بررسی موردهایی از اخلاق حرفه‌ای/فیشباین و مؤسسه ملی بهداشت

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

پیش‌زمینه[ویرایش]

در سال ۱۹۹۹ در شهر کامپالای اوگاندا، موسسه ملی بهداشت (NIH) اقدام به انجام یک مطالعه بالینی موسوم به هیونت (HIVNET 012) نمود. هدف این مطالعه مقایسه انتقال ویروس ایدز از مادر باردار به فرزند بین استفاده دو داروی زیدوودین (AZT) و نویراپین بود. مطالعه چنین نتیجه‌گیری کرده بود که نویراپین برای کاستن از نرخ انتقال ویروس موثرتر است و در پی آن روانه بازار شد. فردی به نام جاناتان فیشباین در سال ۲۰۰۳ به استخدام مؤسسه ملی بهداشت درآمد و دریافت نگرانی‌های بسیاری در مورد این مطالعه وجود دارد مثل ثبت نامناسب اطلاعات، آزمایش بالینی بد و گزارش کمتر از واقع اثرات مضر دارویی. او درخواست اعتبارزدایی از این مطالعه را نمود. فیشباین این مورد را به صورت عمومی اطلاع‌رسانی کرد و جایگاه شغلیش را کاهش داده و در نهایت او را اخراج کردند. پس از دو سال جنگ بر سر HIVNET 012 مؤسسه ملی بهداشت او را به سر کارش بازگرداند ولی مؤسسه پزشکی دریافت که داده‌های مطالعه مذکور معتبر هستند. فیشباین به عنوان شخصی شناخته می‌شود که توانست نشان دهد مشکلات نظام‌مندی در موسسه ملی بهداشت وجود دارد و با گفتن حقیقت آژیر خطر را به صدا درآورد.

دکتر جاناتان فیشباین[ویرایش]

مؤسسه ملی بهداشت آمریکا در سال ۲۰۰۳، جاناتان فیشباین را که به عنوان متخصص ایمنی بخش خصوصی کار می‌کرد به منظور تحقیق درباره ایمنی ایدز به استخدام خود در آورد. او حدود ۲۰ سال در زمینه پزشکی با تخصص ایمنی دارویی سابقه داشت و با سمت دستیار مدیر بخش ایدز به استخدام موسسه ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی درآمد. شغل او «ایجاد، پیاده‌سازی و تقویت سیاست‌گزاری پژوهش در بخش ایدز» بود تا اطمینان حاصل کند مطالعات سازگار با معیارهای اخلاق پژوهش به اجرا در می‌آیند.

مطالعه‌های بالینی درباره هیونت[ویرایش]

هیونت ۰۱۲ با دو داروی زیدوودین (AZT) و نویراپین به صورت خوراکی توسط به ۶۴۵ زن باردار مبتلا به ایدز و بچه‌هایی که زاییدند در هفته اول زندگی خورانده شد. مطالعه انجام شده میزان ابتلای بچه‌ها به ایدز را اندازه‌گیری می‌کرد. زنان مورد آزمایش به طور تصادفی یکی از دو دارو را خوردند. هیچ گروه دارونمایی در مطالعه به کار نرفت. رژیم نویراپین به تنهایی ۴ دلار صرفه‌جویی اقتصادی داشت و ۲۰۰ برابر ارزان‌تر از مصرف دارو در دراز مدت بود. مطالعه نتیجه‌گیری کرد مصرف نویراپین کارآیی بیشتری از زیدوودین برای کاهش انتقال ایدز دارد.