تغییر حاکمیت سیاسی/چالشهای تغییر حاکمیت

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

جدایی خواهان[ویرایش]

یکی از بزرگترین چالشهای پیش روی جامعه یا کشوری که می‌خواهد تغییر حاکمیت انجام دهد، وجود اقلیتها یا اقوام مختلف در کشور و ترس از تشویش و اغتشاش و تجزیه طلبی این گروه‌هاست. این گروه‌ها که معمولاً در رژیمهای گذشته معمولاً با نامهربانی یا عدم توجه و محرومیت از سوی دستگاه حاکمیت مواجه بوده‌اند برای تجزیه طلبی بسیار مستعد هستند.

معمولاً این اقوام با لابی و فعالیتهای ابزاری دیپلماتیک در داخل به صورت مخفیانه و در خارج به صورت حق طلبانه سعی در جلب توجه و حمایتهای سایر همنوعان خود یا سازمانهای بین‌المللی مدافع حقوق بشر یا حقوق اقلیتهای قومی و مذهبی را دارند. علاوه بر آن بسیاری از قدرتهای منطقه‌ای یا فرامنطقه‌ای و ابرقدرتها برای دستیابی به منابع مادی و غیر مادی مناطق تحت سکونت اقلیتهای مذکور اقدام به حمایتهای سیاسی و در خفا تجهیزات لجستیکی و گاهی نظامی و اسلحه تحت لوای دفاع از حقوق بشر می‌پردازند.

این مهم بسیاری از فعالین در روند تغییر حاکمیت را نگران می‌کند حال آنکه برای مردم این مناطق انگیزه و نیروی مضاعف را به همراه خواهد داشت.

ایران[ویرایش]

در ایران، اقوام عرب در خوزستان، اقوام بلوچ در سیستان و بلوچستان، اقوام ترک و آذری در شمال غرب و اقوام کرد در غرب استعداد بالقوه بسیار قوی برای اعلام استقلال و جدا شدن از ایران دارند.

اعراب خوزستان[ویرایش]

بلوچستان[ویرایش]

ارتش آزادی بخش بلوچستان

کردستان[ویرایش]

آذربایجان[ویرایش]

گاموح و جاماح

بریتانیا[ویرایش]

ایرلند شمالی[ویرایش]


اسپانیا[ویرایش]

باسک[ویرایش]


ایتالیا[ویرایش]

سیسیل[ویرایش]


سهم‌خواهی احزاب و گروه‌ها[ویرایش]

ایران[ویرایش]

اصلاح طلب‌ها[ویرایش]

مجاهدین خلق[ویرایش]

سلطنت طلب[ویرایش]

عدم هماهنگی عناصر و فعالیت‌های تغییر دهنده حاکمیت[ویرایش]

ترس عمومی از سرنوشت تغییر و دوران پس از تغییر[ویرایش]

کودتای نظامی[ویرایش]

یکی از بزرگترین چالشهای تغییر حاکمیت، نگرانی از تسلط نظامیان بر سرنوشت تغییر حاکمیت، مانند انقلاب مصر است.

تهاجم بیگانگان[ویرایش]