آثار فرهنگی اجتماعی و روانی فناوری اطلاعات روی انسان/خانواده های شبکه ای

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد
' خانواده های شبکه‌ای نقش فرهنگ در سیستم های اطلاعاتی از دیدگاه هافستد
آثار فرهنگی اجتماعی و روانی فناوری اطلاعات روی انسان


خلاصه کشفیات و یافته ها[ویرایش]

۱) فناوری وارد خانواده‌ها شده و یکی از خصوصیات مرکزی زندگی روزمره خانواده‌ها شده است. خانواده‌های آمریکایی برای مرتبط بودن با یکدیگر از ابزارهای ارتباطی گسترده‌ای استفاده می‌کنند. در این میان زوجهای دارای فرزند خردسال به دلیل نرخ استفاده بالاتر از اینترنت و موبایل و دارا بودن کامپیوتر (رایانه) و پهنای باند بالا، برجسته تر از سایرین هستند.

۲) فناوری شکل جدیدی از ارتباط خانواده‌ها را میسر کرده است که بر اساس تعاملات از راه دور تلفنی و اینترنت بنا شده است. اگر چه برخی از منتقدان احساس نگرانی می کنند که فناوری باعث جدایی خانواده‌ها از یکدیگر می‌شوند ولی نظرسنجی ها نشان می‌دهد که زوجها از این ابزار برای برقراری ارتباط با یکدیگر به خوبی استفاده می‌کنند. این نوع از ارتباط توسط فناوری‌های نوین مزایایی را نیز برای زندگی خانوادگی به همراه داشته است. برای مثال افرادی که از فناوری استفاده می‌کنند بیشتر مایل هستند تا در زمان آنلاین (برخط) بودن، حوادث و اتفاقات و وقایع را با اعضای خانواده به اشتراک بگذارند.

۳) از طرف دیگر ، خانواده‌هایی که از فناوری استفاده بسیار می‌کنند معمولا کمتر تمایل به برگزاری مهمانی‌های غذایی دارند و نیز تمایل کمتری به اعلام رضایت از اوقات فراغت دارند. معمولا افرادی که وقت بسیار زیادی را پشت رایانه و اینترنت صرف می‌کنند کمتر تمایل به صرف شام با سایر اعضای خانواده دارند.

۴) طبق تحقیقات انجام شده استفاده از تلفن همراه نسبت به تلفن ثابت برای برقراری تماس ها بین خانواده‌ها بیشتر شده است. همچنین خانواده ها از اینترنت و ابزار ارتباطی پیامک برای تنظیم برنامه‌های روزانه و کارهای روزمره استفاده می‌کنند.

۵) اینترنت امکان به اشتراک‌گذاری مطالب و تجربیات را به افراد می‌دهد.

۶) بسیاری از جوانان اظهار می‌کنند که فناوری اجازه نزدیک شدن زندگی خانوادگی را به آنها می‌دهد. در حالی که با وجود فناوری‌های جدید به نظر می‌رسد بیشتر زمان افراد در محل کار یا برای کار در خانه صرف می‌شود ولی تعداد قلیلی از افراد این امر را دارای تاثیر منفی در نزدیکی خانواده‌ها می‌دانند.

۷) افراد اظهار می‌دارند که ابزارهای ارتباطی جدید به آنها امکان برقراری ارتباط پایدار و مناسب با دوستان و خانواده را می‌دهد.

۸) بسیاری از افراد به خاطر استفاده از اینترنت وقت کمی را به رسانه های تصویری مانند تلویزیون اختصاص می‌دهند.

۹) وقتی افراد وقت بیشتری برای کار صرف می‌کنند در همین حال آنها از اینکه وقت کمی را برای استراحت یا تفریحات دارند ناراضی هستند.

مقدمه[ویرایش]

تحقیقات نشان می‌دهد که در دهه‌های اخیر تغییراتی در نحوه انجام فعالیت‌ها در خانواده‌ها و تقسیم کار بین زنان و مردان صورت گرفته است که باعث تغییر در نحوه زندگی در خانواده‌ها گردیده و فشارهای مختلفی را بر آنها وارد نموده است. در همین حال فناوری جای گای خود را در خانواده‌ها باز کرده و نقش مهمی را ایفا می‌کند.

انواع خانواده‌ها و مالکیت فناوری‌ها[ویرایش]

در تحقیق انجام شده ۲۵٪ شامل زوجهای ازدواج کرده با فرزندان کوچک بودند. این گروه از خانواده‌ها در مقایسه با گروههای دیگر دارای تحصیلات بالاتر و درآمد بیشتری بودند. در بین تمام گروهها درصد مردان شاغل بیشتر از زنان بود.

۲۹٪ نیز شامل خانواده‌های بدون فرزندان کوچک می‌شدندو این گروه رتبه دوم درآمدی را داشتند.

گروه بعدی خانواده‌ها که ۹٪ را شامل می‌شدند گروه افراد مجرد به همراه بچه‌های کوچک هستند. (برای نمونه مادربزرگ، مادر و فرزند)

گروه بعدی ۱۲٪ را شامل می‌شدند که این گروه افراد مجرد بدون بچه‌های کوچک می‌باشند

گروه تک والدین نیز ۳٪ را تشکیل می‌دهند و در نهایت گروه تک نفره که ۲۲٪ از نظرسنجی را شامل می‌شدند که گروه آخر پیرترین گروه از نظر سنی بودند.

در بین تمام این گروهها، گروه «زوجهای ازدواج کرده به همراه فرزند» صاحب فناوری و تکنولوژی بودند. این امر می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. اندازه خانواده، عامل نیاز برای برقراری ارتباط بین آنها می‌باشد. بالغ بر ۹۳٪ این خانواده‌ها دارای رایانه رومیزی Desktop و یا رایانه همراه Laptop بودند و ۵۸٪ آنها بیشتر از یک رایانه داشتند. همچنین ۳۷٪ اینگونه خانواده‌ها دارای یک شبکه بیسیم و یا باسیم بودند. ۶۶٪ این خانواده‌ها نیز دارای اینترنت سریع و پهنای باند بالا بودند.

همچنین زوجهای مزدوج بدون بچه نسبت به گروه قبلی پیرتر هستند و کمتر از فناوری استفاده می‌کنند. از بین تمام این گروهها، خانواده‌های تک نفره که پیرترین نیز هستند کمترین تطبیق با فناوری را دارند.

جدول زیر انواع خانواده‌ها و مالکیت فناوری را در یک نگاه نمایش می‌دهد.

تمام افراد (۲۲۵۲ نفر) زوجهای ازدواج کرده دارای بچه (۴۸۲ نفر) زوجهای ازدواج کرده بدون بچه (۷۸۵ نفر) افراد مجرد به همراه بچه‌ها (۱۵۰ نفر) افراد مجرد بدون بچه‌ها (۲۱۸ نفر) تک والدین (۸۳ نفر) تک نفره (۵۶۵ نفر)
بیشتر از ۲ تلویزیون ۸۳٪ ۸۸٪ ۸۶٪ ۹۴٪ ۹۱٪ ۸۲٪ ۶۵٪
دارای اینترنت ۷۷ ۹۴ ۷۹ ۹۰ ۸۲ ۸۷ ۴۴
پهنای باند بالا ۵۲ ۶۶ ۵۲ ۵۵ ۵۹ ۵۴ ۲۷
بیشتر از ۲ رایانه ۳۹ ۵۸ ۳۹ ۵۴ ۵۵ ۳۲ n/a
شبکه رایانه‌ای در خانه ۲۲ ۳۷ ۲۲ ۳۳ ۲۷ ۱۴ n/a
بیشتر از ۲ تلفن همراه در خانه ۵۹ ۸۹ ۶۹ ۸۰ ۶۵ ۵۸ n/a
دارای پروفایل در شبکه اجتماعی ۱۹ ۱۸ ۹ ۴۸ ۳۷ ۳۱ ۷
ارسال پیام کوتاه ۴۰ ۵۳ ۲۸ ۵۹ ۴۹ ۶۱ ۲۲

فعالیت‌های اجتماعی و جمعی خانواده‌ها[ویرایش]

نظرسنجی‌های انجام شده نشان داد که آمریکاییها سعی دارند توازن بین کار، خانواده و اوقات فراغت برقرار کنند و خانواده بالاترین اهمیت را دارد. ۵۵٪ خانواده‌ها اظهار داشتند که از مقدار زمان صرف شده برای خانواده بسیار راضی هستند. تنها ۱۴٪ از این زمان راضی نبودند. زوجهای مزدوج عموماً از مقدار زمانی که قادر هستند با خانواده بگذرانند راضی هستند. در کل ۸۹٪ از زوجهای مزدوج خیلی یا حدوداً از مقدار زمان رضایت دارند.

اشتغال ارتباط بسیار زیادی با درجه رضایت شخص از اوقات فراغتش دارد. افراد شاغل از زمان باقیمانده برای اوقات فراغت و تفریح رضایت کمی دارند.

در بین زوجهای مزدوج، مالکیت فناوری ارتباط بسیار نزدیکی با اشتغال هر دو زوج دارد. در بین زوجهایی که هر دو شاغل هستند ۹۰٪ دارای چند موبایل و ۵۸٪ دارای چند رایانه هستند.

اطلاعات همچنین نشان می‌دهد که تماشای تلویزیون در حال حاضر به شدت اهمیت خود را در بین نسل جوان از دست داده است.

ارتباط والدین و فرزندان[ویرایش]

امروزه زوجهای مزدوج از ابزارهای زیادی نظیر تلفن ثابت، موبایل، پیام فوری و پست الکترونیک برای مدیریت زمان و برنامه‌ها و برقراری ارتباط با همدیگر در طول روز استفاده می‌کنند. تلفن و بخصوص موبایل ابزار منتخب برای ارتباطات بین همسران می‌باشد و زوجها از اینترنت و موبایل برای روالهای زندگی روزمره و تعاملات شخصی استفاده می‌نمایند. والدین برای ارتباط با فرزندان معمولاً از تلفن استفاده می‌کنند. با وجود اینکه مردان سهم مناسبی در برقراری ارتباط با دوستان و خانواده ایفا می‌نمایند ولی هنوز زنان در اینگونه ارتباطات پیشرو هستند.

اینترنت، موبایل و ارتباطات خانوادگی[ویرایش]

اینترنت نقش مهمی را در برقراری و حفظ ارتباط با دوستان دارد. ۳۳٪ از افراد اذعان می‌دارند که اینترنت در بهبود رابطه آنها با دوستانشان بسیار مؤثر بوده است و نزدیک ۲۳٪ نیز می‌گویند که اینترنت تأثیر زیادی داشته است. افراد در تمام رده‌های سنی اینترنت را به عنوان یک ابزار مهم برای حفظ ارتباطات بین اعضای خانواده می‌دانند ولی افراد جوان بیشتر از بقیه مایل به آنلاین بودن و برقراری ارتباط و پیدا کردن دوستان جدید هستند.

همچنین اینترنت باعث گردیده که امکان کار در محل کار و خانه بیشتر میسر گردد. امکان کار از طریق اینترنت و فناوری‌های گوناگون در خانه، باعث شده که افراد بتوانند وقت بیشتری را کنار سایر اعضای خانواده صرف کنند.

نتیجه‌گیری، خانواده شبکه‌ای[ویرایش]

فناوری‌های جدید ارتباطات جدید را پرورش داده است. با اینکه افراد هر کدام در مسیر خاص خود هستند ولی آنها با همدیگر شبکه شده‌اند و توسط اینترنت و موبایل به هم متصل هستند. برای مثال با وجود اینکه زوجهای مزدوج هر دو سر کار خود می‌روند ولی در طی روز به دفعات با همدیگر در ارتباط هستند و فعالیتهای زندگی را با هم هماهنگ می‌کنند

منابع[ویرایش]