دیوار سه بعدی/مقدمه

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
' مقدمه محاسن
دیوار سه بعدی


دیوار سه بعدی یک المان پیش ساخته متشکل از دو لایه بتن مسلح شده و یک هسته عایق پلی استایرن با ضخامت های متغییر برای تامین ویژگی های مورد نیاز می باشد. شبکه های مفتولی تقویت کننده ، برای اطمینان از استحکام مکانیکی بالای پانل ها توسط خر پای قطبی به طور مناسبی به هم جوش شده اند.

دیوار سه بعدی میتواند بجای دیوار های آجری ، سفالی ، پیش ساخته با اسکلت فلزی و بتنی استفاده شود. وزنی که یک دیوار سه بعدی تحمل می کند بالای ۲۵۰۰ کیلو گرم بر متر مربع می باشد. این در حالی است که تنها یک طرف از دو سوی دیوار بتن ریزی شده باشد. ساختمان هایی که در آنها از سیستم دیوار بلوک سفالی و یا آجری استفاده می شود در هنگام زلزله با خرد شدن رج های اول قسمتهای بالایی در ابعاد بزرگ به آوار تبدیل می شوند . اما در دیوار سه بعدی به علت سبکی سازه و پیوستگی شبکه مفتولی ، آوار و از هم گسیختگی نخواهیم داشت.

طبق محاسبات یک متر مربع دیوار نازک کاری شده جدا کننده خارجی دیوار سه بعدی که از سمت داخل گچ رویه و سمت خارج سیمـان سـفید شده باشـد دارای وزن تقریبی ۱۴۶ کیلو گرم می باشد که در مقایسه با همان دیوار از نوع سفالی دوجداره که ۳۰۲کیلوگرم می باشد ، ۵۰٪ سبک تر است. با استفاده از دیوار سه بعدی می توان ساختمان های تا ارتفاع ۳ طبقه را بدون داشتن اسکلت فلزی یا بتنی ساخت. این ساختمان توانایی مقاومت در برابر زمین لرزه های باشدت ۷ ریشتر را دارد.