آموزش زبان روسی/مقدمه

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد

زبان روسی (به روسی: русский язык، تلفظ: روسکی ییزیک) پرگویش‌ترین زبان اروپا و هشتمین زبان پرگوینده در جهان است که در بخش‌های عظیمی از اوراسیا گفتگو می‌شود. روسی جزو زبان‌های اسلاوی به‌شمار می‌آید و با خط سیریلیک نوشته و خوانده می‌شود.

روسی زبان مادری حدود ۱۴۵ میلیون نفر است و ۱۱۰ میلیون نفر آن را به عنوان زبان دوم می‌دانند. روسی زبان رسمی فدراسیون روسیه و یکی از زبان‌های رسمی کشورهای بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان و جمهوری خودمختار کریمه و نیز یکی از شش زبان رسمی سازمان ملل متحد است. همچنین این زبان به صورت گسترده در کشورهای اوکراین، گرجستان، ارمنستان، جمهوری آذربایجان، تاجیکستان، ازبکستان، ترکمنستان و اسرائیل تکلم می‌شود.

ادبیات روسی بسیار غنی بوده و دارای نویسندگان بزرگی چون لئو تولستوی، فیودور داستایفسکی، آنتون چخوف، الکساندر پوشکین، میخائیل لرمونتوف، ماکسیم گورکی، نیکلای گوگول و ولادیمیر ناباکوف می‌باشد.

  • زبان روسی بعنوان زبان شوروی سابق و روسیه امروزی بسیار پرکاربرد در سراسر دنیا علی الخصوص قاره آسیا میباشد.
  • زبان روسی بعنوان یکی از پر گوینده ترین زبانها در دنیا قرار دارد
  • اقدام به مهاجرت و یا ادامه تحصیل در دانشگاه های کشور روسیه یکی دیگر از دلایل یادگیری روسی است
  • کشور روسیه بدلیل بعد سیاسی و اقتصادی این نیاز را در مردم و در منطقه ایجاد کرده است
  • تا بیش از پیش طرفداران و داوطلبان یادگیری این زبان بیشتر شوند.( مدرسه زبان روسی )

چگونه روسی را یاد بگیریم؟[ویرایش]

برای یادگیری زبان روسی، شما علاوه بر نیاز به شرکت در دوره های گروهی زبان، باید با یک برنامه ریزی دقیق خود را موظف به تمرین زبان روسی در طول روز کرده و یادگیری زبان روسی را تنها به کلاس و موضوعاتی که استاد در کلاس بیان می کند، معطوف نکنید! چرا که این زمان اندکی که در طول هفته در کلاس های آموزش زبان روسی می گذرانید، نمی تواند جوابگوی نیاز شما در یادگیری زبان باشد.


• زبان روسی را ترجمه نکنید!

بسیاری از ما به اشتباه عادت کرده ایم که ابتدا به زبان مادری خود فکر کرده و بعد از آن به زبان روسی صحبت کنیم! کاری که در یادگیری زبان انگلیسی و دیگر زبان های خارجی نیز انجام می دهیم. برای این کار بهتر است دیکشنری های روسی به فارسی خود را کنار گذاشته و در ابتدا یک دیکشنری روسی به روسی تهیه کنید. در آموزش روسی سعی کنید در کارهای روزانه خود به این فکر کنید که اگر می خواستید به طور مثال به زبان روسی بگویید که خسته اید یا نیاز به زمان دارید چه جمله ای را باید بکار می بردید. شما به زبان فارسی مسلط هستید پس لطفا در یادگیری زبان روسی نیاز به این زبان را کنار گذاشته و تمرکز خود را بر روی زبان روسی بگذارید.


• با خود به زبان روسی سخن بگویید!

بهتر است برای تمرین نکردن به دنبال توجیه نباشیم و حتی اگر در اطرافمان کسانی نیستند که تمام وقت با آنها به زبان روسی صحبت کنیم، با خودمان و با صدای بلند به مکالمه بپردازیم. تمام جملات روزانه خود را وقتی که تنهاییم به زبان روسی ادا کنیم و خود را عادت به انجام این کار بدهیم.می دانم که در ابتدا با بسیاری از کلمات آشنایی ندارید و امکان دارد جملات پرنقصی را بکار ببرید؛ اما نگران نباشید! شما تا به الان شجاعت خود را نشان داده اید. اینکه بتوانید بر ترس خود بر صحبت کردن غلبه کنید، این یعنی که شما شجاع و توانمند هستید.


• آینه اتاقمان را به عنوان یک دوست خوب برگزینیم.

در تمام مدتی که مشغول به یادگیری زبان روسی هستید بهتر است با خود در آینه به تمرین مکالمه  زبان روسی بپردازید. این کار به شما کمک می کند تا اعتماد به نفس کافی را برای مکالمه و صحبت کردن بهزبان روسی به دست بیاورید. آینه همیشه می تواند شما را بهتر از هر چیزی به خودتان نشان دهد. نوع تلفظ، حالت صورت و لحن و بیانتان همه و همه را بررسی کرده و سعی کنید به عنوان یک دوست خوب، واقع بین بوده و منتقد خود باشید.


• بر روی تلفظ لغات سخت تمرکز کنید!

بسیاری از ما از ترس اشتباه کردن سعی می کنیم از تلفظ کلماتی که برایمان سخت است طفره برویم و همیشه سعی می کنیم جایی نیاز به استفاده از این لغات پیدا نکنیم. اما شما سعی کنید جزء این افراد نباشید و همواره خود را با چالش های پیش رو مواجه کنید. تمرین کلمات پیچیده و سخت را در برنامه خود قرار بدهید!


• برای تقویت listening از بومیان زبان روسی کمک بگیرید!

سعی کنید برای تقویت مهارت شنوایی زبان خود فیلم های روسی را ببینید و از نحوه تلفظ و حالت صحبت کردن بومیان روسی زبان تقلید کنید. این کار را اینقدر تکرار کنید که حداقل خودتان نتوانید تفاوتی بین تلفظ خودتان با افراد بومی پیدا کنید.


• صحبت کردن به زبان روسی را اولویت خود قرار بدهید.

برای  یادگیری زبان روسی شما هر قدر هم که گرامر و دستور زبان روسی بلد باشید، نمی تواند به اندازه یک مکالمه روان بدردتان بخورد. مکالمه زبان روسی بیش از هر چیزی برای شما باید اولویت باشد چرا که این صحبت کردن شماست که می تواند با بومیان روسی ایجاد ارتباط کند. برای یک سفر تفریحی یا مهاجرت، برای زندگی یا تحصیل در کشور روسیه، شما نیاز دارید که بتوانید به خوبی صحبت کنید تا بتوانید سفری راحت و به دور از استرس داشته باشید.

آموزش زبان روسی، به روش های ترمیک و فشرده در حال برگزاری است و قطعا شرکت در کلاس های زبان روسی، می تواند به شما در سرعت بخشیدن در یادگیری روسی، کمک بزرگی بکند. حضور بر سر کلاس های روسی، می تواند علاوه بر سرعت بخشیدن به امر یادگیری، با حضور در کنار هم کلاسی های خود، زمینه برقراری مکالمه ای بهتر را برای شما فراهم آورد و همینطور با کمک استاد به رفع اشکالات خود بپردازید.