خودآموز اوبونتو/مدیریت نرم‌افزار از طریق ترمینال

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد
دستور sudo مدیریت نرم‌افزار از طریق ترمینال چرا اوبونتو امن است
خودآموز اوبونتو


در اوبونتو تعدادی روش برای مدیریت نرم‌افزارهایتان وجود دارد. ابزارهای واسط کاربری گرافیکی مثل مرکز نرم‌افزاری اوبونتو (Ubuntu software Center) و Synaptic Package Mangare که در فصل پنج (مدیریت نرم‌افزاری) بحث شد، به هر حال بسیاری از مردم ترجیح می‌دهند که از دستور apt (Advanced Packaging Tool) برای مدیریت نرم‌افزارهایشان از طریق ترمینال استفاده می‌کنند. Apt چندین ابزار جامع و ساده است که بیشترین ابزار apt که استفاده می‌شود apt-get است.

$ sudo apt-get update

Apt-get برای نصب و حذف بسته‌ها از سیستم شما به کار می‌رود. همچنین می‌تواند برای بهنگام سازی لیست بسته‌های موجود در مخازن، همچنین دانلود و نصب هر بهنگام سازی نرم‌افزاری شما استفاده شود.

بهنگام سازی و ارتقا[ویرایش]

دستور apt-get update می‌تواند برای بهنگام سازی سریع لیست بسته‌هایی که در مخازن پیشفرض اوبونتو وجود دارد، همچنین برای هر مخزن اضافه‌ای که توسط کاربر اضافه می‌شود استفاده شود (برای اطلاعات بیشتر در مورد مخازن به فصل پنج: مدیریت نرم‌افزار مراجعه کنید)

$ sudo apt-get update

شما می‌توانید از apt-get upgrade برای دانلود و نصب هر روزآوری از بسته‌های نرم‌افزاری نصب شده جاری شما استفاده شود. استفاده از apt-get update بر اجرای apt-get upgrade برتری دارد، همانطور که این به شما از دریافت آخرین به روز رسانی نرم‌افزارهای شما اطمینان می‌دهد.

$ sudo apt-get upgrade
Reading package lists... Done
Building dependency tree
Reading state information... Done
The following packages will be upgraded:
tzdata
1 upgraded, 0 newly installed, 0 to remove and 0 not upgraded.
Need to get 683kB of archives.
After this operation, 24.6kB disk space will be freed.
Do you want to continue [Y/n]?

ترمینال یک شرح مختصری از بسته‌هایی که باید ارتقا داده شود، حجم دانلود و مقدار فضای اضافی که استفاده می‌شود (یا آزاد شده است) را می‌دهد و سپس از شما می‌خواهد که قبل از ادامه عملیات را تثبیت کنید. به سادگی y و سپس اینتر را فشار دهید و ارتقاها برای شما دانلود و نصب می‌شود.

نصب و حذف[ویرایش]

دستور زیر برای نصب پخش کننده مدیای vlc از apt-get استفاده می‌کند:

$ sudo apt-get install vlc
[sudo] password for username

برای حذف vlc باید تایپ کنید:

$ sudo apt-get remove vlc

تمیز کردن سیستمتان[ویرایش]

اغلب نرم‌افزارها در اوبونتو به بسته‌های دیگر که روی سیستم نصب شده است به منظور اجرای صحیح بستگی دارد. اگر شما تلاش کنید که یک بسته جدید نصب کنید و وابستگیهای آن هم‌اکنون نصب نشده باشد، اوبونتو به صورت خودکار آنها را در همان زمان برای شما دانلود و نصب می‌کند (بسته‌های صحیح آماده می‌تواند در مخازن شما یافت شود). وقتی که یک بسته را در اوبونتو حذف می‌کنید بسته‌های وابسته به بسته اصلی که نصب شده‌اند به صورت خودکار حذف نمی‌شود. این بسته‌ها در سیستم شما جای می‌گیرند و در طول زمان فضای بیشتری از حافظه را می‌گیرند. یک راه ساده برای تمیز کردن سیستم شما استفاده از دستور apt-get autoremove است. این دستور تمام بسته‌هایی که بصورت خودکار نصب شده‌اند و دیگر نیاز نیستند را انتخاب و حذف می‌کند.

 $ sudo apt-get autoremove

اضافه کردن مخازن نرم‌افزاری اضافه[ویرایش]

گاهی اوقات شما ممکن است بخواهید برخی از نرم‌افزارهایی را که در مخازن رسمی نیستند نصب کنید اما ممکن در چیزی که یک PPA نامیده می‌شود قابل دسترسی باشند. PPAها، یا آرشیو بسته‌های شخصی، شامل نرم‌افزارهایی هستند که شما می‌توانید با اضافه کردن آن PPA به سیستمتان نصب کنید. در نسخه‌های اوبونتو بجز در اوبونتوی ۹٫۱۰ اضافه کردن یک PPA به سیستمتان مستلزم تایپ کردن چندین خط دستور طولانی در ترمینال بود. در اوبونتوی ۹٫۱۰ و بعد از آن اضافه کردن یک PPA به اندازه تایپ کردن یک دستور کوتاه در ترمینال ساده است.

$ sudo add-apt-repository ppa:example/ppa

اولین بار که شما یک PPA را اضافه کردید ممکن است شما نرم‌افزاری از آن را نصب کنید که معمولترین روش استفاده از دستور apt-get install است.