خودآموز اوبونتو/شروع اوبونتو

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد
' شروع اوبونتو حداقل احتیاجات سیستم
خودآموز اوبونتو


دریافت اوبونتو[ویرایش]

قبل از شروع به کار با اوبونتو، لازم است یک نسخه از سی‌دی نصب اوبونتو را تهیه کنید. چند راه برای انجام این کار به شرح زیر است.

دانلود اوبونتو[ویرایش]

آسان‌ترین و معمول‌ترین روش برای تهیهٔ اوبونتو، دانلود ایمیج سی‌دی اوبونتو به صورت مستقیم از وب‌گاه رسمی اوبونتو یعنی http://www.ubuntu.com است. در بالای وب‌گاه بر روی Download Ubuntu کلیک کنید. برای اطمینان از داشتن حداکثر سرعت، می‌توانید نزدیک‌ترین منطقه به خود را انتخاب نمایید. در نهایت بر روی Begin Download کلیک کنید.

شرکت‌های زیادی (مثل دل و سیستم۷۶) کامپیوترهایی با اوبونتو پیشفرض را به فروش می‌رسانند. اگر از قبل اوبونتو را نصب دارید، می‌توانید با خیال راحت از خواندن این بخش صرف نظر کنید و به بخش دو دسکتاب اوبونتو بروید.

۳۲ بیت یا ۶۴ بیت[ویرایش]

انواع ساختمان پردازنده‌های امروزی به دو دستهٔ ۳۲ بیت و ۶۴ بیت تقسیم می‌شود. ۶۴ بیت جدیدتر است و بیشتر کامپیوترهای امروزی با پردازشگرهای ۶۴ بیت عرضه می‌شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر بخش نه: یادگیری بیشتر را نگاهی بیندازید.

شاید چشمتان در هنگام دانلود به (Ubuntu Desktop 12.04 (32-bit افتاده باشد. اگر نمی‌دانید منظور از ۳۲ بیت چیست نگران نباشید. اوبونتو ۳۲ بیت بر روی بیشتر کامپیوترها کار می‌کند بنابراین اگر در شک و تردید هستید که سیستم شما ۳۲ یا ۶۴ بیت است، همان ۳۲ بیت را انتخاب کنید. اما اگر می‌دانید که کامپیوتر شما ۶۴ بیت است، می‌توانید از برنامه‌های ۶۴ بیت نیز استفاده کنید. پس اوبونتو ۶۴ بیت را انتخاب کنید. برای انتخاب این گزینه، باید در صفحه دانلود روی گزینه Alternative download options کلیک و گزینه مورد نظر را انتخاب کنید.

دانلود اوبونتو از تورنت[ویرایش]

تورنت یک روش اشتراک فایل و اطلاعات در بستر اینترنت به صورت نقطه به نقطه است. در هنگام انتشار نسخه‌های جدید برای کاهش فشار از سرورها بهتر است در صورت آشنایی از طریق تورنت اقدام به دانلود اوبونتو کنید.

هنگام انتشار یک نسخه جدید از اوبونتو، بعضی اوقات سرورها به دلیل اینکه افراد زیادی به صورت همزمان اقدام به دانلود و به روز رسانی اوبونتو می‌کنند، قادر به سرویس دهی نیستند. در صورت آشنایی با تورنت، می‌توانید از این طریق اوبونتو را دانلود نمایید. برای دانلود به این روش باید بر روی Alternative download options کلیک کنید. از این طریق افزایش سرعت را حس خواهید کرد به علاوه اینکه به دیگر افراد هم جهت تهیه اوبونتو کمکی کرده‌اید. در صورتی که نمی‌دانید تورنت چیست، می‌توانید از همان گزینه پیشفرض دانلود استفاده نمایید.

سوزاندن ایمیج سی‌دی[ویرایش]

هنگامی که دانلود اوبونتو به پایان رسید، در این مرحله شما یک فایل به اسم ubuntu-12.04-desktop-i386.iso یا مشابه این اسم را دارید (i386 به معنی ۳۲ بیتی بودن اوبونتو می‌باشد. در صورت ۶۴ بیت بودن، شما باید گزینه amd64 را ببینید). به این فایل ایمیج یا تصویر سی‌دی می‌گویند. مثل این است که از محتویات سی‌دی عکس گرفته باشیم. حال برای نصب این سیستم‌عامل احتیاج داریم که یا آن را با کمک برنامه بر روی سی‌دی بسوزانیم و یا آن را به کمک نرم‌افزارهایی به مانند Fedora Live USB creator بر روی یو اس بی فلش بریزیم و از طریق یو اس بی فلش اوبونتو را نصب کنیم.

امکان خرید سی‌دی اوبونتو از فروشگاه‌های فروش نرم‌افزار در محلی که زندگی می‌کنید، از روش‌های دیگر تهیه اوبونتو می‌باشد.

سی‌دی لایو (زنده)[ویرایش]

سی‌دی اوبونتو فقط برای نصب توزیع روی کامپیوتر مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. شما می‌توانید از آن به صورت زنده نیز استفاده کنید. سی‌دی زنده اوبونتو به شما اجازه آزمایش اوبونتو را بدون ایجاد تغییرات دائمی یا همان نصب اوبونتو بر روی کامپیوتر می‌دهد. تمام سیستم عامل اوبونتو از روی سی‌دی در این حالت اجرا می‌شود.

سرعتی که کامپیوتر می‌تواند اطلاعات را از روی سی‌دی بخواند بسیار کمتر از خواندن اطلاعات از روی هارد دیسک است. در هنگام اجرا اوبونتو از روی سی‌دی لایو بخش زیادی از حافظه کامپیوتر، نیز به این کار اختصاص می‌یابد. در حالی که صورت معمول این حافظه برای اجرای برنامه‌های عادی است؛ بنابراین در هنگام کار با سی‌دی لایو قطعاً احساس کندی بیشتری را نسب به زمانی که اوبونتو را روی هارد دیسک نصب کرده‌اید، خواهید داشت. با وجود این سی‌دی لایو یک راه عالی برای آزمایش موارد جدید و برنامه‌های پیشفرض اوبونتو و همینطور گشت‌زنی در اینترنت است. همینطور برای تست قطعات سخت‌افزاری و اینکه آیا به خوبی با اوبونتو کار می‌کنند، نیز می‌توانید از سی‌دی لایو استفاده کنید.

برای آزمایش سی‌دی لایو اوبونتو، سی‌دی را داخل دستگاه بگذارید و کامپیوتر خود را ریست دهید. بیشتر کامپیوترها در هنگام بوت شدن، می‌توانند سی‌دی داخل دستگاه را تشخیص دهند. بدین ترتیب کامپیوتر به جای اینکه اطلاعات ذخیره شده روی هارد را بخواند، اطلاعات ذخیره شده روی سی‌دی اوبونتو را می‌خواند و بالا می‌آید.

در بعضی از موارد، کامپیوتر به صورت عادی بالا می‌آید و در هنگام شروع سی‌دی اوبونتو را نمی‌شناسد. اتفاقی که می‌افتد این است که کامپیوتر شما طوری تنظیم شده که همیشه اطلاعات هارد را بخواند و توجهی به سی‌دی نکند. اولویت با خواندن اطلاعات از روی هارد است و در صورتی که هاردی نبود، نوبت به خواندن سی‌دی می‌رسد! برای بالا آمدن اوبونتو کافیست که اولویت خواندن را تغییر دهیم. برای این منظور شما باید وارد بایوس کامپیوتر شوید و تغییر لازم را اعمال نمایید.

بعد از اینکه کامپیوتر سی‌دی لایو را پیدا کرد، یک نوار پیشرفت را خواهید دید که با پر شدن آن صفحه خوش‌آمد گویی برای شما ظاهر می‌شود. با کمک ماوس زبان مورد نظر را از لیست سمت چپ انخاب کنید و سپس روی Try Ubuntu کلیک کنید. اوبونتو از روی سی‌دی لایو ظاهر می‌شود. میزکار پیشفرض اوبونتو را در این حالت می‌توانید ببینید.

صحبت‌های بیشتر در مورد چگونگی استفاده از اوبونتو را به بخش دو دسکتاب اوبونتو موکول می‌کنیم. هم‌اکنون می‌توانید راحت باشید و همه چیز را در حالت لایو آزمایش کنید، برنامه‌ها را باز کنید، تنظیمات را تغییر دهید و موارد جدید را کشف کنید. هر تغییری که شما صورت می‌دهید با خروج از اوبونتو ذخیره نخواهد شد، پس هیچ نگرانی در مورد خراب شدن تصادفی برنامه‌ها به خود راه ندهید. بعد از پایان اکتشاف، با کلیک بر روی دکمه power در بالا و سمت راست صفحه (دایراه با یک خط در بالای آن)، و انتخاب گزینه Restart، سیستم را ریست بدهید. پیغام‌های بعدی همانند خارج ساختن سی‌دی لایو و فشردن اینتر را، نیز انجام دهید. بعد از ریست دادن سیستم، در صورتی که سی‌دی لایو را خارج ساخته باشید، سیستم به وضعیت اصلی خود بر خواهد گشت گویی هیچ تغییری در آن رخ نیفتاده است!