بررسی موردهایی از اخلاق حرفه‌ای/سانسورچی‌گری‌های یوتیوب

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد

یوتیوب به کاربران این امکان را می‌دهد که ویدئوها را بارگذاری کنند و با هم به اشتراک بگذارند. در سال ۲۰۱۳ یوتیوب بیش از ۱ میلیارد کاربر فعال داشت. یوتیوب تبدیل به یک منبع درآمد برای بسیاری از تولیدکنندگان محتوا شده است و شرکت‌های تلویزیونی پخش جاری نیز از آن به عنوان یک پلتفرم ثانویه استفاده می‌کنند. برخلاف شبکه‌های معمولی تلویزیونی، یوتیوب از شخصیت‌های اقلیت پشتیبانی می‌کند و با پروژه‌های مثل پروژه بهتر می‌شود در صدد ایجاد تغییرهای اجتماعی است. گزارش‌های بسیاری گفته‌اند یوتیوب نمی‌تواند از پس پرداخت هزینه‌های خود برآید و درآمد تبلیغات کفاف هزینه پهنای باندش را نمی‌دهد. در ادامه به این موضوع خواهیم پرداخت که یوتیوب چه طور از طرق سانسور محتوا در صدد کسب پول و اجازه به تیبلغاتچی‌ها برای تبلیغ بیشتر است.

انواع سانسورها[ویرایش]

رایگان کردن[ویرایش]

رایگان کردن در یوتیوب به این معنی است که وقتی تبلیغ‌هایی را که یوتیوب برای ویدئوها قرار می‌دهد حذف کند دیگر تماشای آن رایگان است. نسیم اقدم یک یوتیوبر که در آپریل ۲۰۱۸ به شعبه سان برونو، کالیفرنیا یوتیوب حمله‌ور شده بود یکی از انگیزه‌هایش همین سیاست‌های مالی یوتیوب بود.

آخرالتبلیغی و پیودی‌پای[ویرایش]

آخرالتبلیغی به وضعیتی در یوتیوب گفته می‌شود که تبلیغ‌ها از روی ویدئوها حذف شده و با رایگان شدن محتوا در اختیار مخاطبان قرار می‌گیرد. این پدیده اولین بار توسط فلیکس آروید اولف شلبرگ معروف به پیودی‌پای صاحب یکی از پرعضوترین کانال‌های یوتیوب در سال ۲۰۱۷ در حالی اسم در کرد که یک ویدئوی نژادپرستانه سامی منتشر کرده بود.