آثار فرهنگی اجتماعی و روانی فناوری اطلاعات روی انسان/تفاوت فرهنگی در استفاده از منسجرها در آسیا و آمریکای شمالی

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد
' تفاوت فرهنگی در استفاده از منسجرها در آسیا و آمریکای شمالی تاثیر کار با کامپیوترهای خانگی بر فعالیت‌های کودکان
آثار فرهنگی اجتماعی و روانی فناوری اطلاعات روی انسان


فناوری اطلاعات به منظور تسهیل همکاری بین فرهنگ‌های متفاوت استفاده می‌شود. اما پتانسیل استفاده از IT با توجه به فرهنگ‌های گوناگون حاکم بر جوامع، می‌تواند متفاوت باشد. در این مقاله آسیا نمونه‌ای از جوامع با پیشینه فرهنگی غنی و آمریکای شمالی نمونه‌ای از جوامع با محتوای فرهنگی ضعیف در نظر گرفته شده است. در بررسی‌ها این نتیجه حاصل شد که در انواع گوناگون چت (صوتی، تصویری) صورتک‌ها بیشتر مورد توجه آسیایی‌ها است. لذا ضروری به نظر می‌رسد تا در هنگام طراحی ابزارهای مختلف برای ارتباط جوامع گوناگون ویژگی‌های فرهنگی آنان در نظر گرفته شود.

فناوری اطلاعات می‌تواند در همکاری‌های چند ملیتی برای انجام پروژه‌های فرامرزی نقشی اساسی ایفا کند. برخی اوقات فرهنگ مختلف حاکم بر جوامع گوناگون مسبب ایجاد سوء تفاهمات و یا عدم درک صحیح افراد از یکدیگر می‌شود. پیام‌های لحظه‌ای (Instant Massaging) پرکاربردترین راه ارتباطی است. فرهنگ جوامع مختلف در نحوه استفاده آنها از IM تاثیر بسزایی دارد. مانند پیام‌های فردی در مقابل پیام‌های گروهی یا در ارتباط به صورت همزمان (برخط) و ارتباط از طریق غیر برخط یا نیمه برخط و یا حتی تعداد پنجره‌های باز همزمان مربوط به یک نرم‌افزار IM مانند Yahoo, AIM, MSN روی یک رایانه و میزان استفاده از آدمک‌ها (ایموجی) برای ابراز احساسات یا انتقال بهتر مفهوم به همراه متن.

همزمانی ارتباطات[ویرایش]

در جوامع آسیایی با غنای فرهنگی بالاتر، برای اطمینان از درک بهتر مفاهیم از ارتباطات همزمان بیشتر استفاده می‌شود این درحالی است که در آمریکای شمالی بیشتر از ارتباط نیمه برخط بهره گرفته می‌شود.

یک یا چند پنجره‌ای بودن[ویرایش]

در آسیا تعداد کمتری پنجره باز می‌شود چراکه کیفیت ارتباط از اهمیت خاصی برخوردار است و پاسخگویی سریع و در لحظه عامل مهمی در ارتباطات آنها محسوب می‌گردد اما در آمریکای شمالی انتظاری مبنی بر پاسخ در لحظه یا سریع وجود ندارد و به طور همزمان پنجره‌های متعددی را به صورت باز در صفحه دارند و لزوما مکالمه کاملی با هیچ یک ندارند.

تک یا چند کاربره بودن صفحه[ویرایش]

برخی از نرم‌افزارها قابلیت برگزاری کنفرانس (صحبت چند نفره از طریق IM) را برای کاربرانشان فراهم آورده‌اند که کسانی با روحیه‌های جمع گرایانه گرایش بیشتری به استفاده از این ویژگی نرم‌افزاری دارند. این مسئله به فرهنگ جامعه مرتبط نیست بلکه بیشتر به شخصیت و روحیه افراد وابسته است.

چت نوشتاری، صوتی و یا تصویری[ویرایش]

گرایش به استفاده از صوت و تصویر ارتباط تنگاتنگی با نحوه اتصال افراد و سرعت اتصال آنها به شبکه اینترنت دارد و همینطور همزمان نبودن سرعت انتقال تصویر حین چت نوشتاری عاملی است بازدارنده که مانع گسترش و همه گیر شدن آن می‌شود.

آدمک ها[ویرایش]

صورتک‌ها یا آدمک‌ها یا شکلک‌ها جهت غنی سازی متن به همراه احساس و مفهوم به کار برده می‌شود که در کشورهای آسیایی از طرفداران بیشتری برخوردار است.

انتخاب نرم‌افزار یا بستر IM در فرهنگ‌های گوناگون[ویرایش]

نتایج بررسی‌ها نشان داد در شمال آمریکا AIM محبوب ترین بستر ارتباطی است و MSN و Yahoo به ترتیب در رده دوم و سوم جای گرفته‌اند. اما در آسیا Yahoo پرطرفدار ترین و بعد از آن MSN در جایگاه دوم قرار دارد. این انتخاب‌ها ناشی از رابط کاربری نرم‌افزارهای گوناگون است که ما را به این نتیجه رهنمون می‌سازد که در نظر گرفتن عوامل فرهنگی نقش عمده‌ای در طراحی بسترها و نرم‌افزارهای ارتباطی فرا ملیتی دارد و این موضوع در رده کلیه کاربران چه مبتدی و چه حرفه‌ای صادق است و همچنین مطابق با آمار دو سوم استفاده کنندگان IM آن را برای مصارف شخصی و ارتباطات دوستانه به کار می‌گیرند و یک سوم هم در مسائل کاری و هم در مسائل ارتباطی از آن استفاده می‌کنند. همچنین زبان استفاده کنندگان در نحوه استفاده آن‌ها بسیار موثر است برای نمونه کاربران چینی به علت ازیاد حروف الفبا زبان خود گرایش بیشتری به استفاده از چت‌های صوتی و تصویری دارند اما انگلیسی زبانان چت متنی را در اولویت قرار می‌دهند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

آثار فرهنگی فناوری اطلاعات در جوامع انسانی متفاوت

منابع[ویرایش]

  • عنوان انگلیسی مقاله: Cultural Differences in the Use of Instant Messaging in Asia and North America