پرش به محتوا

یادگیری نرم‌افزار متلب

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد


مقدمه[ویرایش]

سلام و خوش آمدید به دوره رایگان نرم‌افزار متلب. موضوعات این دوره از سطح پایه‌ای تا نیمه پیشرفته را شامل می‌شود. به واسطه این دوره شما خواهید آموخت تا معادلات ریاضی را حل کنید، اشکال ۲ بعدی و ۳ بعدی رسم کنید، روند کد را کنترل کنید و... همه با بکارگیری و استفاده از نرم‌افزار متلب.

در ابتدا، شمااصول پایه مانند اسم و تابع هر پنجره، چگونگی اعلام متغیرها، و چگونگی تعریف یک تابع و غیره در نرم‌افزار متلب را خواهید آموخت.

بیشتر اطلاعات از منابع قابل اطمینان در دسترس در اینترنت مانند mathworks.com گرفته خواهد شد. علاوه برآن، دانش خود را که بواسطه استفاده از مطلب بدست آمده است را جا خواهم داد. مطالبی را که ما پوشش می‌دهیم برای تمامی دانشجویان مهندسی ضروری هست. اگر شما می‌خواهید یک مهندس بشوید اصول در این دوره پوشش داده شده است. بیشتر مهارت‌هایی را که در دانشگاه درباره نرم‌افزار متلب یاد می‌گیرید در حال حاضر به صورت رایگان در اینترنت وجود دارد. تنها مسئله این هست که گاهی یافتن تمام اطلاعاتی که شما می‌خواهید به صورت یکجا در یک وبگاه دشوار است. در این دوره تمام تلاشم را برای حل آن مسائل که لینک آنها توسط صفحه ویکیپدیا و سایر وبگاه‌ها به وجود آمده می‌کنم که به شما برای یافتن درباره موضوعاتی که علاقمند هستید کمک می‌کند.

قبل از شروع[ویرایش]

فقط ۱ راه برای دانلود نرم‌افزار مطلب وجود دارد، که آن از طریق وب سایت MathWorks می‌باشد. وقتی شما آنرا برای بار اول دانلود می‌کنید به مدت ۳۰ روز نسخه آزمایشی را خواهید داشت. به محض اتمام مدت نسخه رایگان شما دیگر قادر به دستیابی به این نرم‌افزار نیستید.

اگر شما یک دانشجوی دانشگاه هستید، معمولاً دانشگاه برای شما شماره مجوز (سریال نامبر) را برای استفاده رایگان فراهم خواهد کرد. اگر از این طریق هم نشد شما با پرداخت پول یکی ازآن را برای همیشه می‌توانید داشته باشید.

مهم:

بعضی از افرادمیخواهند این نرم‌افزار را یاد بگیرند، اما نمی‌خواهند مبلغی را برای نصب نرم‌افزار بپردازند، و ۱ ماه استفاده مجانی برای آنها کافی نخواهد بود. اگر یکی از آنها شما هستید نگران نباشید. شما می‌توانید با رفتن به این وبگاه (اینجا کلیک کنید) و استفاده از امولاتور (شبیه‌ساز) نرم‌افزار متلب هر عملیاتی را روی کامپیوتر شخصی خود بدون دانلود کردن انجام دهید. به یاد داشته باشید که اینگونه وب سایت‌ها به خوبی خود نرم‌افزار مطلب نخواهند بود، اما می‌تواند برای کارها و عملیات ساده مفید باشد.

یادداشتی از طرف آموزگار[ویرایش]

من این دوره آموزشی را برای چندین هدف ودلیل تهیه می‌کنم. بیشترین دلیل این هدف این هست که من واقعاً از ایجاد تغییر لذت می‌برم.

چیزی که انگیزه من را بیشتر می‌کند فیدبک، مثبت و منفی هست که من از طریق خوانندگان آنرا بدست آوردم. به همین دلیل من به شما اصرار و انگیزه می‌دهم نظر خود را درباره این دوره در صفحه بحث یا در صفحه شخصی من بنویسید.

به عنوان یک مهندس، نویسندگی قویترین عرضحال من نیست. من مطمئن هستم تعدادی از شما می‌توانید به آن وابسته شوید. اما تلاشم را برای جلوگیری از خطاهای دستوری و قواعدی خواهم کرد. شما ممکن است متوجه شده‌اید که بسیاری از لینکها برای صفحه ویکی‌کتابهای نرم‌افزار مطلب وجود دارد. چندین تفاوت بین ویکی‌کتابها و این دوره وجود دارد.

۱-ویکیدانشگاه بیشتر تعاملی هست. در ویکیدانشگاه شما اگر سوالی از آموزگار داشته باشید ایمیل خواهید کرد ولی در ویکی‌کتاب شما این کار را نمی‌توانید انجام دهید.۲-این دوره تعداد زیادی کمکهای تصویری دارددر صورتیکه در ویکی‌کتابها همچین چیزی نیست.۳-اینجا بعد از هر درس یک کوئیز وجود دارد.۴- به طور کلی ویکی‌کتابها حاوی اطلاعات بیشتری راجع به نرم‌افزار مطلب نسبت به این دوره هست؛ اما اینجاهم اطلاعات زیادی که در ویکی‌کتابها به آن اشاره نشده تدریس می‌شود و بالعکس.

تفاوت یادگیری از سایر منابع[ویرایش]

اگر شما در گوگل "آموزش رایگان آنلاین نرم افزار متلب" را تایپ کنید، شما احتمالا تعداد زیادی وب سایت برای آن منظور خواهید یافت، بنابراین چه چیزی باعث میشود که این دوره متفاوت با آنها باشد؟

۱- جمع آوری اطلاعات از چندین منبع شما نرم افزار مطلب را تنها از یک منبع نمیتوانید یاد بگیرید.من چندین لینک آموزشی را که فکر میکنم برای یادگیری مفید باشد از اینترنت پیدا کرده وبرای شما قرار میدهم.همچنین بسیاری از مفاهیم جدید به مقالات ویکی‌پدیا و وب سایتهای مفید پیوند شده . اگر شمابا مفهوم و ایده جدید مواجه شدید به احتمال زیاد به رنگ آبی نوشته شده، و توسط کلیک بر روی آن ، شما را به یک صفحه وب سایت که در آن اطلاعات بیشتر را می توان یافت خواهد برد. همچنین،اگر شما احساس میکند که مایل هستید موضوع خاصی را یاد بگیرد چنید لینک در قسمت لینک های خارجی در انتهای هر درس آماده ومیسر خواهد بود.

۲- آموزش ملزومات بسیاری از مردمی که میخواهند نرم افزار مطلب را یاد بگیرند به وب سایت MathWorks میروند.در حالیکه این وب سایت خیلی مفید و حاوی اطلاعات زیادی هست، شما بخاطر اینکه نمیدانید نرم افزار مطلب را باید از کجا شروع کنید، و اصول اولیه که شما باید بدانید و توابعی که به سختی که در حین کد نویسی استفاده خواهید کرد چیست نمیتوانیدآنرا یاد بگیرید .به اعتقاد و تجربه شخصی خودم احساس میکنم بهتر این است که شما نرم افزار مطلب رادر یک کلاس و باآموزگار برای راهنماییتان یاد بگیرید، خواه یک کلاس حقیقی یا مجازی باشد.

۳- فیدبک و آزمونها بعضی کوئیز ها هر جلسه ارسال خوهد شدو از شما میخواهد که یه تکه کد بنویسید و به سوالات هم جواب بدهید. بعد ازاتمام کوئیز شما میتوانید جوابها را برای من ارسال کنید و من ظرف ۲۴ ساعت به شما جواب خواهم داد.نویسنده این دوره ،خودم، مقدار مناسبی از اطلاعات مناسب را پوشش داده است .اگر شما سوالی درباره آنچه در این دوره ذکر شده داشتید،شما میتوانید یک ایمیل برایم بفرستید.اینجا کلیک کنید تا یک ایمیل ارسال شود.

۴- تبلیغات رایگان برخلاف بیشتر وب سایت های یادگیری رایگان ، این دوره بخاطر اینکه برای منفعت و سود نمیباشد شامل هیچ آگهی ای نمیشود،این دوره توسط یک داوطلب نوشته شده که هدفش این است که گسترش دانش پول سازی نیست.

۵- با شیوه و گام وسرعت خود یاد بگیرید در حالی که بعضی از دوره هاممکن است در تاریخ ابتدا و انتها ثابت بشود، این دوره اینطور نیست.بنابراین شما میتوانید وقت خود راصرف مطالعه بکنید.

۶- ارائه شده به سایر زبانها اگر انگلیسی زبان مادری شما نیست ، لیست کنار سمت چپ را برای دیدن اینکه ببینید این دوره به سایر زبانهای دیگر هم موجود هست چک کنید.(بعدا ترجمه میشود) اگرچه تعدادی دوره های رایگان بعضی از موارد بالا را دارند، تعداد کمی ترکیبی از همه موارد فوق را دارند.

دوره های مشابه در ویکیدانشگاه[ویرایش]

این لیست دوره هایی است که برای برنامه نویسی و علوم کامپیوتر یکسان هست

C : یاد میگیرید چگونه از زبان برنامه نویسی C استفاده کنید.

++C : یاد میگیرید چگونه از زبان برنامه نویسی ++C استفاده کنید.

مقدمه ای بر برنامه نویسی : اصول اولیه برنامه نویسی را یاد میگیرید.

یادگیری جاوا :یاد میگیرید چگونه برنامه ها را در جاوا بنویسید.


اهداف آموزش و یادگیری[ویرایش]

در زمانی که شما این دوره را تمام می‌کنید شما باید:

۱- شما باید با اصول نرم‌افزار مطلب آشنا باشید.

۲- قادر به حل تقریباً هر گونه سوال با استفاده از نرم‌افزار مطلب باشید.

۳- قادر به رسم اشکال ۲ بعدی و ۳ بعدی با استفاده از دستورات مختلف باشید.

۴- قادر به رسم طرح ونقشه وانجام تحلیل آماری باشید.

۵- اهداف بیشتری در حال اضافه شدن هست.

رئوس مطالب[ویرایش]

تشکر و قدردانی[ویرایش]

وبگاه‌ها و افراد زیر مرا در پدید آوردن این دوره یاری کردند

۱- یادداشت‌هایی از نرم افزار مطلب دانشگاه کالج سیتی نیویورک.

۲- وبگاه Mathworks.com

۳- امولاتور نرم افزار : http://octave-online.net

۴- بنیاد ویکیمدیا