پرش به محتوا

زندگی در شرایط سخت/وضعیت‌های اضطراری

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد
حفظ آمادگی وضعیت‌های اضطراری کمک‌های اولیه
زندگی در شرایط سخت


نترسید[ویرایش]

در هنگام بروز اتفاق ناگوار بدن دو مرحله را طی می‌کند که این مراحل «شک» و «ترس» هستند.

بدن که شُکه شد شما دیگر نمی‌توانید تکان بخورید. ممکن است خودتان متوجه شک نشوید ولی خیلی مهم است که زود خودتان را از شک خلاص کنید و جان خودتان را نجات بدهید.

مرحله دوم «ترس» است، در شرایط ترس بدن آدرنالین در خون ترشح می‌کند و باعث می‌شود شما سریع‌تر حرکت کنید. در چنین شرایطی احتمال دارد شما جیغ بزنید. راه نجات این است که فورا دست به کار شوید و از کمک‌های اولیه استفاده کنید.

هشیار باشید[ویرایش]

اینکه همیشه به اطرافتان توجه داشته باشید باعث می‌شود موفقیت‌تان برای حفظ امنیت بالا برود. زندگی در شرایط سخت فقط به هوش مربوط نمی‌شود بلکه به خلاقیت نیز نیاز دارد. در شرایط اضطراری از هر ابزاری که دارید استفاده کنید. برای مثال اگر زخمی شدید می‌توانید از کمربندتان برای جلوگیری از خونریزی استفاده کنید. اراده بخش مهمی از مقابله با شرایط سخت است. هر راهی که به شما کمک کند در شرایط سخت زنده بمانید اشتباه نیست.

مواجهه با زمین‌لرزه[ویرایش]

  1. اگر درون ساختمان هستید بیرون بیایید.
  2. از هر چیزی که ممکن است بشکند یا روی سرتان بیفتد دور شوید. ماندن در جنگل زمانی که زمین‌لرزه رخ می‌دهد بسیار خطرناک است.
  3. اگر نمی‌توانید ساختمان را ترک کنید زیر یک میزِ محکم پناه بگیرید.
  4. خونسردی خودتان را حفظ کنید.

مواجهه با رعد و برق[ویرایش]

مواجهه با خرس[ویرایش]

در اردو بهتر است نکاتی را در نظر بگیرید تا از رویارویی با خرس در امان بمانید:

  • با خودتان غذا را به داخل چادر نبرید. فقط مورچه‌ها نیستند که دنبال غذا می‌آیند.
  • تمام ظروف، کاسه‌ها و ماهی‌تابه‌ها را با آب و صابون بشویید، البته صابون‌تان باید صابون بدون بو باشد. هیچ غذایی نباید باقی بماند که حیوان آن را بو بکشد.
  • پسمانده غذا را بیرون نیندازید. پس از صرف غذا فورا همه چیز را تمیز کنید و غذای باقیمانده را در یک ظرف یا پلاستیک نایلون بریزید.
  • فکر نکنید که جای غذا در داخل ماشین امن است. اگر مجبور هستید غذا را داخل ماشین بگذارید آن را در صندوق عقب گذاشته و در صندوق را قفل کنید. برای خرس‌ها کار سختی نیست که بخواهند شیشه ماشین را بشکنند و وارد شوند.