آثار فرهنگی اجتماعی و روانی فناوری اطلاعات روی انسان/پیامدهای اینترنت بر تعاملات انسانی

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد
اثرات روانی و فرهنگی بازی‌های رایانه‌ای پیامدهای اینترنت بر تعاملات انسانی '
آثار فرهنگی اجتماعی و روانی فناوری اطلاعات روی انسان


مقدمه[ویرایش]

این مقاله نکات مثبت و منفی ارتباطات انسان‌ها بواسطهٔ اینترنت را تجزیه و تحلیل و مقدار و کیفیت ارتباطات انسان‌ها را توصیف خواهیم نمود. در واقع ایده اصلی این است که ایننترنت کیفیت ارتباطات انسان‌ها در محیط فیزیکی را کاهش می‌دهد، زیرا افرادیکه به طور عمده در اینترنت با دیگران ارتباط برقرار می‌کنند تمایل کمتری به ارتباط عادی در محاورات رو در رو از خود نشان می‌دهند. مقدار ارتباطات افراد در اینترنت به تعداد کاربران آنلاین مرتبط با فرد مورد نظر بستگی دارد. بخش مهم بعدی که در این مقاله مورد بررسی قرار گرفته، مفهوم "جامعه" در اینترنت است. بطور مختصر، جامعه مجازی، مانند جامعه در محیط فیزیکی است، شبیه به جمعی از مردم که در ارتباطات عظیمی دور هم جمع می‌شوند. به صورت ارتباطات متقابل و غیر متقابل. تبدیل زندگی به ارتباطات مجازی مشکلات بسیاری دارد، زیرا کاربران آنلاین هیچگاه به یکدیگر پاسخگویی و تعهد متقابل مانند دنیای واقعی نخواهند داشت. در برخی موارد، ارتباط آنها بیشتر از محیط واقعی است، زیرا کاربران، می دانند که می‌توانند ناشناخته باقی بمانند، به این ترتیب اعتماد به نفس آنها بیشتر می‌شود و بنابراین ارتباطات قویتر و واقعی تری خواهند داشت. از سوی دیگر فضای سایبری یک فرصت برای تمرین اغفال افراد بوسیلهٔ جازدن یک شخصیت دیگر، و تغییر جنسیت و ... در ضمن این مقاله در حوزه ارتباطات بین فرهنگی بینش تازه‌ای به ارمغان می‌آورد. نکته مهم در مورد ارتباطات بین فرهنگی در اینترنت این است که، اینترنت تنوع بیشتری برای ارتباطات بین فرهنگی ایجاد می‌کند. در عین حال تأکید بر یکدستی حاصل از اینترنت نیز وجود دارد و بسیار مهم می‌باشد. بعنوان مثال، اینترنت گروه‌ها را قادر می‌سازد همگن و یکدست باقی بمانند مانند یهودیان. این امر کمک می‌کند تا فرهنگ‌ها، سنت‌ها و زبان خود را حفظ کنند. سرانجام این مقاله با مفاهیم شبکه‌های اجتماعی که اینترنت به همراه داشته است پایان می‌پذیرد. ۱-به این ترتیب، شبکه‌های اجتماعی ثابت نیستند چرا که اینترنت "انعطاف‌پذیری" را در بین روابط کاربران فراهم می‌سازد. ۲-ظهور شبکه‌های اجتماعی در اینترنت بیشتر از طریق پست الکترونیکی صورت پذیرفته است. ۳-شبکه‌های اجتماعی در فضای سایبری (فضای مجازی) حس اعتماد را افزایش می‌دهد.

مقدار و کیفیت ارتباطات انسان ها[ویرایش]

اینترنت همچنین "دنیای مجازی " و "فضای سایبری" نیز نامیده می‌شود. اینترنت ترکیبی از فعالیت‌های متنی و دنیای مجازی است که بطور کلی ارتباطات انسانی را قادر می‌سازد. رفتار جمعی ما تغییر یافته است که این نتیجه ارتباطات بی هویت در فضای سایبری است. در اثر این امر می‌تواند کیفیت ارتباطات انسان به صورت عادی و فیزیکی نیز کاهش یابد. افرادی که خجالتی، کم حرف، یا تمایلی به درگیر شدن چهره به چهره به طور فیزیکی ندارند اینترنت بسیار مفید و مورد علاقه شان می‌باشد. فضای مجازی بطور اساسی روابط انسان‌ها را تغییر داده است زیرا زندگی تفسیر می‌شود در انتظارات افراد از زندگی و تعاملات افراد در صفحهٔ مانیتور کامپیوتر. راجع به میزان تعامل انسان ناشی از اینترنت، دو مسیر فکری وجود دارد: از یک طرف، برخی معتقدند که اینترنت موجب کاهش تعاملات انسان‌ها می‌شود و از طرف دیگر برخی معتقدند که اینگونه نیست. در حقیقت دلیل اینکه مشکل است بیان این موضوع که آیا اینترنت تعاملات انسان را کاهش می‌دهد یا افزایش در این واقعیت نهفته است که این‌ها همه بستگی به کاربر دارد. برخی افراد تمام روز خود را در مقابل صفحه نمایش می‌گذرانند و با دوستان خود در فضای دیجیتال ارتباط برقرار می‌کنند (در این روند به طور قطع، دوستان آنها در فضای واقعی کاهش خواهد یافت). گروه دیگری از کاربران تنها در حدود ده دقیقه از وقت خود را برای چت آنلاین صرف می‌کنند و مابقی وقت استراحت خود را در معاشرت با دوستان و رفتن به سالن ورزشی و ... می‌گذرانند. مطالعات نشان می‌دهد کاربرانی که به صورت مکرر با ایمیل ارتباط برقرار می‌کنند ارتباط محکم تری نسبت به آنها که فقط با موبایل ارتباط برقرار می‌کنند دارند. به عبارت دیگر، تعداد فعل و انفعالات کاربران ایمیل بالاتر از موقعیت‌های آنلاین و واقعی است.

مفهوم جامعه[ویرایش]

واژه "جامعه" حاکی از آن است که گروهی از مردم در محیط مشترکی اشیاء شخصی و ... خود را به اشتراک می‌گذارند. یک جامعه بر روی اینترنت "جامعه مجازی" نامیده می‌شود. این واژه "Virtual Community" در سال ۱۹۹۴ توسط Howard Rheingold زمانیکه او کتابی با این عنوان می‌نوشت بکار برده شد. یک جامعه مجازی بوسیلهٔ کاربران اینترنتی شکل می‌گیرد و دارای نکات مثبتی است. در مقاله به صورت گسترده تر مزایا و معایب یا به عبارت بهتر نکات مثبت و منفی این جوامع مجازی و اینترنتی ذکر شده است.

شبکه‌های اجتماعی[ویرایش]

یک شبکه اجتماعی ارجاع دارد به گروهی از اشیاء، موجودیت‌ها، یا مردم و ارتباط بین آنها. شبکه‌های اجتماعی در فضای مجازی نمونه موفقیت جهانی شدن ارتباطات است.

بحث[ویرایش]

در این مقاله نشان داده شد، که اینترنت یک انقلاب فرهنگی در ارتباطات جهانی بوجود آورده است که زندگی ما بواسطه این تکنولوژی تغییرات اساسی نموده است. اینترنت نه تنها درک ما از تعامل انسان‌ها، فهم ما از واژه "جامعه" و شبکه‌های اجتماعی را گسترش می‌دهد، بلکه افق ذهن ما و قابلیت‌های سازماندهی راه‌های جدید برای ترکیب تجارب offline به فضای مجازی را به ما می‌دهد. پیامدهای اینترنت بر ارتباطات انسانی بسیار بزرگ هستند. و هر اتفاقی می‌تواند فقط با یک کلیک ماوس انجام پذیرد. به همین دلایل جای تعجب نیست که اینترنت با سرعت بسیار بالا در حال رشد رسانه‌های ارتباطی است. همانطور که اشاره شد، اگر چه اینترنت می‌تواند کیفیت تعامل انسان‌ها در محیط فیزیکی را کاهش دهد، اما می‌تواند به بهبود روانی کاربران اینترنتی نیز کمک بسیاری نماید. در نهایت باید گفت بدون شک، اینترنت یک رسانه قدرتمند برای ارتباطات است. و در واقع برای افرادیکه ساعت‌های طولانی از این رسانه استفاده می‌کنند نگران کننده است. در واقع در ابتدا فن آوری‌های دیجیتال برای تسهیل ارتباطات و تبادل اطلاعات بین انسان‌ها طراحی شده بودند، اما امروزه متوجه شده‌ایم ارتباط خود انسان‌ها بهتر از ارتباط با ماشین‌ها و ابزار است. طبق گفتهٔ McLuhan، با مهمتر شدن اینترنت، ما می‌توانیم همچنان انسانی باقی بمانیم.

نتیجه‌گیری[ویرایش]

بعنوان نتیجه‌گیری می‌توان گفت نویسنده این مقاله در واقع برای ارتباطات اینترنتی به خصوص شبکه‌های اجتماعی که امروزه در حال رشد و گسترش چشمگیری هستند، هم مزایا و هم معایبی قائل است که بیشتر بستگی به کاربران و نحوهٔ استفاده آنها از این تکنولوژی‌ها دارد. اینگونه ارتباطات هم می‌توانند برخی از قابلیت‌های افراد را افزایش دهند و هم می‌توانند ارتباطات روزمرهٔ کاربران خود را تحت تأثیر قرار داده و مختل کنند.

عنوان انگلیسی مقاله[ویرایش]

The Implications of the Internet for Human Communication

منبع[ویرایش]

[۱]

90131537A ‏۲۱ ژانویه ۲۰۱۲، ساعت ۱۹:۵۱ (UTC)

  1. www.jiti.net/v07/jiti.v7n1.021-034.pdf