سیستم عامل/ساختارهای سیستم عامل

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد
کلیات ساختارهای سیستم عامل '
سیستم عامل


ساختار سیستم‌عامل‌ها با یکدیگر متفاوت می‌باشد؛

خانواده زیر مجموعه گنو/لینوکس دارای ساختار کرنل یا هسته درختی می‌باشند و روت در بالاترین سطح قرار دارد؛ مثل اوبونتو و اندروید.

سیستم‌عامل خانواده زیرمجموعه مکینتاش، بر پایه یونیکس و بی‌اس‌دی است که بی‌شباهت به گنو/لینوکس نیست، چون هر دو از یونیکس نشأت گرفتند و جیلبریک همانند دسترسی به روت است؛ با این تفاوت که جرم شناخته و دسترسی بخاطر اطلاعات پایه و تغییر به نفع دیگری ممنوع می‌باشد. اگر در ایران زندگی می‌کنید، استفاده از این موارد و این شباهت‌ها جرم محسوب نمی‌شود، مگر تولیدکننده ایرانی آن را منع کرده باشد.

سیستم‌عامل خانواده زیرمجموعه ویندوز، براساس کرنل ان‌تی نیو تکنولوژی ساخته شده است؛ ساختار ویندوز کاملا متفاوت با دو نوع ذکر شده است؛ بالاترین دسترسی ادمینستور است که گویا دسترسی کمی محدودتر به رقیب خود، روت، دارد.

تمامی سیستم‌عامل به طور معمولی دارای دو رابط گرافیکی و متنی هستند که بنا به دلایلی مانند شبکه، احتیاج به گرافیک و یا موبایل که احتیاج به رابط متنی نیست، حذف می‌شود.

سیستم‌عامل بر پایه گنو/لینوکس اپن سورس، دسترسی آزاد و عدم قانون کپی رایت می‌باشند ولی ویندوز و مکینتاش کلوز سورس و دارای قانون کپی رایت هستند؛ (تذکر: ایران از این قانون مستثنی است.)