پرش به محتوا

آموزش مبانی ویژوال بیسیک/معرفی بخشهای VB

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد
مقدمه معرفی بخشهای VB آشنایی با برنامه نویسی به‌وسیله VB
آموزش مبانی ویژوال بیسیک


هنگامی که VB اجرا می‌شود، توسط پنجره‌ای (شکل۱)، نوع پروژه‌ای که می‌خواهید طراحی کنید از شما خواسته می‌شود.

همان طور که ملاحظه می‌فرمایید، انواع مختلفی از پروژه‌ها در این پنجره وجود دارد که در ادامه به برخی از آنها خواهیم پرداخت، ولی فعلاً نوع استاندارد پروژه‌های VB یعنی نوع Standard EXE را انتخاب و آن را باز(Open) می‌کنیم. این نوع پروژه (که غالب پروژه‌ها را در بر می‌گیرد) برای تهیه برنامه‌های کاربردی(Applications) مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پس از باز کردن پروژهStandard Exe، پنجره اصلیVB (شکل ۲) برای این نوع پروژه باز می‌شود:

این پنجره، علاوه بر آنچه عموماً در پنجره‌های ویندوز می‌بینیم (مانند Title Bar وMenu Bar)، شامل چند بخش بسیار مهم می‌باشد:

۱- یک فرم(Form) خالی با عنوان (Caption)برابر Form1 وجود دارد. این همان فرمی است که بلافاصله پس از اجرا (Run) شدن برنامه، روی صفحه نمایش، قرار می‌گیرد (این پیش فرض قابل تغییر است).

۲- نوار ابزار Standard Buttons که دکمه‌هایی با کاربرد معمولاً بیشتر را شامل می‌شود. تعدادی از این دکمه‌ها را در ویندوز می‌شناسید (مانند Copy, Paste, Undo, Redo, Open وSave) و برخی دیگر را در ادامه خواهیم دید.

۳- پنجره‌ای سمت چپ تصویر دیده می‌شود. این پنجره شامل برخی از کاربردی ترین کنترلهای قابل دیدن (VCL) می‌باشد. در ادامه با VCLها آشنا خواهیم شد و از آنها بسیار بهره خواهیم برد. به این پنجره Tool Bar (جعبه ابزار) گفته می‌شود.

۴- در سمت راست تصویر سه پنجره دیگر دیده می‌شود. در بالا، پنجره پروژه (Project)، سپس پنجره مشخصات(Properties) و در پایین، پنجرهForm Layout قرار دارد. پنجرهProject شامل نام تمام اجزای پروژه مانند فرمها، ماژولها(Moduls)،Activexها و ... می‌باشد. مثلاً اگر در پروژه‌ای چند فرم وجود داشته باشد و بخواهیم به فرم دیگری برویم، کافی است نام آن را در این پنجره دابل کلیک نماییم. پنجره Properties، برخی از مشخصه(Property)های مربوط به VCL ای که انتخاب شده (Select) باشد را نمایش می‌دهد که می‌توان آنها را در هنگام طراحی(Design Time) تغییر داد (سایر مشخصه‌ها باید در هنگام اجرا(Run Time) تنظیم شوند) در پنجرهForm Layout نیز می‌توان مکان قرار گیری Form هنگام اجرای برنامه(Run Time) بر روی صفحه نمایش را تعیین کرد (همچنین این کار را توسط کدنویسی نیز می‌توان انجام داد و عموماً همین روش هم توصیه می‌شود و لذا عموماً حتی می‌توان این پنجره را به کل بست).

در این بخش با شمای کلیVB آشنا شدیم، در ادامه درباره VCLها و نحوه کدنویسی برای آنها مطالب مفیدی خواهیم آموخت.