بررسی موردهایی از اخلاق حرفه‌ای/جئوفیدیا، رسانه‌های اجتماعی و اعمال قانون

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

جئوفیدیا یک نرم‌افزار تحلیلگر مبتنی بر مکان است که به کاربران امکان می‌دهد پست‌های شبکه‌های اجتماعی مختلف را بر پایه مکان دسته‌بندی و فیلتر کنند. یک ی از ویدئوهای بازاریابی مربوط به جئوفیدیا که در سال ۲۰۱۲ در یوتیوب منتشر شده بود نشان می‌دهد که از نرم‌افزارشان چطور می‌توان برای اعمال قانون و خبررسانی روزنامه‌نگاری استفاده کرد. هدف و مقصود از طراحی جئوفیدیا برای استفاده توسط هر شخص طبقه متوسط نبود.

فردی گری[ویرایش]

در ۱۲ آپریل ۲۰۱۵ پلیس بالتیمور یک مرد سیاه‌پوست آمریکایی به نام فردی گری را به خاطر حمل غیر قانونی چاقوی ضامن‌دار بازداشت کرد. هنگام انتقال در ماشین پلیس، وی به کما رفت. یک هفته بعد مصادف با ۱۹ آپریل وی به دلیل آسیبی که به نخاعش وارد شده بود جان باخت. این نخستین رویدادی نبود که حاکی از تنش نژادی و خشونت پلیس نسبت به رنگین‌پوستان به ویژه سیاه‌پوستان باشد. پس از رویدادهایی مثل تیراندازی به مایکل براون در شهر فرگوسن فشارها از جانب کاربران رسانه‌های اجتماعی برای اعمال قانون بالا گرفت.

اداره پلیس بالتیمور[ویرایش]

اداره پلیس بالتیمور به طور فعال در صحنه با جئوفیدیا کار می‌کرد تا در راه‌پیمایی‌های فردی گری از آپریل تا می ۲۰۱۵ از این نرم‌افزار بهره بکیرد. در مقاله مربوط به جئوفیدیا در یک مطالعه موردی انجام شده گروهبان اندرو وکار گفته است «از همان لحظه که مرگ او گزارش شد ما می‌دانستیم که باید داده‌های رسانه‌های اجتماعی مربوط به مکان‌های محتمل برای رویداد تظاهرات را کنترل کنیم.» اداره پلیس بالتیمور برای استفاده از نرم‌افزار مبتنی بر مکان جئوفیدیا طی یک قرارداد سالیانه مبلغ ۱۸ هزار دلار پرداخت می‌کرد. پلیس از جئوفیدیا و فناوری شناسایی چهره برای مکان‌یابی تظاهرکنندگان حاضر در راهپیمایی استفاده می‌کرد.