خودآموز اوبونتو/مدیریت نرم‌افزار در اوبونتو

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد
' مدیریت نرم‌افزار در اوبونتو مدیریت برنامه‌های اضافی
خودآموز اوبونتو


همانطور که در [بخش سوم: کار با اوبونتو] مطرح شد سطح برنامه‌های پیش فرض که در اوبونتو در دسترس هستندمناسب برای بیشتر کارهای روزمره هستند. گاهی اوقات شما تصمیم می‌گیرید مرورگر اینترنت دیگری را تست کنید، کلاینت ایمیل متمایزی را نصب کنید، فایل صوتی ایی را ویرایش کنید، یا بازی‌های جدید را امتحان کنید (برای مثال) و مواردی دیگر که نیاز به نصب نرم‌افزار جدید دارید. اوبونتو دارای پکیج‌های نرم‌افزار زیاد و مختلف است که پیدا کردن و نصب چیزی که شما می‌خواهید را به صورت سریع و راحت میسر می‌کند. به این ترتیب شما قادر هستید از میان کتابخانه وسیع برنامه‌های در دسترس انتخاب کنید و سعی کنید چیزی که برای خودتان جالب است را بدست آورید.

متفاوت از سیستم عامل‌های دیگر[ویرایش]

اکثر سیستم عامل‌های دیگر معمولا کاربر را به خریدن نرم‌افزارهای تجاری (آنلاین یا به صورت فیزیکی از فروشگاه) الزام می‌کنند و یا در غیر این صورت اینترنت رو برای پیدا کردن نرم‌افزار رایگان دیگر (اگر وجود داشته باشد) جست و جو کنند. برای نصب صحیح باید بعد از دانلود فایل و قرار گرفتن در کامپیوتر کاربر روند نصب رو به صورت قسمت قسمت پیروی کند.

درحالی که در زمان‌ها روند مشابهی که در نصب نرم‌افزارها در اوبونتو هست، سریع ترین و راحت ترین راه را برای پیدا کردن و نصب برنامه‌های جدید بوسیله مرکز نرم‌افزار اوبونتو داراست. این مرکز (Ubuntu Software Center) برای دسترسی به نرم‌افزارهای جدید بر روی مخازن اصلی قرار گرفته است. یک مخزن را می‌توان به عنوان یک کاتالوگ از بسته‌های در دسترس برای دانلود از یک مرکز واحد در نظر گرفت. شما به صورت خودکار دسترسی دارید به مخازن رسمی اوبونتو هنگامی که سیستم عامل نصب شد، با این حال، مخازن اضافی می‌توانند برای دسترسی به نرم‌افزارهای بیشتر بعدا اضافه شوند.

استفاده کردن از مرکز نرم‌افزار اوبونتو (Ubuntu Software Center)[ویرایش]

این مرکز نرم‌افزار می‌تواند برای نصب اکثر برنامه‌هایی که در دسترس هستند در مخازن رسمی اوبونتو مورد استفاده قرار گیرد. برای شروع این مرکز نرم‌افزار، منو Application را باز کنید و سپس Ubuntu Software Center را انتخاب کنید. پنجره مرکز نرم‌افزار دارای ۲ قسمت است - یک لیست از بخش‌ها در سمت چپ، و مجموعه ایی از آیکون‌ها در سمت راست. - هر آیکون معرفی کننده یک بخش (یک دسته از نرم‌افزار) است. برای مثال، بخش بازی (Games) شامل بازی سودوکو (Sudoku) است. بخش‌هایی که در سمت چپ پنجره حضور دارند معرفی کننده قسمت در حال اجرا مرکز نرم‌افزار هست. بروی دریافت کلید نرم‌افزار (Get Software) در سمت چپ کلیک کنید تا نرم‌افزار که در دسترس هستند برای نصب را ببینید، و نرم‌افزارهای نصب شده (Installed Software) نشان دهنده نرم‌افزارهایی است که به روی کامپیوتر شما نصب شده است.

پیدا کردن نرم‌افزار


اگر شما دنبال یک برنامه خاص هستید، شما باید حتما اسم مخصوص آن را بدانید (برای مثال، Thunderbird محبوب ترین نرم‌افزار برای کلاینت ایمیل است)، یا شما شاید فقط موضوع اصلی برنامه را در ذهن دارید (برای مثال، موضوع Sound and Video شامل نرم‌افزارهای مختلفی همانند تبدیل کننده فیلم، ویرایشگر صدا، یا پخش کننده موزیک است).

برای کمک به شما در پیدا کردن برنامه صحیح، شما می‌توانید انتخاب کنید موضوع مورد نظرتون رو در مرکز نرم‌افزار با کلیک کردن بر روی بخش‌هایی که بازتاب دهنده موضوع نرم‌افزار مورد نظر شماست، و در غیر اینصورت از قمست جست و جو که در بالای سمت راست پنجره تعبیه شده است برای جست و جو اسم خاص یا کلمات کلیدی استفاده کنید.

زمانی که شما یک بخش را انتخاب می‌کنید، لیستی از برنامه‌هایی که قرار گرفته در آن موضوع را مشاهده خواهید کرد. بعضی از بخش‌ها دارای زیر-موضوع هستند. برای مثال، بخش بازی (Games) دارای زیر موضوع برای Simulation (شبیه‌سازی شده) و Card Games (بازی‌های کارتی) است.

برای حرکت بین موضوعات شما می‌توانید از کلیدهای back و forward موجود در بالای پنجره استفاده کنید. و همچنین دکمه‌های ناوبری (معروف به خرده نان "breadcrumbs") که در کنار این‌ها هستند استفاده کنید.

نصب نرم‌افزار[ویرایش]

نصب برنامه‌ها به معنای واقعی کلمه با یک کلیک انجام می‌شود. هنگامی که برنامه مورد نظرتان را پیدا کردید و می‌خواهید آن را تست کنید:

۱. بر روی Install واقع در سمت راست بسته انتخاب شده کلیک کنید. اگر دوست دارید اطلاعات بیشتری درباره نرم‌افزار بسته قبل از نصب آن بدانید، اول بر روی More Info کلیک کنید. این شما رو به شرح مختصری درباره برنامه به همراه تصویری از محیط برنامه و احیانا اگر لینکی در دسترس باشد می‌برد. اگر شما قصد ادامه کار را دارید، می‌توانید بر روی Install موجود در صفحه کلیک کنید.

۲.