کتاب آشپزی/کوکوی سیب‌زمینی

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد

دستور شماره یک، با سیب‌زمینی پخته[ویرایش]

مواد لازم:

  1. سیب زمینی یک کیلو
  2. تخم مرغ ۴ تا ۵ عدد
  3. بیکینگ پودر یا جوش شیرین یک قاشق چایخوری سرخالی
  4. نمک و فلفل به مقدار کافی

طرز تهیه:

سیب زمینی را می‌پزیم و پوست می‌کنیم و از رنده یا ماشین رد می‌کنیم، بعد تخم مرغ‌ها را در ظرفی می‌شکنیم و خوب می‌زنیم تا کاملاً کف کند. کمی نمک و فلفل و بیکینگ پودر را داخل تخم مرغ می‌ریزیم و سیب زمینی را که کاملاً سرد شده است داخل مایه تخم مرغ اضافه می‌کنیم و بهم می‌زنیم. در تابه یا ظرف نسوزی سه چهار قاشق سوپخوری روغن می‌ریزیم می‌گذاریم داغ شود و مایه را در روغن می‌ریزیم حرارت را ملایم می نمائیم با پشت قاشق روی آنرا صاف می‌کنیم تا سطح آن در همه جا به یک اندازه شود. در تابه را می‌گذاریم حرارت را باز هم کمی ملایمتر می‌کنیم تا مایه کاملاً بسته شده قابل بریدن شود. کوکو را ابتدا به شکل بعلاوه می‌بریم با دو چنگال قطعات کوکو را برمی گردانیم و باز هر قطعه را دو نیم می‌کنیم در اینصورت هشت قطعه کوکو خواهیم داشت می‌گذاریم قسمت زیرین کوکو هم سرخ شود بعد در ظرف گرد مناسبی قطعات کوکو را می‌چینیم و اطراف آنرا با حلقه‌های گوجه فرنگی تزیین می‌نماییم.

دستور شماره دو، با سیب زمینی خام[ویرایش]

مواد لازم:

  1. سیب زمینی: ۳ عدد بزرگ
  2. پیاز: ۱ عدد
  3. تخم مرغ: ۱ عدد
  4. زردچوبه و نمک و فلفل

سیب زمینی را پوست بگیرید و بشورید و با رنده ریز رنده کنید .  با رنده درشت کوکو ترد و خوش طعم نمی‌شود حتماً رنده ریز بزنید.

رنده‌های سیب زمینی را بریزید داخل دستمال کتان و فشار بدهید تا تمام آب سیب زمینی‌ها خارج شود.

پیاز را هم با رنده ریز رنده کنید  و آبش را خوب بگیرید.

داخل یک کاسه تمیزی سیب زمینی و پیاز ی را که آبش رآ گرفتید را بریزید و زرد چوبه و فلفل اضافه کنید و خوب هم بزنید.

تخم مرغ را با چنگال هم بزنید و بعد به سیب زمینی و پیاز اضافه کنید و کمی نمک بپاشید.

داخل ماهی تابه  مقداری روغن بریزید و بگذارید داغ شود  از کوکو به اندازه یک  قاشق  داخل تابه بریزید و شکل بدهید و بگذارید سرخ شود (با حرارت متوسط)

وقتی یک طرف کوکوها سرخ شد طرف دیگشون را برگردانید تا هر دو طرف خوب سرخ و طلایی و برشته شوند.

بعد از سرخ شدن کوکوها آنها رو روی دستمال بگذارید تا روغن اضافی آن گرفته شود.

  • چون اب سیب زمینی‌ها رو قبل از پخت گرفتیم دیگه لازم نیست به مایع کوکو آرد اضافه کنیم.
  • اگر دوست داشتید میتونید مقداری پودر نعناع خشک هم به مایع کوکو قبل از پخت اضافه کنید.

نکات[ویرایش]

کوکو سیب زمینی به دو روش تهیه می‌شود؛ یکی با سیب زمینی پخته و دیگری با سیب زمینی خام و همچنین با ترکیب انواع مواد می‌توان کوکو تهیه کرد. کوکو در فر و با روغن کم و یا در تابه باروغن فراوان تهیه می‌شود.

دو طعم شیرین و شور هم برای پخت این غذا انتخاب می‌شود به طوری که برخی به نوع تهیه شده با سیب زمینی پخته شهد و به نوع تهیه شده با سیب زمینی خام نمک می‌زنند. معمولاً کوکویی که با سیب زمینی پخته تهیه می‌شود، با موادی مانند هل، دارچین و مغز گردو یا گوشت چرخ کرده یا حتی قارچ سرخ شده هم پر می‌کنند. در زیر نکات ریز تهیه کوکوها و رمز و راز و فوت و فن تهیه آن تعریف شده و همچنین طرز تهیه انواع کوکوی سیب زمینی لینک داده شده است.

اصفهانی‌ها به این غذا کوکو قندی می‌گویند و روی آن شهد می‌ریزند برای آماده‌سازی و پخت این غذا باید نکته‌هایی را در نظر گرفت که به ترتیب عبارتند از:

۱. اگر کوکو را با سیب زمینی خام تهیه می‌کنید، می‌توانید به آن مرغ پخته ریش‌ریش شده یا سبزی‌های معطر اضافه کنید اما افزودن این مواد به مایه کوکو تهیه شده با سیب زمینی پخته توصیه نمی‌شود.

۲. خیلی وقت‌ها کوکو پس از پخت ترک برمی دارد و در هنگام جابجا کردن می‌شکند. علت این اتفاق مقدار کم تخم مرغ است اما باید مراقب باشید بیش از اندازه هم تخم مرغ استفاده نکنید زیرا در این صورت، بافت کوکو از میان می‌رود و شکل اسفنجی و کف آلود پیدا می‌کند.

۳. خیلی‌ها به کوکو سیب زمینی، پیاز خام می‌زنند. پیشنهاد می‌کنم در هنگام افزودن این سبزی، آب آن را بگیرید زیرا باعث شل شدن کوکو و از بین رفتن بافت منسجم آن می‌شود. به علاوه، در مصرف پیاز نیز زیاده روی نکنید زیرا باعث وارفتن کوکو می‌شود.

۴. ضخامت مناسبی که برای این کوکو توصیه می‌شود، بین یک تا ۲ سانتی‌متر است که برحسب ذائقه می‌توانید آن را تغییر دهید. فراموش نکنید ضخامت زیاد، باعث نپختن کوکو و نازک بودن بیش از حد، باعث خشکی و حتی سوختن آن می‌شود.

۵. به غیر از نعناع یا گشنیزی که در دستور پخت این غذا وجود دارد، شما می‌توانید از نعناع تازه به تنهایی یا ریحان تازه و حتی آویشن خشک استفاده کنید. به این ترتیب طعم کوکو منحصربه فرد خواهد شد.

۶. اگر مایه کوکو بر اثر افزودن تخم مرغ‌ها یا پیاز شل شد، بهتر است به آن کمی آرد سیب زمینی اضافه کنید تا قوام لازم را پیدا کند.

۷. ادویه مناسبی که برای پخت این غذا نباید فراموش کرد، در کوکوی شیرین فقط زعفران و در کوکو نمک دار زعفران و زردچوبه است.

برخی عقیده دارند که بهتر است که سیب زمینی سرد شود بعد با متخلفات ترکیب شود. چون وا رفتن آن از بین می‌رود.

جستارهای وابسته[ویرایش]