پرش به محتوا

راهنما:کتاب‌ها

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد


راهنمای قدم به قدم

این صفحه به شما روش ساختن یک کتاب از مقالات ویکی‌پدیا را در ۴ مرحله نشان می‌دهد. کتاب‌های می‌توانند در قالب‌ پی‌دی‌اف یا سندباز (اودی‌اف) درست شوند یا اینکه برای چاپ در وب‌گاه پدیاپرس سفارش داده شوند

قدم اول: فعال کرن ابزار «کتاب‌ساز»

تصویر ۱: در ابتدا بر روی پیوند «ایجاد کتاب» در ستون سمت راست کلیک کنید. (ممکن است نیاز باشد اول قسمت چاپ/برون‌ریزی را باز کنید.)
تصویر ۲: بر روی دکمهٔ سبز رنگ کلیک کنید تا کتاب‌ساز فعال شود.

قدم دوم: انتخاب مقاله‌ها

تصویر ۳: از حالا به بعد این جعبه ابزار در بالای تمام مقالات ویکی‌پدیا دیده خواهد شد. برای اینکه صفحه‌ای که می‌بینید را به کتابتان اضافه کنید، دکمهٔ «این صفحه را به کتاب‌تان بیفزایید» را کلیک کنید.
تصویر ۴: اصلا نیازی نیست که هر صفحه‌ای که در نظر دارید به کتابتان اضافه کنید را باز کنید. کافیست نشان‌گر ماوس را بر روی پیوند آن صفحه برای چند ثانیه تگه‌دارید، پنجره‌ای زرد رنگ ظاهر می‌شود که در آن نوشته «صفحهٔ ویکی پیونددهی‌شده را به کتابتان اضافه کنید»، بر روی آن کلیک کنید.

صفحات پیشنهادی

پس از انتخاب چند مقاله می‌توانید روی دکمهٔ «پیشنهاد صفحات» کلیک کنید تا فهرستی از مقالاتی که به انتخاب شما همخوانی دارد نمایان شود. این قابلیت می‌تواند به شما در ساخت کتابی کامل‌تر کمک کند، مخصوصا در مواقعی که ایدهٔ دیگری برای کتاب ندارید یا می‌خواهید مطمئن شوید چیزی را از یاد نبرده‌اید.

استفاده از رده

اگر شما یک رده را باز کرده باشید, دکمهٔ «این صفحه را به کتاب‌تان بیفزایید» به «این رده را به کتاب‌تان بیفزایید» تغییر خواهد کرد. با کلیک بر روی دکمهٔ «این رده را به کتاب‌تان بیفزایید» کل مقالات آن رده به کتابتان افزوده خواهند شد.

قدم سوم: بازبینی کتاب خودتان

تصویر ۵: وقتی که مقالات مورد نظرتان را انتخاب کردید بر روی پیوند «نمایش کتاب» کلیک کنید تا کتابتان را تنظیم کنید. شما می‌توانید برای کتابتان عنوان و زیرنویس بگذارید، فهرست‌بندی مقالات را تغییر دهید، آن‌ها را حذف کنید، یا فصولی متمایز را به بخش‌های مختلف کتابتان بیافزایید.


  • در صورتی که الگو خاصی را نمی‌خواهید در خروجی PDF شما نمایش داده شود آن الگو را به رده:مستثنی از چاپ بیافزایید و تا زمانی که الگو جزو این رده باشد در نمایش PDF نمایش داده نمی‌شود.

قدم چهارم: بارگیری یا سفارش کتاب

تصویر ۶: شما می‌توانید کتابتان را به صورت پی‌دی‌اف یا سندباز (اودی‌اف)، یا قالب openZIM (برای استفاده در کیویکس). فقط روش مورد نظر خود را انتخاب کنید و بر روی گزینهٔ «بارگیری» کلیک کنید.
تصویر ۷: برای سفارش چاپ کتاب، دکمهٔ «پیش‌نمایش PediaPress» را کلیک کنید. اطلاعات بیشتر در مورد چاپ کتاب را می‌توانید در اینجا پیدا کنید.

ذخیره‌سازی و به اشتراک گذاشتن کتابتان با دیگران

برای ذخیره‌سازی کتابتان، نیاز است که در ویکی‌پدیا حساب کاربری داشته باشید (برای اطلاع از جزئیات چرا حساب درست کنیم؟ را ببینید). به علاوه شما باید جزو کاربران تاییدشده باشید (به این معنی که از ایجاد حساب کاربریتان حداقل ۴ روز گذشته باشد و ۱۰ ویرایش داشته باشید). سپس می‌توانید کتابتان را صفحهٔ «کتاب» ذخیره کرده که می‌توانید توسط کلیک بر روی پیوند «نمایش کتاب» آن را مشاهده کنید.

در بخش «کتابتان را ذخیره کنید و به اشتراک بگذارید» شما می‌توانید انتخاب کنید که کتابتان را:

در انتها شما باید برای کتابتان عنوانی انتخاب کنید و گزینهٔ «ذخیرهٔ کتاب» را کلیک کنید.

تذکر:لطفا کتاب‌های خود را رده ندهید {{کتاب_ذخیره‌شده}} به صورت خودکار ردهٔ مناسب را اضافه می‌کند.