ۱۳:۳۸ (ایران) ‏۳۰ نوامبر ۲۰۲۲، ساعت ۱۰:۰۸ (UTC)پاسخ[پاسخ]

با خط پارسی-عربی (Perso-Arabic) آشنا شویم[ویرایش]

خط پارسی-عربی همانی است که عنصری بلخی حدود هزار سال پیش (حدود سده دهم میلادی) با آن دیوان خود را که حاوی مفاهیمی بسیار غنی است در قالب‌های موزون غزل، مثنوی، قصیده، ... نوشت. نه تنها دیوان عنصری بلکه سایر کتاب های قدیمی پارسی نیز در سال‌های دور (حدود هزار سال پیش) به خط پارسی-عربی نوشته شده‌اند که نمونه‌هایی از آنها عبارتند از نامه‌های محمد عبده کاتب، دیوان دوبیتی‌های باباطاهر همدانی، سلسله الترتیب (فلسفی) از خیام، زاد المسافرین ناصر خسرو، گشایش و رهایش ناصر خسرو، ... اجازه بدید کلام رو کوتاه کنم درخواستم این هست که اگر با دیدن دکمه های صفحه کلید بعضی وسایل الکترونیکی که دارای حروفی غیر از پارسی هستند احساس بدی نسبت به خط پارسی بهتون دست میده به دلیل این هست که عادت نکردید هنوز. سعی کنید از صفحه کلید پارسی فقط استفاده کنید که در گذشته کم بود ولی در ویندوزهای جدیدتر و نرم‌افزارهای به‌روزتر به آسونی در دسترس هستند خیلی زود عادت میکنید.

خط پارسی-عربی توسط زبان های مختلفی استفاده میشه مثل پارسی، کردی، سرائیکی، عربی، مازندرانی، اردو، کشمیری، جاوه‌ای، قزاقی، سندی، اویغوری، ... شاید تنها دلیلی که در گذشته برای نوشتن پیامک از خط انگلیسی استفاده میشد نبود صفحه‌کلید پارسی در گوشی های همراه در اون زمان بود و خوشبختانه امروزه با رواج پیامرسان های مختلف از حجم پیامک های فینگلیش ارسالی کاسته شده و تقریبا تمام پیام های پارسی در پیامرسان ها (واتساپ، تلگرام، لاین، ...) با خط پارسی نوشته میشن. پس میبینید که اگر صفحه‌کلید پارسی در دسترس باشه هیچ کاربری برای نوشتن به زبان پارسی به سراغ سایر صفحه‌کلیدها (معروف به فینگلیش) نخواهد رفت و صد در صد، همه کاربران خط پارسی رو ترجیح میدن. --دوستدار ایران بزرگ جمعه،۳۰ دی ۱۴۰۱، ساعت ۰۲:۴۲ (ایران) ‏۱۹ ژانویهٔ ۲۰۲۳، ساعت ۲۳:۱۲ (UTC)پاسخ[پاسخ]

Editing news 2023 #1[ویرایش]

این خبرنامه را بزبانی دیگر بخوانید.لیست اشتراک این خبرنامه چند زبانه

این خبرنامه شامل دو به‌روزرسانی مهم درباره کار گروه ویرایش Editing است:

  1. تیم ویرایش کار افزودن ویژگی‌های جدید به پروژه صفحات گفتگو را پایان داده و اجرا می کند
  2. پروژه ای جدید را آغاز می کنند، ویرایش بررسی.

پروژه صفحات بحث/گفتگو

اسکرین شات تغییرات طراحی صفحه بحث را نشان می دهد که در حال حاضر به عنوان ویژگی های بتا در تمام ویکی های ویکی مدیا موجود است. این ویژگی ها شامل اطلاعاتی در مورد تعداد افراد و نظرات در هر بحث است.
برخی از تغییرات آینده/آتی

گروه/تیم ویرایش این مرحله اول پروژه صفحات گفتگو را تقریباً به پایان رسانده است. تقریباً همه ویژگی های جدید ویژگی‌های جدید در ویژگی بتا برای ابزارهای گفت‌وگو در دسترس اند.

اطلاعاتی درباره میزان فعال بودن یک بحث، مانند تاریخ آخرین/جدید ترین نظر/اظهار نظر، نشان می دهد. به زودی یک دکمه جدید "دکمه نام" "افزودن مبحث" خواهیم داشت. می توانید آنها را در ترجیحات$ =Special:Preferences#mw-prefsection-editing-discussion خود غیر فعال/خاموش کنید. لطفا از طریق لینک $ نظر خود را به آنها بگویید.

میزان تکمیل ویرایش روزانه توسط گروه آزمایش: ابزارهای بحث (گروه آزمایش) و پوشش تلفن همراه (گروه کنترل)

یک آزمایش A/B برای ابزارهای گفت‌وگو در سایت تلفن همراه به پایان رسیده است. ویراستاران با ابزارهای گفت‌وگو موفق‌تر بودند. گروه/تیم ویرایش این ویژگی ها را برای همه ویرایشگران در سایت تلفن همراه فعال می کند.

پروژه جدید: ویرایش چک

گروه/تیم ویرایش پروژه ای برای کمک به ویرایشگران جدید ویکی پدیا را آغاز می کند. این به افراد کمک می کند تا قبل از کلیک "بیگ بلوباتن$" "انتشار تغییرات" برخی از مشکلات را شناسایی کنند. نخستین ابزار افراد را تشویق می کند که هنگام اضافه کردن محتوای جدید، ارجاع /ارجاعات را هم اضافه کنند. لطفاً برای اطلاعات بیشتر آن صفحه را تماشا کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به یک کنفرانس تلفنی در 3  مارس  2023 بپیوندید.

Whatamidoing (WMF) (بحث) ‏۲۳ فوریهٔ ۲۰۲۳، ساعت ۰۰:۲۰ (UTC)پاسخ[پاسخ]

رتبه زبان فارسی پروژه‌های ویکی (فروردین ۱۴۰۲)[ویرایش]

نام ویکی تعداد زبان رتبه فارسی محتوا
ویکی‌سفر ۲۱ ۵ راهنمای سفر
ویکی‌کتاب ۸۳ ۱۶ ایبوک آموزشی
ویکی‌گفتاورد ۸۴ ۸ گفتاوردهای مشاهیر
ویکی‌داده ۱ ۱ داده‌های ساختار یافته
ویکی‌انبار ۱ ۱ نگاره و آوا
ویکی‌خبر ۳۴ ۲۰ خبر
ویکی‌نبشته ۷۲ ۱۷ روزنامه و گاهنامه
ویکی‌واژه ۱۶۲ ۴۴ مدخل واژه‌ای
دوستدار ایران بزرگ یکشنبه،۶ فروردین ۱۴۰۲، ساعت ۲۲:۲۶ (ایران) ‏۲۶ مارس ۲۰۲۳، ساعت ۱۷:۵۶ (UTC)پاسخ[پاسخ]
بر اساس جدول بالا ویکی‌سفر، ویکی‌کتاب و ویکی‌گفتاورد موفق‌ترین پروژه‌های پارسی هستند. دوستدار ایران بزرگ یکشنبه،۶ فروردین ۱۴۰۲، ساعت ۲۲:۴۴ (ایران) ‏۲۶ مارس ۲۰۲۳، ساعت ۱۸:۱۴ (UTC)پاسخ[پاسخ]

Your wiki will be in read-only soon[ویرایش]

MediaWiki message delivery ‏۲۱ آوریل ۲۰۲۳، ساعت ۰۰:۴۱ (UTC)پاسخ[پاسخ]

انتخاب کمیته‌ی سازنده U4C[ویرایش]

مرحله‌ی بعدی در فرآیند آیین نامه جهانی رفتار، ایجاد یک کمیته‌ی سازنده برای ایجاد منشوری برای کمیته‌ی هماهنگی آیین نامه جهانی رفتار (U4C) است. این کمیته‌ی سازنده انتخاب شده است. درباره‌ی اعضای این کمیته و کار پیش روی آن در متا ویکی بخوانید.

-- UCoC Project Team, ‏۲۷ مهٔ ۲۰۲۳، ساعت ۰۴:۲۰ (UTC)