کتاب آشپزی/حلوای آرد گندم

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

حلوای آرد گندم

دستور شماره یک[ویرایش]

مواد لازم:

 1. آرد گندم یک کیلو گرم
 2. شکر ۷۵۰ گرم
 3. روغن ۷۵۰ گرم
 4. زعفران نیم مثقال
 5. آب ۴ لیوان
 6. گلاب نصف لیوان

طرز تهیه:

ابتدا شکر را با آب مخلوط کرده و می‌جوشانیم تا شکر آب شود. بعد گلاب و زعفران ساییده شده را به آن اضافه می‌کنیم، اکنون شربت ما آماده است. روغن را در قابلمه‌ای ریخته و روی آتش می‌گذاریم تا داغ شود. بعد آرد را می‌ریزیم و حرارت را ملایم می‌کنیم و مرتب بهم می‌زنیم تا آرد سرخ شود.

نکته: توجه داشته باشید آرد باید به حدی سرخ شود که به خرمایی خوش رنگ تغییر رنگ دهد و عطر آرد سرخ شده به مشام برسد.

سپس آرد سرخ شده را از روی آتش برمیداریم، کمی که از حرارت آن کم شد شربت آماده شده را که گرما دارد به تدریج داخل آرد ریخته و خوب بهم می‌زنیم تا شربت کاملاً جذب آرد شود و حلوا روغن بیاندازد.

نکته: برای اینکه بهتر به روغن بیافتد، قابلمه را با دو دست گرفته و به طرفین تکان می‌دهیم تا بهتر عمل روغن انداختن انجام شود.

حال اگر حلوا کمی شل بنظر آمد می‌توانیم ظرف را حدود یکی دو دقیقه روی آتش بگذاریم تا آماده شود. البته باید توجه داشت که بعد از ریختن شربت نباید حلوا زیاد روی آتش حرارت ببیند، چرا که سفت و خشک می‌شود. بعد از آماده شدن، حلوا را در ظرف مورد نظر ریخته و روی آنرا با خلال بادام و پسته تزئین می‌نماییم.

دستور شماره دو[ویرایش]

 1. آرد: ۱ کیلو
 2. شکر: ۷۵۰ گرم
 3. روغن: ۷۵۰ گرم
 4. آب: ۴ لیوان
 5. گلاب: نصف لیوان

طرز پخت:

روغن را در ظرفی ریخته و روی حرارت می‌گذاریم تا داغ شود. آرد الک شده را اضافه می‌کنیم و با حرارت ملایم مرتب هم می‌زنیم تا تغییر رنگ پیدا کند. سرخ کردن آرد خیلی زمان می‌برد اما در رنگ و طعم و کیفیت حلوا تأثیر دارد. اگر آرد کم سرخ شود مزهٔ خامی می‌دهد و خوب روغن پس نمی‌دهد اگر زیاد سرخ شود، سیاه می‌شود و طعم تلخ پیدا می‌کند.

شکر و آب را روی حرارت می‌گذاریم و مخلوط می‌کنیم تا شکر حل شود. زعفران و گلاب را هم اضافه می‌کنیم. آرد که سرخ شد از حرارت برمیداریم و شربت شکر را کم‌کم اضافه می‌کنیم و خوب هم می‌زنیم. تا جایی که شربت کاملاً به خورد آرد برود و به ظرف نچسبد. شربت را کم‌کم اضافه کنید تا حلوا در اثر زیادی شربت شل نشود. اگر شل شد کمی روی حرارت بگذارید و هم بزنید تا حلوا سفت تر شود.

حلوا حاضر است. حلوا را تا وقتی گرم است در درون ظرف شکل دهید و تزیین کنید.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]