آموزش بزرگ کردن جوجه گنجشک/تغذیه

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

آب و غذا دادن به گنجشک[ویرایش]

چرا چیزی نمی‌خورد؟[ویرایش]

جوجه گنجشک، مثل جوجه خروس یا جوجه مرغ نیست که با نوک زدن غذا بخورد، باید خودتان به او غذا بدهید. بایستی یک سرنگ کوچک تهیه کنید؛ اول باید غذای مورد نظر را بکشید درون سرنگ، بعد به زور آن را به جوجه بدهید و هنگام دادن غذا سوت بزنید یا جیک جیک کنید. دو سه بار به زور به آن غذا و آب با سرنگ بدهید (همراه با صدا درآوردن)؛ بعد وقتی جوجه گنجشک ان صدای در حال خوردن رو بشنود و سرنگ را هم ببیند، خودش دهانش را باز می کند تا بهش غذا بدهید. باید به جوجه هر یکی دو ساعت یا زودتر با توجه به سن جوجه ، غذا بدهید.

در دوره کودکی به هیچ‌وجه به گنجشک آب ندهید[ویرایش]

پرنده به هنگام گرسنگی دهان خود را کاملا باز می‌کند. زمان غذادهی هر ۱۵ تا ۲۰ دقیقه و در طول بیداری پرنده (از سحر تا غروب) است.

در دوره‌ای که جوجه گنجشک هنوز پر درنیاورده و هنوز کودک است آب مورد نیاز گنجشک از غذاهای دریافتی تامین میشود.مادر گنجشک ها به گنجشک‌ها اب نمی‌دهد شما هم از آب دادن به گنجشک بپرهیزید. تنها در موراد خاص، مثلا در صورتی که پرنده در هضم غذا با مشکل مواجه بود، از قلمِ آبرنگ خیس‌شده برای آب دادن به گنجشک استفاده کنید. مراقب باشید حیوان خفه نشود.

در دوره‌ای که گنجشک خود عمل تغذیه را انجام دهد می‌توانید ظرف آب مقابل آن قرار دهید.

منقار پرنده را تمیز نگه‌دارید.[ویرایش]

پس از اتمام غذا‌دهی، منقار پرنده را با یک پارچه یا دستمال مناسب نسبتا مرطوب تمیز کنید؛ وجود باقی‌مانده های غذا باعث ایجاد عفونت و دیگر مشکلات می‌شود.

غذای مناسب برای گنجشک[ویرایش]

اگر در اطراف شما غذا فروشی برای حیوانات وجود دارد می‌توانید از غذای خیس شده‌ی گربه استفاده کنید. دقت کنید که پرنده نشخوار یا جویدن ندارد و تمامی عمل هضم در شکم صورت می‌گیرد، پس به خوبی غذا را نرم و تکه‌تکه کنید. اگر نمی‌توانید غذای گربه تهیه کنید توت یا حشرات کوچکی که گمان می‌کنید گنجشک‌های اطراف شما از آن تغذیه می‌کنند تهیه و به خوبی نرم کنید و به حیوان بخورانید. عنکبوت، شته‌ها و کرم‌ها غذاهای مناسبی هستند. هرچه حیوان بزرگتر شود نیاز بیشتری به غذای زنده خواهد داشت. تنوع غذایی باعث رشد بهتر پرنده می‌شود.

از دادن کرم خاکی به گنجشک(به دلیل وجود نوعی سم در آنها) پرهیز کنید.