سیستم عامل/ساختارهای سیستم عامل

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

ساختار سیستم عامل ها بایک دیگر متفاوت می باشد خانواده زیر مجموعه گنو/لینوکس دارای ساختار کرنل یا هسته درختی می باشد و روت در بالا ترین سطح قرار دارد مثل اوبونتو و اندروید دو توزیع شناخته شده در ایران.

سیستم عامل خانواده زیر مجموعه مکینتاش بر پایه یونیکس و بی اس دی است که بی شباهت به گنو/لینوکس نیست چون هردو از یونیکس نشعت گرفتن و جیلبریک همانند دسترسی به روت است با این تفاوت که جرم شناخته ودسترسی بخاطر اطلاعات پایه وتغییر به نفع دیگری می باشد ممنوع است.اگر در ایران زندگی می کنید استفاده از این موارد و این شباهت ها جرم محسوب نمی شود مگر تولید کننده ایرانی آنرا منع کرده باشد.

سیستم عامل خانواده زیر مجموعه ویندوز براساس کرنل NT نیو تکنولوژی ساخته شده ،ساختار ویندوز کاملا متفاوت با دو نوع ذکر شده است بالاترین دسترسی ادمینستور است که گویا دسترسی کمی محدودتر به رقیب خود روت دارد.

تمامی سیستم عامل به طور معمولی دارای دو رابط گرافیکی و متنی هستند که سازنده بنا به دلایلی مانند شبکه احتیاج به گرافیک و یا موبایل که احتیاج به رابط متنی نیست حذف می شود.

سیستم عامل بر پایه گنو/ لینوکس اپن سورس دسترسی آزاد و عدم قانون کپی رایت می باشند ولی ویندوز و مکینتاش کلوز سورس و دارای قانون کپی رایت هستند تذکرایران از این قانون مستثنی است. پس شما هم راحت کارتان را انجام دهید...