پرش به محتوا

بررسی موردهایی از اخلاق حرفه‌ای/حادثه ریلی فورت توتن واشینگتن

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد

مقدمه[ویرایش]

حادثه متروی فورت توتن یکی از نمونه‌های بارز اخلاق حرفه‌ای است. در اینجا به تحلیل این حادثه می‌پردازیم که می‌توانست پیشبینی شود اما جلویش گرفته نشد و منجر به یک رویداد ناگوار گردید. همچنین تقصیر هیئت ملی ایمنی حمل و نقل (NTSB) را نیز در این حادثه مورد بررسی قرار می‌دهیم. برای سامانه‌هایی مثل حمل و نقل درون شهری مهمترین چالش، ایمنی است و چارچوب‌های اخلاقی‌ای که با ایمنی همخوانی نداشته باشند محلی از اعراب ندارند.

حادثه مترو[ویرایش]

ایستگاه فورت توتن بخشی از خط سرخ متروی شهر واشینگتن است. قطار شماره ۱۱۲ در ساعت ۴:۵۷ بعد از ظهر ایستگاه تاکوما (Takoma) را به مقصد ایستگاه فورت توتن (Fort Totten) ترک کرد. این قطار در نزدیکی ایستگاه فورت توتن با قطار شماره ۲۱۴ که در حال توقف بود برخورد کرد و ۹ تن از جمله راننده قطار ۱۱۲ در این سانحه جان باختند. این حادثه مرگ‌بارترین حادثه رخ داده در تاریخ مترو است. اگرچه قطار ۱۱۲ از ترمز اضطراری هم کمک گرفت ولی برای جلوگیری کردن از رخ دادن حادثه خیلی دیر شده بود. پس از حادثه، به دلیل بسته شدن درها کارگران تیم نجات با نردبان وارد قطار ۱۱۲ شدند تا مسافران حبس شده را نجات دهند. علت رخداد حادثه نقص در مدار تشخیص داده شد که قطار ۲۱۴ روی آن قرار داشت و سامانه هدایت قادر به تشخیص حضور قطار نبود. سامانه هدایت توانایی تشخیص قطار در حال توقف را نداشت و به همین دلیل قطار ۱۱۲ با سرعت تمام به سوی آن حرکت کرد.

هیئت ملی ایمنی حمل و نقل[ویرایش]

NTSB یا هیئت ملی ایمنی حمل و نقل یک اداره مراقبتی مستقل است که نقش‌اش پرداختن به دلیل ریشه‌ای رخدادهای تصادف ترابری است. این اداره به عنوان اداره‌ای مستقل از فدرال به بررسی علت ریشه‌ای هر نوع حادثه‌ای اعم از هوایی، ریلی، دریایی، لوله انتقال می‌پردازد. نتایج بررسی‌های این اداره می‌تواند به صورت توصیه‌هایی برای افراد درگیر در حوادث مورد استفاده قرار گیرد تا احتمال رخداد حوادث بیشتر کاهش یابد. NTSB هیچ توانایی‌ای برای وضع رهنمود یا اجباری کردن توصیه‌هایش ندارد. خود طرفین درگیر در حادثه می‌توانند تصمیم بگیرند از توصیه‌ها پیروی کنند یا نه. این موضوع بر خلاف دیگر سازمان‌های مراقبتی فدرال از جمله مدیریت سلامتی و ایمنی شغلی (OSHA) است. این اداره ایمنی کارگران را در ایالات متحده تأمین می‌کند و مسئولیت دارد استانداردهای ایمنی را برای صنعت وضع کرده و اجباری نماید. این اداره می‌تواند به شرکت‌هایی که از قوانین‌اش تبعیت نمی‌کنند اخطار بدهد.

نتیجه‌گیری[ویرایش]

حادثه ریلی فورت توتن حادثه‌ای بود اسف‌بار که انتظار می‌رفت دوباره تکرار نشود اما حادثه‌ای مشابه ۶ سال پس از آن در ایستگاه بعدی رخ داد. در ۱۲ جنوری ۲۰۱۵ یک قطار که تازه ایستگاه L'Enfant Plaza را ترک کرده‌بود، در میانه تونل مجبور به توقف شد زیرا یک قوس الکتریکی در فاصله ۱٬۱۰۰ پایی بالای قطار رخ داد. به دلیل قوس الکتریکی تونل پر از دود شد و دود فوراً قطار را که در میانه تونل توقف کرده بود پر کرد. در اثر این سانحه ۱ مسافر کشته، ۹۱ نفر زخمی و ۸۹ نفر به دلیل استنشاق دود بیمار شدند. حادثه سال ۲۰۱۵ از نظر قابل پیشگیری بودن مشابه حادثه فورت توتن بود. هشدارهای NTSB در طول سال‌ها نادیده گرفته شد و منجر به چنین حادثه‌ای شد. پس از مرگ ۹ نفر در حادثه سال ۲۰۰۹ به نظر می‌رسید مسئولان درس بگیرند و هشدارهای NTSB را جدی بگیرند اما تغییر زیادی مشاهده نشد. اگرچه NTSB توانایی اجباری کردن توصیه‌های خود را ندارد اما مسئولان مترو باید به دقت به آن‌ها توجه کنند تا از حوادث آتی پیشگیری کنند.