ویکی‌کتاب:فارسی‌نویسی

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد
(تغییرمسیر از ویکی‌کتاب:فن)برای نصب کیبرد فارسی به ویکی‌نسک:نصب کیبرد فارسی مراجعه نمایید.
برای نصب ابزارهای فارسی‌ساز به ترجیحات من/ابزارها دکمه‌های ویرایشی را انتخاب کنید


درست نمایش نیافتن متن فارسی

ویکی‌نسک برای ذخیره‌سازی و نمایش متن، از استاندارد بین‌المللی یونی‌کد برای ذخیره‌سازی و نمایش متن استفاده می‌نماید. ممکن است مرورگر مورد استفادهٔ شما، قادر به نمایش حروف فارسی یونی‌کد نبوده، یا قلم نصب شده بر روی سیستم شما، با یونی‌کد سازگار نباشد. این اشکال در نسخه‌های قدیمی ویندوز مایکروسافت، مانند ویندوز ۲۰۰۰ رخ می‌دهد.

برای درست دیدن متن‌های فارسی، باید مرورگر خود را ارتقاء داده، و قلم‌های مناسب را بر روی سیستم خود نصب کنید.

پیش از معرفی استاندارد یونی‌کد، شرکت‌های گوناگون در کشورهای مختلف، هر کدام از شیوهٔ خاص کدگذاری خود برای ذخیره‌سازی متن‌ها بهره می‌بردند. در ایران نیز، از کدگذاری‌های مبتنی بر عربی، و نیز کدگذاری‌های خاص فارسی، مانند ISIR-۳۳۴۲ استفاده می‌شد. این شیوه‌ها محدودیت‌های بسیاری داشت، مثلاً امکان ذخیرهٔ چند زبان مختلف، به صورت همزمان وجود نداشت، و عملاً خیلی از نرم‌افزارهای ایرانی، تنها دوزبانه بودند.

ویکی‌کتاب با استفاده از یونی‌کد، قادر است به صورت همزمان متن‌هایی از تعداد بی‌شماری از زبان‌ها را ذخیره نموده و نمایش دهد. بنابراین اگر شما از یک نرم‌افزار آگاه از یونی‌کد و نیز قلم‌های مناسب استفاده نمایید، باید بتوانید این سایت را بدون هیچ مشکلی مشاهده کنید.

عیب‌یابی نمایش نادرست خط فارسی

عدم نمایش درست خط فارسی (یا خط‌های دیگر)، ممکن است به دلایل زیر باشد:

  1. درست نبودن قلم (font) مورد استفاده
  2. درست نبودن سیستم ورودی متن (input method) یا همان چیدمان صفحه کلید (keyboard)

مشکل اول، با نصب قلم‌های استاندارد قابل حل است، و مشکل دوم، در ویندوز و لینوکس راه‌حل‌های متفاوتی دارد، در ویندوز با نصب نرم‌افزار مناسب، و در لینوکس‌های جدید، با افزودن زبان فارسی مشکل حل می‌گردد.

برای بررسی استاندارد بودن صفحه‌کلید، کافی است کلمهٔ ویکی‌کتاب را تایپ کنید. فاصلهٔ مجازی بین ویکی و کتاب، با فشردن کلید shift+space بدست می‌آید که این در صفحه‌کلید فارسی ویندوز موجود نیست.


برای نصب صفحه‌کلید استاندارد به ویکی‌کتاب:نصب کیبرد فارسی مراجعه کنید.

صفحه‌کلید استاندارد فارسی

چینش صفحه‌کلید استاندارد فارسی در ویندوز، با چینش استاندارد ملی ایران، متفاوت است. در حالی که در توزیع‌های گنو/لینوکس این استاندارد صفحه کلید به صورت پیش‌فرض رعایت گردیده‌است. استاندارد ملی شماره ۹۱۴۷ ایران صورت زیر است: [۱]

این استاندارد جایگزین استاندارد ملی ایران ۲۱۰۹ [۲] شد، که افزون بر آن دارای حالت استفاده از دگرساز راست است.

ویرایش‌گران ویکی‌نسک، برای استفادهٔ صحیح و کامل از ویکی‌نسک، استفاده از قلم‌ها و صفحه‌کلید استاندارد فارسی را پیشنهاد می‌نمایند.

پانویس

  1. «طرز قرار گرفتن حروف و علائم زبان فارسی بر روی صفحه کلید کامپیوتر». موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران. بازبینی‌شده در ۹ اردیبهشت ۱۳۸۸. 
  2. «استاندارد ملی ایران ۲۱۰۹ فناوری اطلاعات - چیدمان حروف و علائم فارسی بر صفحه کلید رایانه». موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران. بازبینی‌شده در ۸ بهمن ۱۳۸۸. 

جستارهای وابسته

پیوند به بیرون