کتاب آشپزی/محلبی

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد
محلبی با تزئین شربت گل رز بر روی آن به رنگ صورتی

محلبی یا مالابی (به انگلیسی: malabi) یک نوع دسر ترکیه‌ای است و شباهت به فرنی ایرانی دارد.

دستور شماره یک[ویرایش]

مواد لازم برای ۵ نفر:

 1. شیر  ۴۰۰ میلی لیتر (۱۰۰ و ۳۰۰ میلی لیتر جداگانه)
 2. نشاسته ذرت  ۳۰ گرم (با آرد ذرت اشتباه نشود)
 3. شکر  ۳۰ گرم

طرز تهیه:

۱- ابتدا ۱۰۰ میلی لیتر شیر را در کاسه‌ای جداگانه می‌ریزیم نشاسته ذرت  را می افزائیم و بهم می زنیم و کنار می گذاریم. درست قبل از مخلوط کردن با شیر داغ خوب دوباره بهم می‌زنیم تا کاملاً نشاسته ذرت در شیر مخلوط شود.

۲- ۳۰۰ میلی لیتر شیر و ۳۰ گرم شکر را در قابلمه‌ای ریخته، روی حرارت ملایم قرار داده تا شکر در شیر حل شود و شیر داغ شود.

۳- آن را مرتب هم می‌زنیم تا شیر کمی جوش بیاید،ِ بسرعت بهم می‌زنیم تا سر نرود، آن را از روی حرارت برداشته و محلول نشاسته ذرت و شیر را به آن افزوده و دوباره به مدت ۳ دقیقه هم‌زدن را بر روی حرارت کم ادامه می‌دهیم تا محلبی از حالت رقیق بودن بیرون بیاید. اما باید توجه داشت که قبل از سفت شدن باید از روی حرارت برداریم. محلبی موقع ریختن در ظرف باید مانند عسل روان باشد نه اینکه انقدر سفت شده باشد که با قاشق به درون ظرف دسر منتقل شود. همچنین محلبی نباید چنان رقیق باشد که به مانند شیر خالص حالت کش آمدن را نداشته باشد چون بعد از سرد شدن تجزیه می‌شود و شیر به سطح بالای محلبی می‌آید.

۴-  حرارت را خاموش کرده محلبی را در کاسه‌های یک نفره یا ظرف مورد نظر ریخته و تا زمان سرو در یخچال خنک می‌کنیم و قبل از سرو با شربت گل رز، خلال پسته یا میوه دسر را تزیین می‌نماییم.

نکات:

 • توجه کرده که از ابتدای قرار دادن مخلوط نشاسته ذرت و شیر روی حرارت تا انتها، این دسر باید هم‌زده شود، در غیر این صورت سریع در قابلمه ته می‌گیرد.
 • می‌توانید قالب سیلیکون یا مخصوص دسر را چرب کرده، محلبی را در قالب ریخته، در یخچال قرار داده تا دسر کاملاً ببندد، سپس در ظرف سرو برگردانده تا از قالب جدا شود و تزیین کنید.
 • می‌توانید برای تزیین محلبی از لایه‌ای ژله استفاده کنید. به این صورت که اول ژله و در صورت تمایل میوه و ژله را در قالب بریزید یعد از اینکه بست یک لابه محلبی روی آن قرار داده و بعد از سفت شدن قالب را برگردانید.
 • می‌توانید محلبی را در دو رنگ تهیه و تزیین کنید.

دستور شماره دو[ویرایش]

مواد لازم:

 1. آرد برنج  ۳/۴ پیمانه
 2. نشاسته ذرت  ۱/۴ پیمانه
 3. شکر  ۱٫۵ پیمانه
 4. آب  ۱ پیمانه
 5. شیر  ۷ پیمانه
 6. گلاب  ۱/۲ پیمانه
 7. خلال پسته   به مقدار لازم

طرز تهیه:

۱- ابتدا آرد برنج، نشاسته ذرت و آب را در کاسه‌ای مخلوط می‌کنیم تا کاملاً گلوله‌های آرد و نشاسته در آب باز شود.

۲- شیر و شکر را در قابلمه‌ای ریخته، روی حرارت ملایم قرار داده تا شکر در شیر حل شود.

۳- آن را مرتب هم می‌زنیم و پس از حل شدن شکر در شیر، محلول آرد و نشاسته را به مواد افزوده و به هم‌زدن ادامه می‌دهیم تا کاملاً محلبی غلیظ شود.

۴-  حرارت را خاموش کرده، گلاب را اضافه کرده و مخلوط می‌کنیم. محلبی را در کاسه‌های یک نفره یا ظرف مورد نظر ریخته و تا زمان سرو در یخچال خنک می‌کنیم و قبل از سرو با خلال پسته یا میوه دسر را تزیین می‌نماییم.

جستارهای وابسته[ویرایش]