راهنمای فرار از سانسور اینترنت/مقدمه

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد

برای فرار از سانسور یا همان فیلترینگ اینترنت، روش‌ها و ترفندهای مختلفی وجود دارد که به کمک هر یک از آن ها می‌توان سانسور اینترنت را دور زد. در این کتاب آزاد که براساس منابع مختلف ایجاد شده، سعی شده است تا روش‌های مختلف برای دور زدن سانسور اینترنت آموزش داده شود. نکته‌ای که باید در مورد این روش‌ها بدانید آن است که این روش‌ها در هر کشور و هر مکانی که به یک خط اینترنت دسترسی داشته باشید، عملی هستند اما از نظر امنیت اطلاعات رد و بدل شده دارای تفاوت‌های بسیاری‌اند.

سانسور اینترنت به چه معناست؟[ویرایش]

در کشورهای آزاد، گاهی پیش می آید که برای سایت ها برای کودکان (مثل سایت های پورنوگرافی) فیتلر می شود. اما در کشورهای دیکتاتوری کمونیستی یا توتالیتر، اکثر سایت های خبری یا وبلاگ ها یا وبسایت های اجتماعی فیلتر هستند.

هنگامی که شما بخواهید به یک سایتی بروید، باید آدرس دومین (DOMAIN) با پسوندهای com/org/info/net یا پسوندهای کشوری us/ir/uk را به سایت های DNS Server بفرستید تا آنها اطلاعات حاوی سرورهای این سایت ها را برای کامپیوتر شما ارسال کنند. معمولاً حکومت ها جلوی ارتباط ما بین کامپیوتر ها و DNS Server ها را می گیرند تا اطلاعات برای کامپیوتر شما ارسال نگردد. حکومت ها همچنین سرعت اینترنت را عمداً پائین می آورند، چون اگر سرعت اینترنت بالا باشد، سیستم فیلترینگ عملاً از کار می افتد (چون سرعت درخواست و پاسخ بین کامپیوتر و سرور به قدری بالاست که قبل از اینکه سیستم بخواهد جلویش را بگیرد، اطلاعات به کامپیوتر مقصد ارسال شده است.