بررسی موردهایی از اخلاق حرفه‌ای/شرکت یونیون کاربید و فاجعه شهر بوپال

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد
یک یادبود برای قربانیان فاجعه بوپال در نزدیکی کارخانه یونیون کاربید (UCIL)

در ساعت‌های نخستین روز سوم دسامبر ۱۹۸۴ در شهر بوپال هند ۴۱ تن متیل ایزوسیانات از کارخانه یونیون کاربید به بیرون نشت کرد. گاز سمی به سرعت در مناطق اطراف منتشر شد و نزدیک به ۳۵۰۰ نفر را بی‌درنگ از پا در آورد. بسیاری از جان به در بردگان، از آثار سمی گاز منتشر شده آسیب دیدند و پیامدهای این فاجعه حتی تا امروز نیز مشاهده می‌شود. نه تنها بچه‌های قربانیان این حادثه دچار نقص شده‌اند بلکه منابع آبی و غذایی شهر بوپال نیز آلوده شده است.

فاجعه بوپال بزرگترین فاجعه صنعتی جهان محسوب می‌شود. بر سر علت دقیق رخداد این فاجعه توافق وجود ندارد اما شواهد نشان می‌دهد تصمیم‌گیری‌های بحث‌برانگیز شرکت یونیون کاربید سبب این حادثه شده است.

یونیون کاربید آمریکا و نمایندگیش در هند[ویرایش]

شرکت یونیون کاربید یک شرکت صنایع شیمیایی و پلیمری است که به خاطر محصول‌هایش مثل رنگ، بسته‌بندی، کابل و سیم، لوازم خانه، لوازم بهداشتی و دارو معروف شده است. شرکت یونیون کاربید با سرمایه‌گذاری در هند در سال ۱۹۳۴ و تاسیس UCIL در این کشور یکی از نخستین شرکت‌هایی بود که اقدام به سرمایه‌گذاری در هند نمود. کارخانه UCIL واقع در شهر بوپال هند به منظور فرآوری و پخش حشره‌کش Sevin (نام تجاری یونیون کاربید برای کارباریل) تاسیس شد. این آفت‌کش در آن زمان به دلیل اینکه جمعیت هند در حال رشد و کشاورزی به شدت به این محصول نیاز داشت بسیار به کار آمد.

مسیر تولید شماره یک کارباریل