پرش به محتوا

ویکی‌کتاب:کانال‌های آی‌آرسی

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد
(تغییرمسیر از IRC)

کانال‌های IRC یکی از شیوه‌های برقراری ارتباط با اعضای ویکی‌پدیا می‌باشند. با استفاده از این شیوهٔ ارتباطی می‌توان مشکلات و یا گفتگوهای عادی را که مطرح کردن آنها در صفحه‌های بحث بی‌مورد به نظر می‌رسد در اتاق‌های عمومی مطرح کرده و یا به صورت شخصی با کاربران مورد نظر در میان گذاشت.

از دیگر استفاده‌های IRC در ویکی‌پدیا، قابلیت خوب گزارش تغییرات اخیر به صورت لحظه‌ای می‌باشد. به این صورت که به محض اینکه کاربر کلید «صفحه ذخیره شود» را کلیک کرد گزارش آن همانطور که در صفحهٔ تغییرات اخیر قابل مشاهده‌است فرستاده خواهد شد و دیگر نیازی به تازه‌سازی صفحه نمی‌باشد.

درصورتی که پس از خواندن مطالب این صفحه پرسشی داشتید، در صفحهٔ بحث همین صفحه آن را مطرح کنید.


نرم‌افزارهای قابل استفاده

[ویرایش]

نرم‌افزارهای زیادی برای ایجاد ارتباط با کانال‌های IRC وجود دارند ولی متاسفانه تعداد کمی از آنها قابلیت کار با یونیکد را دارند. از معروفترین برنامه‌های IRC می‌توان نرم‌افزارهای زیر را نام برد:

mIRC مشهورترین نرم‌افزار کار با IRC می‌باشد. بهترین گزینه برای ویکی‌پدیای فارسی ChatZilla به نظر می‌رسد زیرا هم قابلیت نمایش و تایپ حروف فارسی را دارد و هم می‌توان صفحهٔ نمایش آن را از راست به چپ کرد. البته این نرم‌افزار یکی از وصله‌های مرورگر فایرفاکس می‌باشد و تنها تحت این مرورگر است که می‌توان با آن کار کرد.

نرم‌افزار مناسب دیگر XChat می‌باشد که آن نیز توانایی ارسال نمایش متن فارسی را داشته و بر روی بسیاری از سیستم عامل‌ها از جمله لینوکس و ویندوز در دسترس است.

شیوهٔ اتصال به کانال‌ها

[ویرایش]

هر چند که در برنامه‌های گوناگون شیوه‌های ویژه‌ای برای اتصال به یک کانال وجود دارد ولی دستورات IRC یکسان می‌باشند. اولین کاری که باید پس از نصب برنامهٔ مورد نظر انجام داد مشخص کردن یک نام کاربری برای استفاده در گفتگوها می‌باشد.

هنگامی که نام کاربری خویش را انتخاب کردید کافی است به یکی از شبکه‌های Freenode یا wikimedia متصل شوید. اعضای زبان‌های ویکی‌پدیا برای گفتگو با یکدیگر از کانال‌های irc.freenode.net استفاده می‌کنند. هر کدام از پروژه‌های ویکی‌مدیا دارای یک کانال یا اتاق در irc.wikimedia.org هستند که در آن‌ها می‌توان گزارش لحظه به لحظهٔ کار همکاران ویکی‌ها را دید.


گفتگو با دیگر کاربران

[ویرایش]

پس از اینکه به شبکهٔ irc.freenode.net وصل شدید، کافی است دستور زیر را در خط فرمان یا همان جعبهٔ متنی که در آن گفتگوی خود را تایپ می‌کنید وارد سازید:

/join #wiki-fa

پس از آن مشاهده می‌کنید که صفحهٔ جدیدی باز می‌شود و فهرست کاربران (اگر کاربری در اتاق باشد) به همراه نام شما نمایش می‌یابد. حال می‌توانید بنابر میل خود در بخش عمومی گفتگو کرده و یا روی نام یکی از کاربران کلیک کنید تا به صورت خصوصی با وی به گفتگو بپردازید. ویکی‌کتاب فارسی، کانال مخصوص به خود ندارد و بایستی از کانال ویکی‌پدیای فارسی استفاده کنید.

مشاهدهٔ تغییرات اخیر به صورت لحظه به لحظه

[ویرایش]

پس از اینکه به شبکهٔ irc.wikimedia.org وصل شدید، کافی است دستور زیر را در خط فرمان یا همان جعبهٔ متنی که در آن گفتگوی خود را تایپ می‌کنید وارد سازید:

/join #cvn-wp-fa

پس از اتصال به این اتاق هر تغییری که در ویکی‌پدیا اتفاق بیفتد در همان لحظه روی پنجرهٔ اتاق باز می‌شود. ضمناً نام هر کاربر دیگری که در اتاق حاضر شود نیز در فهرست کاربران قابل مشاهده‌است. هر چند که صفحهٔ باز شده مانند دیگر صفحه‌های IRC می‌باشد ولی شما نمی‌توانید متنی را در آن تایپ کنید.