پرش به محتوا

ویکی‌کتاب:خودآموز/بحث و اجماع

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد

تصمیم‌گیرنده کیست؟[ویرایش]

حال که در اینجا هر کسی می‌تواند ویرایش کند، چه کسی تصمیم‌گیرنده است که چه پیش آید؟ چه کسی این وبگاه را از بیراهه رفتن باز می‌دارد؟

پاسخ این سوالات در یک کلمه خلاصه می‌شود. شما، شمایی که اینجا ویرایش می‌کنید باید طوری عمل کنید که همه بتوانند از بودن در ویکی‌کتاب لذت ببرند.

اگر بخواهیم قضیه را بازتر کنیم همه کسانی که با هم ویرایش می‌کنند یک جامعه را تشکیل می‌دهند، یک گروه اجتماعی که هدف‌شان پیشرفت پروژه‌شان است. از طریق همکاری اعضای جامعه یک سری رهنمودها و سیاست‌هایی را می‌پذیریم و ویکی‌نویسان از آن تبعیت می‌کنند تا فرآیند رو به جلو انجام شود. با یک نام کاربری شما هم می‌توانید به این جامعه ملحق شوید و کمک کنید همه چیز خوب پیش برود.

چطور تصمیم گرفته می‌شود؟[ویرایش]

ویکی‌کتاب به طریقی مشابه یک دولت یا یک گروه دارای رهبر عمل نمی‌کند بلکه ویکی‌کتاب هیچ رهبر رسمی‌ای ندارد اگرچه به طور غیررسمی همیشه عده‌ای چنین نقشی را بر عهده می‌گیرند. بهترین روش این است که خودتان یک کار را انجام دهید تا سایرین از شما به عنوان نمونه یاد بگیرند.

تصمیم‌های پیچیده در ویکی‌کتاب توسط جامعه و از طریق روشی گرفته می‌شود که «اجماع» نام دارد. اجماع زمانی است که جامعه بر سر انجام یک کار خاص با هم بحث می‌کنند، راه‌حل‌هایی را پیدا می‌کنند و به یک توافق کلی می‌رسند. توجه داشته باشید که این کار همان رای اکثریت نیست. ویکی‌کتاب یک دموکراسی نیست و ما رای نمی‌دهیم. حتی در مناسبت‌هایی که رای می‌دهیم، آرا غیر رسمی هستند و به عنوان یک روش عمومی برای اندازه‌گیری اجماع از آن استفاده می‌شود. یک اکثریت ۵۱٪ هرگز برنده نیستند بلکه همگی بایستی با هم سازش کنند تا به یک توافق برسند.

چرا می‌گوییم «همگی»؟ گاهی اوقات افراد خشمگین می‌شوند و علتی منطقی در پشت آن وجود ندارد. اگر یک نفری بالغ نیست و نمی‌تواند با سازش کار کند، دیگران نمی‌توانند به حرف او گوش دهند. همچنین گاهی اوقات (البته این مورد جای تقدیر دارد) بعضی افراد که در اقلیت هستند تمایل دارند «کنار بیایند». به این معنی که فرد می‌گوید «این آن چیزی که من می‌خواهم نیست ولی مانع پیش‌روی جامعه نمی‌شوم». احترام گذاشتن هرگز فراموش نمی‌شود و این کاربرانی که چنین گزینه‌ای را انتخاب می‌کنند، بسیار گرامی هستند. شاید همیشه نتوان به توافق رسید اما با احترام گذاشتن و فروتنی می‌توانیم همیشه پیشرفت کنیم و حرکت رو به جلو داشته باشیم.

مکان‌های بحث[ویرایش]

در ویکی‌کتاب چند مکان بحث وجود دارد که هر کدام مربوط به موضوعات خاصی می‌باشد.

میز تحریر

یک مکان است برای بحث درباره موضوعاتی که به ویکی‌کتاب مربوط می‌شود، مطرح کردن سوالات عمومی و فنی، درخواست راهنمایی و اظهار نظر.

تابلوی اعلانات رویدادهای کنونی

تابلوی رویدادهای کنونی یک مکان برای بحث نیست بلکه آگهی‌نامه‌ای است که رویدادهای مهم در آن اعلان می‌شود.

پیشنهادات

مکانی برای ابراز نظر برای پیشبرد پروژه و پیشنهاد ایده‌های نو

درخواست‌های مدیریتی

مکانی برای گزارش خرابکاری یا سایر مشکلات، رسیدگی به جنگ ویرایش و اختلاف بین کاربران، درخواست برای همکاری در نوشتن کتاب، الخ

سالن مطالعه

مکانی برای انتخاب کتاب‌های خوبیده و برگزیده، درخواست کتاب، الخ.

تماس با ما

اعلام مشکلات مربوط به نرم‌افزار ویکی