خودآموز اوبونتو/مفاهیم و روش‌های اساسی امنیت

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد
چرا اوبونتو امن است مفاهیم و روش‌های اساسی امنیت '
خودآموز اوبونتو


مجوزها[ویرایش]

در اوبونتو، فایل‌ها و پوشه ها میتوانند طوری تنظیم شوند که تنها توسط عده ای کاربر خاص قابل دیدن، تغییر دادن و یا اجرای آنها باشند. برای مثال، شما ممکن است بخواهید یک فایل مهم را با دیگر کاربران سهیم کنید، اما نمیخواهید که آنها توانایی ویرایش و تغییر آن فایل را داشته باشند. اوبونتو دسترسی به فایلهای روی کامپیوترتان را به وسیله یک سیستم مجوزدهی کنترل میکند. مجوزها تنظیماتی هستند که شما انجام میدهید تا به طور دقیق تعیین کنید که فایلهای روی کامپیوترتان چگونه در دسترس و قابل استفاده باشند.

برای آموختن بیشتر درباره تغییر مجوزها لینک زیر را ببینید.

اینجا را کلیک کنید


رمزها[ویرایش]

شما با استفاده کردن یک رمز قوی میتوانید امنیت را در کامپیوترتان افزایش دهید. رمز شما نباید شامل نامها، کلمات معمول و عبارتهای معمول باشد. به صورت پیش فرض، حداقل طول یک رمز در اوبونتو چهار کاراکتر است. ما توصیه میکنیم که یک پسورد با طول بیشتری از حداقل طول انتخاب کنید.


قفل کردن صفحه نمایش[ویرایش]

وقتی که شما کامپیوترتان را بدون مراقبت رها میکنید، ممکن است بخواهید که صفحه نمایش قفل شود. قفل کردن سیستم شما از اینکه کس دیگری از کامپیوتر شما استفاده کند جلوگیری میکند مگر اینکه رمز شما وارد شود. برای قفل کردن صفحه نمایش:

• روی آیکن منوی session در گوشه سمت راست پنل بالا کلیک کنید و سپس Lock Screen را انتخاب کنید، یا
• برای قفل کردن صفحه نمایش Ctrl+Alt+L را فشار دهید. این کلیدهای میانبر میتواند در مسیر System> Preferences> Keyboard Shortcuts تغییر داده شود.