آشنایی با موتور های جست و جو/مقدمه

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد

موتور جستجوی وب موتور جستجویی است که برای جستجوی اطلاعات تحت محیط وب طراحی شده‌است. تاکنون نزدیک به 290 موتور جست و جو فعال در دنیای اینترنت وجود دارد.

مشهورترین موتور جست و جوی جهان موتور جست وجو گوگل است اما از دیگر موتور جست وجو های معروف می توان بینگ و یاهو را نام برد.

انواع موتور های جست و جو[ویرایش]

موتورهای جستجوی عمومی[ویرایش]

هدف‌از راه‌اندازی‌این‌موتور جستجو ارائه خدمات به پژوهشگران‌عنوان‌شده‌است. جستجوهایی که پژوهشگران در این موتور جستجو انجام‌می‌دهند تا چند روز در حافظه‌سرور (server) ذخیره‌می‌شوند. برخی‌از خدمات اولیه این موتور جستجو به‌طور رایگان ارائه‌می‌شود، ولیکن خدمات پیشرفته‌با پرداخت هزینه صورت‌می‌گیرد.

موتورهای جستجوی کد باز[ویرایش]

این موتور جست وجوها ها اوپن سورس هستند و کدهاشون برای اصلاح در اختیار برنامه نویسان قرار می گیرد.

موتورهای فرا جستجو[ویرایش]

موتور های فرا جست و جو ، نوعی موتور جستجو است که عبارت شما را به چندین موتور جستجو سپرده و نتایج جستجو را نشان می دهد .

موتورهای جستجوی محلی[ویرایش]

این موتور جست وجو ها مخصوص یک محل یا یک کشور است مثل موتور جست وجو یوز برای کشور ایران

موتورهای جستجوی سیکی[ویرایش]

این موتور جست وجو ها خدماتی مانند پیدا کردن افراد،رستوران،هتل را برای افراد ارائه می دهند.

مقایسه و کدام بهتر است؟[ویرایش]

گوگل[ویرایش]

گوگل پادشاه بلامنازع موتور های جستجو است. در حالی که تمامی ویژگی های مرکز خرید یاهو را ارائه نمی دهد، اما صفحات وب سایت بزرگترین فروشگاه های امروزی را سریع و مرتبط، در اختیار شما قرار می دهد. اطمینان حاصل کنید که از ویژگی های "تصاویر"، "نقشه" و "اخبار" گوگل استفاده کرده اید. این ها از برجسته ترین خدمات برای پیدا کردن تصاویر، جهت های جغرافیایی و سرخط خبرها می باشند.

یاهو[ویرایش]

یاهو چند قابلیت است: یک موتور جستجو، یک جمع کننده ی اخبار، یک مرکز خرید، یک ایمیل باکس، یک دایرکتوری سفر، یک مرکز بازی و طالع بینی و چیزهایی بیشتر از این ها می باشد. وسعت انتخاب این پورتال، آن را به یک سایت خیلی مفید برای مبتدیان اینترنت تبدیل کرده است. جستجو در وب همچنین باید در مورد کشف و اکتشاف باشد و !Yahoo این امکان را در گستره ی بزرگی ارائه می دهد.

بینگ[ویرایش]

بینگ، تلاش مایکروسافت در برکناری گوگل است. بینگ از جستجوی MSN، تا تابستان ۲۰۰۹ استفاده می‌کرد. این موتور جستجوی معرفی شده با عنوان "موتور تصمیم گیری"، در تلاش برای حمایت از تحقیقات شما با ارائه پیشنهاداتی در ستون سمت چپ می‌باشد، در حالی که به شما گزینه‌های مختلف جستجو را نیز در بالای صفحه ارائه می‌دهد. امکاناتی مانند پیشنهادات "ویکی"، "جستجوی بصری" و جستجوهای مرتبط" بسیار مفید می‌باشند. بینگ در آینده‌ای نزدیک قادر به حذف گوگل نمی‌باشد اما قطعاً بینگ، یک تلاش ارزشمند است.

جستار وابسته[ویرایش]

آشنایی با موتور های جست و جو