خودآموز اوبونتو/مدیر بسته سیناپتیک

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد
مدیریت برنامه‌های اضافی مدیر بسته سیناپتیک '
خودآموز اوبونتو


مدیر بسته ی سیناپتیک (Synaptic)[ویرایش]

مدیر بسته ی سیناپتیک یک ابزار بسیار پیشرفته برای مدیریت نرم افزار در اوبونتو است که می تواند برای انجام همان وظایف مرکز نرم افزار اوبونتو(Ubuntu Software Center) مورد استفاده قرار گیرد، مانند نصب و حذف برنامه های کاربردی، اما گذشته از این اجازه ی کنترل بیشتر روی بسته های شما را می دهد. به عنوان مثال گزینه های زیر را فراهم می کند:

نصب(Install) هر بسته ای که در مخازن شما موجود باشد. در بسیاری از موارد شما حتی می توانید انتخاب کنید که کدام نسخه از بسته نصب شود، البته این خصیصه فقط زمانی در دسترس است که چند نسخه ی متعدد در مخزن باشد.

نصب دوباره(Reinstall) یک بسته. این گزینه می تواند مفید باشد اگر شما بخواهید یک بسته را به حالت اولیه خود برگردانید، یا ناسازگاری ها یا فایل های آسیب دیده را تعمیر کنید.

به روز رسانی (Update) یک بسته وقتی نسخه ی جدیدتر منتشر شود.

حذف (Remove) هر بسته ای که به مدت طولانی به آن احتیاج ندارید.

حذف کامل(Purge). این زمانی استفاده می شود که شما بخواهید یک بسته را به طور کامل حذف کنید، ضمن اینکه هر تنظیم ذخیره شده یا فایل های پیکر بندی این بسته نیز حذف می شوند.( چیزهایی که معمولا پس از حذف یک بسته باقی می مانند).

درست کردن (Fix) بسته های شکسته شده.

بررسی خواص (Check properties) بسته ها، مانند شماره ی نسخه، محتوی فایل ها،حجم بسته، وابستگی ها، و غیره.

برای باز کردن مدیر بسته ی سیناپتیک به مسیر System> Administration> Synaptic Package Manager بروید. همانطور که در بالا توضیح داده شد سیناپتیک یک ابزار پیچیده تر نسبت به مرکز نرم افزار(Software Center) است، و به طور کلی برای کاربر جدیدی که به تازگی با اوبونتو شروع کرده است ضروری نیست. اگر تمایل به خواندن اطلاعات بیشتر در مورد نحوه ی کار با این نرم افزار دارید ، یا نیاز به پشتیبانی بیشتر مدیریت نرم افزار روی سیستم خود دارید بهhttps://help.ubuntu.com/community/SynapticHowto سر بزنید.