اسناد نام خلیج فارس، میراثی کهن و جاودان/درباره کتاب

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد

اسناد نام خلیج فارس، میراثی کهن و جاودان یک کتاب و اطلس است که توسط دکتر محمد عجم استاد دانشگاه، پژوهش و نگارش و با نظارت اساتید:پیروز مجتهدزاده و محمدحسن گنجی در سال ۱۳۸۸ در سه هزار نسخه کاغذی منتشر شده است. کاندیدای کتاب فصل و کاندیدای کتاب برتر اولین مسابقه تحت عنوان نیم قرن کتاب‌های خلیج فارس (۱۳۹۰) شناخته شد. این کتاب اولین کتاب ایرانی است که قبل از چاپ از سال ۱۳۸۱ به صورت آنلاین بخشی از آن در همشهری آنلاین ۱۶ تا ۲۷ مهر ۱۳۸۱ و کامل آن در وبلاگ دریای پارس parssea.persianblog.ir و www.parssea.org منتشر شده است.

همراه با اسناد و نقشه‌های متعدد و سرانجام در شهریور ۱۳۸۳ اولین نسخه کاغذی به صورت کتاب در سه هزار شماره و در سال ۱۳۸۸ نسخه دوم چاپ کاغذی در سه هزار شماره منتشر شده است. از نسخه آنلاین آن بارها و بارها کتبی برداری شده و منابع عربی کتاب نیز کپی و نامی از مرجع اصلی آورده نشده است. در حالیکه تنها فردی که منابع کتب عربی را شخصاً دیده و ترجمه کرده نویسنده این کتاب بوده که آن کتب را در کتابخانه‌های مراکش و مصر بررسی و ترجمه کرده و اما بعضی حتی این کتب عربی را ندیده‌اند ولی آن‌ها را به عنوان منبع تحقیق خود ذکر کرده‌اند.

این کتاب دارای ۵ فصل مطالب متنوع و یک فصل اطلس و نقشه‌ها و اسناد است و فصل آخر شامل نقشه‌ها و اسناد به زبان‌های عربی و انگلیسی است. نسخه انگلیسی این کتاب از نسخه منتشر شده سال ۱۳۸۸ تکمیل تر و دارای دو گفتار اضافه تر و تعداد زیادی اسناد می‌باشد که در نسخه چاپ ۱۳۸۸ بدلیل اینکه انتشار کاغذی نقشه‌ها و اسناد آن هزینه زیادی دربر داشت، اسناد و نقشه‌های تاریخی بصورت دی وی دی منتشر شده و تعدادی نیز در شبکه‌های اجتماعی و سایت مرکز مطالعات خلیج فارس منتشر گردیده است. این مجموعه دستاورد نزدیک به ۲۰ سال کار پژوهشی میدانی بوده است.