آثار فرهنگی اجتماعی و روانی فناوری اطلاعات روی انسان/تاثیر فرهنگ در پذیرش تجارت الکترونیک مبتنی بر مشتری گرایی

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد
کاربران جهان متحد شوید! چالش و فرصت‌های رسانه‌های اجتماعی تاثیر فرهنگ در پذیرش تجارت الکترونیک مبتنی بر مشتری گرایی تاثیرات فناوری اطلاعات بر جامعه در قرن جدید
آثار فرهنگی اجتماعی و روانی فناوری اطلاعات روی انسان


تجارت الکترونیک بر پایه مشتری یک پدیده عمومی است. بنابراین از آنجا که تبادلات آنلاین (برخط) پذیرفته شده توسط مشتریان در برخی از کشورها نسبت به سایر کشورها کمتر بوده، این مقاله پاسخ این سوال را بررسی می‌کند که آیا فرهنگ بر قصد مشتریان جهت خرید کالا یا سرویس‌های آنلاین تاثیر دارد؟
تعداد عواملی که ممکن است به این مسئله مربوط باشد، تاثیر فرهنگ در فناوری اطلاعات، استفاده و باورهای مربوط به استفاده یا نادیده گرفتن تکنولوژی است.
علی رغم سقوط دات کام، مشتریان آنلاین روند متوالی جهت رشد طی می‌کنند. طبق گزارش تجاری دپارتمان US در ۲۰۰۷ خرده‌فروشی‌های الکترونیکی مبلغ بالای ۱۲۶ میلیارد دلار داشته که رشد ۲۰ میلیارد دلاری نسبت به ۲۰۰۶ بوده است. این رشد محدود به ایالات متحده نبوده و در سایر کشورهای در حال توسعه و توسعه یافته مشتریان به اینترنت و تجارت الکترونیک متمایل شده‌اند.
علی رغم رشد عمومی در تجارت الکترونیک، بیشتر تمرین ها و قراردادهای تجارت الکترونیک مبتنی بر مشتری بر اساس استفاده در فرهنگ غربی توسعه یافته است.
اگر تجارت الکترونیک جهانی مد نظر باشد مهم است که بدانیم چگونه فرهنگ، کاربردهای تجارت الکترونیک را تحت تاثیر قرار می دهد.
آیا فرهنگ طبیعی یک مشتری روی قصد خرید یا نظرات مربوط به خرید کالا یا سرویس آنلاین تاثیر می گذارد؟ آیا تاثیر فرهنگ به صورت مستقیم است یا غیر مستقیم؟
۴ بعد از فرهنگ بین المللی طبق نظر Hofstede به شرح زیر می‌باشد:
۱- جلوگیری از عدم قطعیت: میزانی که برحسب آن در شرایط غیرقطعی اعضای یک فرهنگ احساس خطر می کند
۲- فردگرایی: میزانی که برحسب آن یک فرهنگ موقعیت های فردی و ارتباطات را تقویت می کند
۳- مردگرایی: میزانی که برحسب آن جنسیت‌های مختلف و متمایز اجتماعی، فرهنگی را توصیف می کند
۴- فاصله قدرت: اندازه‌ای که برحسب آن افرادی با قدرت برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری کمتر در کشور، توزیع قدرت نابرابر را می پذیرند.
درحالی که هنوز اختلاف‌نظرهای زیادی در رابطه با این روش وجود دارد، اما این روش همچنان به صورت گسترده‌ای به عنوان مقیاس فرهنگ در مطالعات فرهنگ و پذیرش نفوذ IT به کار می رود.
پژوهش‌ها نشان می‌دهد که فرهنگ‌هایی با بعد جلوگیری از عدم قطعیت کمتر توانایی پذیرش نوآوری‌ها در زمینه IT را دارند زیرا فکر می‌کنند ایده‌ها و تکنولوژی‌های جدید، عدم قطعیت بیشتری را برای آنها به همراه می آورد.
در حالی که اکثر پژوهش‌ها ابعاد فرهنگی را به صورت مستقل مورد بررسی قرار می دهند، اما این ابعاد به هم وابسته هستند و باید همزمان در نظر گرفته شوند. Straub برای این منظور راه حل مفیدی را ارائه کرد. از نظر او تاثیر فردگرایی در پذیرش رسانه‌های مبتنی بر کامپیوتر بر خلاف سایر ابعاد است. او روش CMSI را برای بیان ۴ بعد ذکر شده و در پذیرش تکنولوژی بنیان گذاشت که در این روش همه فاکتورها با هم در نظر گرفته می‌شد.
در حالی که نشانه های واضحی از تاثیر فرهنگ در استفاده از تجارت الکترونیک وجود دارد، اما هنوز اثبات نشده که آیا این تاثیرات به طور مستقیم هستند یا تاثیراتی هستند که فرهنگ به صورت غیرمستقیم روی عقاید مردم می گذارد.

تئوری پذیرش ابداع[ویرایش]

این تئوری بخشی از اصول اوایه نظری را برای تحقیقات مهیا می کند. این تئوری رویه ای را که براساس آن افراد به صورت گروهی یا انفرادی یک نوآوری را می پذیرند یا رد می کنند ، در نظر می گیرد.

فرهنگ نقش کلی و اساسی در فناوری دارد و بر اساس آن چیزی که برای یک مصرف کننده در یک فرهنگی مفید است ممکن است در جای دیگر با فرهنگ متفاوت بی اهمیت باشد. منفعت‌های مربوط به یک تکنولوژی بر طبق فرهنگ های اتخاذ شده تغییر می‌کند.

• مزیت وابسته: مرتبه‌ای که نوآوری برتر از روش قبلی به نظر می‌رسد.

• سهولت استفاده: مرتبه‌ای که استفاده و درک یک نوآوری (ابداع) به وسیله یک اختیار بالقوه که بدون تلاش باشد، به نظر می‌رسد.

• سازگاری: مرتبه ای که یک نوآوری با ارزشهای زیستی، باورها، تجارب و نیازهای مورد قبول، آسان به نظر می‌رسد.

• نتایج اثباتی ( قابل شرح): مرتبه ای که نتایج استفاده از یک نوآوری به طور محسوس قابل مشاهده هستند.

• میدان دید: ادراکات دید واقعی یک نوآوری در مقابل دید تولیدات باشد.

• مجسم ساختن: مرتبه‌ای که استفاده از یک نوآوری، تصور افراد یا وضعیت اجتماعی را ارتقا می دهد.

• اعتماد داشتن: انتظارات مورد اعتماد درباره انگیزه‌ها و رفتارها

رابطه بین تمدن و اعتماد کمی پیچیده است. فهمیدن این ارتباط در زمینه تجارت الکترونیک حائز اهمیت است. یک شخص فردگرا به شدت با اعتماد برخورد می کند. رابطه برقرار کردن بسیار سخت‌تر از تاسیس یا حمایت کردن درون خطی است که باعث می‌شود اعتماد به تجارب در وب کاهش یابد.

نتیجه[ویرایش]

فرهنگ تاثیر مستقیم در تجارت الکترونیکی دارد. تاثیر فرهنگ در قالب یکسری عقاید است. این بر اساس نوشته‌هایی ظاهرا تمدن‌های فردی از نظر منفعت در رده بالاتری نسبت به گروه‌های اجتماعی قرار دارند. تمدن‌ها احتمالا بیشتر ترجیح می‌دهند که از پی‌آمد تکنولوژی استفاده کنند.

نام انگلیسی مقاله[ویرایش]

THE INFLUENCE OF CULTURE ON CONSUMER-ORIENTED ELECTRONIC COMMERCE ADOPTION