پرش به محتوا

آموزش طراحی قلم با فونت فورج/پرسش و پاسخ

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد
تغییر ضخامت پرسش و پاسخ '
آموزش طراحی قلم با فونت فورج


خب از مقوله طراحی که بگذریم می‌رسیم به موضوعات و نکات فنی.

سوال: چرا در بسیاری از گلیف‌ها عناصر را نمی‌توان ویرایش کرد مثلاً در گلیف ذال امکان ویرایش نقطه یا دال وجود ندارد؟

ارجاع

دلیلش در امکان فوق‌العاده‌ای در قلم می‌باشد که ما را از انجام تکرار و مکررات و کار بیهوده باز می‌دارد. شما یک بار نقطه فارسی را طراحی کرده و در همه گلیف‌ها از طریق ارجاع به آن استفاده می‌کنید. نتیجه اینکه هر بار نقطه اصلی را تغییر دهید خود به خود در همه گلیف‌ها اعمال می‌شود. حال همین موضوع را برای گلیف‌های مشابه یکدیگر از جمله ح‌ج‌چ‌خ یا فقـ یا ب‌پ‌ت‌ث که هم دارای نقطه و هم شکل اصلی یکسان می‌باشند نیز در نظر بگیرید؛ بنابراین شما یک بار گلیف ح را طراحی کرده و در بقیه حروف مشابه آن از ارجاع به آن استفاده می‌کنید. برای این منظور بعد از طراحی گلیف ح، منوی Edit->Copy reference یا کلیدهای ctrl+G را برگزینید. سپس در خانه گلیف مقصد منوی Edit->Paste یا کلیدهای ctrl+V را انتخاب نمایید. برای نقطه هم به همین صورت. به همین سادگی عملاً از طراحی یا کپی مجدد بسیاری از گلیف‌های مشابه رهایی می‌یابید.

ارجاع

در تصویر زیر گلیف‌های مرجع که سایرین از روی آنها کپی شده‌اند به رنگ آبی انتخاب گشته‌اند.

ارجاع

سوال: چرا برخی از گلیف‌ها مثل ـفـ یا ـر از اندازه اصلی طولی گلیف تجاوز کرده‌اند؟

پیشروی کناره

این پیشروی‌ها نواحی اتصال حروف به یکدیگر می‌باشند. دلیلش اطمینان از اینست که گلیف‌های متصل به هم به نوعی در یکدیگر فرو رفته‌اند. این مقدار حتماً باید کم یا جزئی باشد.

نکته: ضخامت خط پایه یا به عبارتی آن قسمت از گلیف که بر روی خط پایه قرار می‌گیرد حتماً در همه حروف یکسان باشد.

نکته: ضخامت خط پایه را بیشتر از سایر قسمت‌ها در نظر بگیرید. این عمل علاوه بر افزایش خوانایی به ثبات و خطی بودن شکل قلم نیز کمک فراوانی می‌کند.

سوال: چگونه با فونت فورج، قلم را با نام دلخواهم بسازم؟

در منوی Element->Font Info ذیل برگه PS Names نام وزیر را یا نام دلخواه خود جایگزین کنید. در برگه OS/2 توجه داشته باشید که Weight Class آن بر روی عدد صحیح بسته به ضخامت فونت به درستی تعریف شده باشد. حالت معمولی همان 400 Regular می‌باشد. در برگه TTF Names علاوه بر جایگزینی وزیر با نام دلخواه خود، حتماً Unique Id را به صورت منحصر به فرد یا یکتا تعریف کنید. پس از آن با انتخاب منوی File->Generate Fonts فایل فونت خود را با فرمت دلخواه تولید (ایجاد) نمایید.

اطلاعات فونت
اطلاعات فونت
اطلاعات فونت
ایجاد فونت
ایجاد فونت
ایجاد فونت

سوال: چگونه همه گلیف‌های عربی را با هم انتخاب کنم؟

با انتخاب منوی Edit->Select->Select By Script و پس از آن انتخاب Arabic.

سوال: چرا برخی گلیف‌ها تکرار شده‌اند؟

دلیلش در تفاوت نوع کیبود در سیستم عامل‌ها یا سامانه‌های نوشتاری است. هر سامانه‌ای، از کد گلیف مورد نظر خود استفاده می‌کند. شما کافیست به شیوه کپی از طریق ارجاع‌دهی، خیال خود را از بابت یکسان بودن همه گلیف‌های تکراری راحت نمایید.

سوال: بحث کرنینگ Kerning در فونت‌فورج به چه صورت است؟

در آینده اگر عمر و توانی بود توضیح می‌دهم.

سوال: hinting را چگونه انجام دهم؟

راه اول: هر گلیفی را که می‌خواهید hinting بر روی آن انجام شود انتخاب نموده و سپس منوی Hints->AutoHint را برگزینید. سپس منوی Hints->AutIntrs. اکنون اطلاعات hinting به رنگ سبز و آبی در گلیف نمایش می‌یابند.

راه دوم: که ساده‌تر است و شاید در مواردی بتوان گفت خروجی بهتری را می‌دهد استفاده از برنامه ttfautohint می‌باشد. آن را در وب جستجو کنید. کار کردن با آن بسیار ساده است.

سوال: چگونه در حین ویرایش گلیف‌ها خروجی کار خود را بر روی یک متن واقعی ببینم؟

این صفحه تست را ذخیره کنید. سپس با یک برنامه ویرایشگر فایل متنی یا html، واژه Myfont را با نام فونت مورد نظر خود جایگزین نموده و ذخیره کنید. فایل فونت خود با پسوند woff یا ttf را در کنار این فایل html (همان پوشه) ذخیره و در نهایت فایل html را با یک مرورگر باز و مشاهده نمایید. هر بار که فایل فونت خود را generate یا تولید کردید این صفحه را مجدداً ببینید (refresh).

سوال: چرا در گنو/لینوکس وقتی گلیفی را از فونت حذف کردم توی متن‌ها یا صفحات، جای آن به صورت مربع نشان می‌دهد به جای آنکه از سایر فونت‌ها استفاده کند؟

این دستور را اجرا کنید: fc-cache -f -v