خودآموز اوبونتو/نرم‌افزارهای متن‌باز

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد
' نرم‌افزارهای متن‌باز '
خودآموز اوبونتو


تقریبا برای همه نرم‌افزارهای ویندوزی جایگزین لینوکسی وجود دارد که توسط دوست‌داران نرم‌افزار آزاد ساخته شده است. تعدادی از این نرم‌افزارها به اندازه‌ای خوب ظاهر شده‌اند که در سیستم عامل‌های غیر متن باز مثل ویندوز نیز استفاده می‌شوند.

لیبره آفیس LibreOffice[ویرایش]

این مجموعه جایگزین مایکروسافت آفیس است؛ که شامل:

  • writer: برنامه‌ای برای نوشتن و ویرایش متن که جایگزین مایکروسافت ورد در نسخه‌های لینوکسی است. خروجی پیشفرض آن odt است ولی با فرمت‌های pdf , doc نیز خروجی می‌دهد.
  • impress: معادل پاورپوینت عمل می‌کند.
  • Calc: برای ساخت و ویرایش فایل‌های صفحه گسترده ساخته شده. معادل مایکروسافت اکسل
  • Draw: برای طراحی‌های ساده گرافیکی
  • Math: ابزاری برای نوشتن فرمول‌های ریاضی

Gimp[ویرایش]

برنامه‌ای برای طراحی‌های گرافیکی و ویرایش تصاویر که تاحدودی شبیه فتوشاپ است.

Inkscape[ویرایش]

یکی از حرفه‌ای ترین و بهترین نرم‌افزارهای در زمینه طراحی آیکن. بسیاری از طرح‌ها و آیکن‌های موجود در اوبونتو با این نرم‌افزار طراحی شده. جایگزین illustrator

Blender[ویرایش]

یکی از بهترین و حرفه‌ای ترین نرم‌افزارها برای طراحی ۳ بعدی است که در بسیاری از فیلم‌های هالیوودی و بازی‌های کامپیوتری معروف مورد استفاده قرار گرفته

ٰVirtualbox[ویرایش]

این نرم‌افزار برای ساخت دستگاه‌های مجازی کاربرد دارد. شما با استفاده از این نرم‌افزار قادر خواهید بود یک کامپیوتر مجازی ساخته و سپس روی آن ویندوز یا هر سیستم عامل دیگری (اندروید) نصب کنید!

Wine[ویرایش]

با استفاده از این برنامه شما قادر خواهید بود نرم‌افزارهای ویندوزی را روی اوبونتو نصب کنید. البته این ابزار برای نصب نرم‌افزارهای سنگینی ویندوزی مثل 3d max و یا فتوشاپ مناسب نیست. بهتر است برای کار با این برنامه‌ها از جایگزین‌های متن باز آن‌ها استفاده کنید. قطعاً پشیمان نخواهید شد!

VLC[ویرایش]

وای ال سی یک پخش کننده هم فن حریف است! موفقیت این نرم‌افزار به قدری بوده که هم اکنون بسیاری از رایانه‌های ویندوزی هم از این برنامه استفاده می‌کنند.

اگر نیاز به نرم‌افزارهای بیشتری داشتید تنها کافیست تا به یکی از انجمن‌های فعال گنو/لینوکس سر بزنید. یکی از انجمن‌های فعال انجمن اوبونتو ایران است.