آثار فرهنگی اجتماعی و روانی فناوری اطلاعات روی انسان/سالخوردگی و استفاده از فناوری اطلاعات

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد
تعامل انسان - کامپیوتر و سنجش مغز با استفاده از طیف‌بینی عملی نزدیک به فروسرخ سالخوردگی و استفاده از فناوری اطلاعات '
آثار فرهنگی اجتماعی و روانی فناوری اطلاعات روی انسان


چرا کهنسالان نسبت به قبول فناوری جدید، مانند اینترنت که به آنها به منظور ارتقای کیفیت زندگیشان، داده شده بی میل می باشند؟ شواهدی که ما بررسی می کنیم نشان می دهد که نگرش ها و توانایی ها در میان مهم ترین پیش بینی کننده های استفاده از فناوری قرار دارند. ما به این نتیجه رسیدیم که هنجاری وابسته به سن که توانایی تغییر ایجاد می کند را باید به هنگام طراحی محصولات و برنامه های آموزشی برای کهنسالان در نظر گرفت، همچنین دلایل را مورد بحث و بررسی قرار می دهیم به این امید که این وقفه میان جوانان و کهنسالان کاهش یابد اما این وقفه به طور کامل در نسل های بعد ناپدید نخواهد شد.

ما در حال آزمودن دو گرایش مهم فرهنگی- اجتماعی هستیم : ۱ – افزایش قابل توجه طول عمر، به عنوان مثال در آمریکا امید به زندگی از آغاز تولد تا حدود ۴۷ سالگی در سال ۱۹۰۰ به حدود ۷۷ سالگی در سال ۲۰۰۰ ترقی یافت ۲- تسریع رشد ریز پردازنده های مبتنی بر فناوری که با اینتل ۴۰۰۴ در سال ۱۹۷۱ آغاز شد.

فناوری می تواند نقش مهمی در کار و اوقات فراغت و در ارائه مراقبت‌های بهداشتی ایفاء کند. یکی از نقش های آن در جلوگیری از اختلال مرتبط با کهنسالی می باشد، نقش دوم آن افزایش (تقویت) می باشد مانند مانیتورهای بزرگ با کنتراست بالا که می توانند متنی خوانا برای کسانی که مشکل بینایی دارند را نمایش دهند، و یا آموزش مشکلات توانایی های شناختی در قالب یک بازی کامپیوتری و در نهایت جایگزینی برای کسانی که دچار اختلال های حرکتی می باشند ، بانکداری آنلاین می تواند جایگزینی برای دیدار فیزیکی باشد.

آمار استفاده[ویرایش]

آمار نشان دهنده کاهش چشمگیر استفاده از اینترنت به علت بالا رفتن سن در آمریکا و نقاط دیگر دنیا می باشد.

مسئولان اینترنت و محققان پروژه زندگی در آمریکا خاطر نشان ساختند که در حالیکه حدود ۳۰% از کاربران اینترنت در سال ۲۰۰۴ بالای ۶۵ سال بودند ، ۴۶ % از کاربران تلفن همراه بوده اند ، دستیابی به اطلاعات از طریق اینترنت نسبت به ارتباط از طریق تلفن جایگاه دوم را به خود اختصاص داده است اما با توجه به مزایای ارائه شده توسط اینترنت مانند ایمیل، چت ، صدا بر روی IP ، کنفرانس ویدئویی ... چرا سالمندان زیاد از کامپیوتر و اینترنت استفاده نمی کنند؟

موانع نگرشی[ویرایش]

مدل های مختلفی از گسترش و پذیرش فناوری وجود دارد اما همه بر دسترسی و گرایش به عنوان مهمترین عوامل تاکید دارند. یک نظر سنجی عمومی نشان می دهد که تحصیلات و درآمد عوامل مثبت در میزان استفاده از رایانه و اینترنت هستند و میزان سن عامل پیش بینی کننده منفی می باشد.

موانع شناخت[ویرایش]

یکی از دلایل بالقوه برای ترس از فناوری و استفاده از آن این است که برای توانایی های بزرگسالان ضعیف طراحی شده است.

تغییرات وابسته به سن تاثیر گذار در فناوری[ویرایش]

هنگام طراحی فناوری برای کهنسالان تغییرات وابسته به سن در سیستم های شناختی و حرکتی از جمله موارد مهمی است که باید در نظر گرفته شود. با این وجود زمانی که صرف یادگیری مطالب جدید می شود کاملاً نامرتبط با آموخته های قبلی می باشد و به طور قابل ملاحظه ای با افزایش سن نیاز به وقت بیشتری دارد.

نگرانی های حریم خصوصی[ویرایش]

برای به حداقل رساندن هزینه های مراقبت های پزشکی ، بسیاری از شرکت های بیمه به دنبال پیشرفت های تکنولوژیکی همچون نظارت از راه دور بر شرایط مزمن می باشند که عمدتاً در سنین بالا بروز پیدا می کند مثل دیابت یا نارسایی قلبی و به راهکارهای بیشتری برای مراقبت در منزل نیاز است اما یکی از نگرانی های عمده در نظارت از راه دور از دست دادن حریم خصوصی است که مطالعات در این مورد پراکنده می باشد.

ابزارهایی برای بهبود طراحی فناوری برای کاربران قدیمی[ویرایش]

تغییرات مربوط به سن در شناخت، ادراک و عملکرد حرکتی ابزارهای شبیه سازی که به منظور کمک به طراحان فناوری مورد استفاده قرار می گیرد ممکن است برای جمعیت کهنسال مناسب نباشد، طی تحقیقات انجام شده میزان استفاده کهنسالان از تلفن‌های موبایل بسیار خوب بوده است که این به وضوح نشان می دهد که برای موفقیت محصولات فناوری جدید و پذیرش آنها از جانب کهنسالان طراحان باید ضمن طراحی این محصولات تفاوت‌های وابسته به سن را نیز در نظر بگیرند.

فناوری به منظور بهبود کارکرد شناختی و ادراکی[ویرایش]

این فناوری ها در بهبود کیفیت زندگی و گسترش عدم وابستگی به دیگران تا چه حد موثر هستند؟ بازی های ویدئویی و نرم افزارهای فکری نشان داده اند که به منظور بهبود عملکرد در وظایف خاص و حتی در برخی آزمایشگاه‌های غیر آموزشی کاربرد داشته اند، چالش های عمده برای محققان شامل:

A: ارزیابی اثر بخشی این مداخلات B : تعیین مکانیسم های که از طریق آنها حافظه و توجه را بهبود می بخشند C : کشف این میزان که تا چه حد این پیشرفت ها رفاه و استقلال کاربری را افزایش می دهند D : ایجاد مداخلات جدید و بهتر بر اساس این نتایج با تمرکز بر مناسب سازی این مداخلات با نیازهای خاص کاربران .

وقفه مداوم در استفاده از فناوری[ویرایش]

انتظار ما این است که این وقفه حاصل از تفاوت سنی کمتر خواهد شد اگر روانشناسان بتوانند با ارائه راهنمایی بهتر و ابزارهای مناسب تر به طراحان آنان را قادر سازند محصولات فناوری بهتری همسو با قابلیت ها و توانایی های بزرگسالان ایجاد نمایند، در نتیجه آن‌ها قادر خواهند بود به طور قابل ملاحظه ای بی نیازی خود از دیگران و رفاه خود را بهبود بخشند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

عامل‌های انسانی در امنیت اطلاعات

منابع[ویرایش]

پیوند به مقاله: دریافت منبع