کتاب آشپزی/ترشه شامی

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد

ترشه شامی یا ترش شامی یکی از چندین غذای سنتی و محلی استان گیلان است.

دستور شماره یک[ویرایش]

مواد لازم:

 1. گوشت ران بره یا گوساله که زیاد چرب نباشد _ نیم کیلو
 2. پیاز درشت _ ۱ عدد
 3. تخم مرغ _ ۱ عدد
 4. سیب زمینی _ نیم کیلو
 5. رب گوجه فرنگی _ یک قاشق غذاخوری
 6. آبغوره یا آب نارنج یا آبلیمو _ یک فنجان
 7. نمک و فلفل _ به اندازه کافی

طرز تهیه:

گوشت را چرخ کرده، پیاز را رنده ریز نموده با تخم مرغ و نمک و فلفل داخل گوشت مینمائیم (مثل کوفته مالش می‌دهیم) سپس از این مایة گوشت گلوله‌های یک اندازه برداشته در کف دست مثل شامی گرد پهن کرده با روغن داغ و در حرارت ملایم دوطرف آنرا سرخ می‌کنیم.

در ظرفی یک لیوان آب ریخته، رب گوجه و ترشی را در آن مخلوط نموده، می‌گذاریم جوش آید. آنگاه گوشت‌های سرخ شده را در آن چیده با این سس کمی دم می‌کنیم و سیب زمینی‌ها را که پوست کنده و ورقه ورقه بریده‌ایم، در روغن سرخ نموده روی گوشت می‌ریزیم.

این خورش با برنج صرف می‌شود و باید خیلی کم آب باشد.

دستور شماره دو[ویرایش]

ترش شامی گیلانی مواد لازم:

 1. آبغوره آب لیمو تازه به مقدار لازم
 2. پیاز ۱ عدد
 3. ترخون به مقدار لازم
 4. گوشت چرخ کرده ۸۰۰ گرم
 5. نمک زردچوبه فلفل رب گوجه روغن به مقدار لازم

طرز تهیه:

یپاز رو رنده ریز کردم. آبش رو گرفتم. گوشت رو بهش اضافه کردم. نمک و فلفل و زرد چوبه و ترخون رو هم اضافه کردم. خوب باهم قاطی کردمشون. بعد ریختمشون تو غذا ساز و له کردم تا منسجم تر بشه. بعد به اندازه‌های کوچولو ازش برداشتم. قلقلی کردم بعد با کف دستم پهن کردمش و تو ماهیتابه گذاشتم. همه رو که تو ماهیتابه چیدم. گاز رو روشن کردم یه کوچولو روغن ریختم توش. در ماهیتابه رو گذشتم تا یکم بپزه. بعد که آب انداخت در ماهیتابه رو برداشتم تا آبش خشک بشه و شامیها سرخ بشن. شامیها که سرخ شدن رب گوجه رو بهش اضافه کردم یکم که تو روغن تفت خورد. نصف لیوان آب ریختم. یکمی هم باز نمک و فلفل اضافه کردم. زیر گاز رو خیلی کم کردم که غذا جا بیفته. یه ربع قبل از اینکه گاز رو خاموش کنم. آب لیمو تازه رو بهش اضافه کردم به حدی که کاملا ترش بشه. (اگه دوست نداشتید میتونید کمتر بریزید). در اصل باید آب غوره یا آب نارنج باشه که چون این دو قلم اینجا یافت نمی‌شود. اجبارا لیمو تازه رو آب گرفتم. این غذا باید کم آب باشه. دوست داشتید میتونید برای کنارش سیب زمینی سرخ کنید. ما توش گوجه فرنگی نمی‌ریزیم اما اگه دوست داشتید میشه قبل از اینکه رب رو بزنید گوجه رو اضافه کنید.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]