عامل‌های انسانی در امنیت اطلاعات/بودن با فناوري اطلاعات

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
Gnome-go-last.svg Gnome-go-first.svg

بودن با فن آوری اطلاعات

Anna Croon

گروه انفورماتیک

Umeå University

S-901 87 Umeå

سوئد

acroon@informatik.umu.se

مقدمه[ویرایش]

چنین به نظر می‌رسد که زندگی ما از طريق فن آوری اطلاعات در حال تبدیل تجربی، مستعد و حساس شدن است. به این معنا که مردم بیشتر و بیشتر در حال روی آوردن به فناوری اطلاعات برای بخشیدن معنا به زندگی هستند. به این ترتیب هسته اصلی فناوری اطلاعات در حال تغییر است.

یکی از نمونه های سال های اخیر توسعه یافتن جوامع مجازی است، که توسط ایجاد روابط جدید و یا بهبود روابط موجود میان انسان، واقعیت دادن به ابعاد روابط اجتماعی ای که از قبل موجود نیست عمل می‌کند. از طریق جوامع مجازی و دیگر اشکال از فنآوری اطلاعات تجربی، درک متعارف از واقعیت ، جوامع ، فرهنگ ها ، و مشاهدات، محو شدن و به چالش کشیده شدن است .

به منظور درک گرفتاری جوامع مجازی و اجتماعی دیگر اشکال فن آوری اطلاعات، محققان در این زمینه نیاز به ایجاد يک حساسیت برای راه های مختلفی که در آن تکنولوژی (فناوری) وارد زندگی ما مي شود. با الهام از اثر آنت مارخام این مقاله میزان مفهوم بودن با -- در مقایسه با استفاده از -- فن آوری اطلاعات را به دقت شرح مي دهد. ممکن است راهي براي ثبت مفهوم و معنای حضور گسترده فنآوری اطلاعات در زندگی روزانه مردم باشد.

معنابخشی در فضای مجازی[ویرایش]

فن آوری های اطلاعاتی مختلف ، مانند پست الکترونیکی ، IRC ، BBS و جهان مجازي، ما را در راه های متنوع در تعداد سطوح مفهومی درگیر مي كند. غالبا این فن آوری به عنوان یک ابزار برای کمک به ما در برقراری ارتباط با مردم و یا بازیابی اطلاعات از سراسر جهان در نظر گرفته شده است. در عین حال مردم توصيف فن آوری هاي اطلاعات را با شخصیت های پیش از این شناخته شده، مخصوصا، مرتبط با انسان ها و خانه ها و جوامع بزرگ انجام می‌دهند. (Stolterman & Janlert 1997, Reeves & Nass, 1996).

راه های متنوع و مختلف که در آن مردم درباره رایانه صحبت می کنند نشان می‌دهد فن آوری اطلاعات گيج و سر در گم کننده است. مردم برای ایجاد معنا برای فن آوری های جدید و نا آشنا و شكل هاي ارتباطات و با دیگران بودن ، از طریق مفاهیم و استعاره های مختلف تلاش مي كنند. در همان زمان ، آنها در حال شکل دادن راه های جدید از جامعه و زندگی هستند.

محققان که تاثیر اطلاعات و ارتباطات تکنولوژی را مطالعه مي كنند، اغلب سازمانها ، نهادها ، جوامع و فرهنگ ها را به عنوان ظروف محدود برای کار ، بازی ، یادگیری و زندگی در نظر مي گیرند. این مطالعات استفاده از یک نوع از نظریه ها در مورد چگونگی پردازش و ایجاد معنای محرک در دنیای ارتباطی ما و بررسی فن آوری اطلاعات ، از جمله نشانه هاي اجتماعی ، عدم غنای رسانه ها ، فیلتر کردن و پردازش اطلاعات اجتماعی را بكار مي گيرد. (Sproull et. al 1991, Baym 1995 and Herring 1996).

تا کنون ، این نظریه ها در شكل دهي يك قطعه از مقاله اي كه به بررسی فن آوری اطلاعات و به عنوان يك ابزار مورد معاینه قرار گرفته شده ، استفاده شده ، بهبود يافته و در سازمان های مختلف و زمینه های اجتماعی بكار رفته ، مفید فايده شده است.

در مقایسه با نگرش ابزاری، کاربران پژوهشگر بیشتر و بیشتری و وجود دارد که مفهوم ارتباطات به واسطه کامپیوتر خود را به عنوان فرايند سازماندهي تصور مي كنند. اکثر پژوهشگران با این نگرش استدلال می کنند که فن آوری های اطلاعات بسیار با نفوذ واسطه ها و مدیران تجربه انسانی هستند. برای محققاني مانند Benedikt (1991) ، Featherstone و بارو (1995) ، Jones (1995), Markham (1998a), Rheingold (1994) Turkle (1995), and Ågren جونز (1995) ، ها Markham (1998a) ، Rheingold (1994) ، Turkle (1995) ، و Ågren (1998) ارتباط روي خط نه تنها روابط را ساختاردهي مي‌كندبلكه اين ساختار است که در آن رابطه رخ می دهد. به این ترتیب، مسائل بسیار متفاوت مسکوت مي‌مانند.

بودن با فن آوری اطلاعات[ویرایش]

آنت مارخام ( 1998م ) بررسی مي كند چگونه مردم ایجاد ، مذاکره ، وساختن معنی از تجربه های اجتماعی خود را در محیط های کامپیوتر انجام می دهند و تلاش می کند براي درك چيزي كه شبيه آن حس مي شود و چيزي كه در آن به معنی صرف بخش قابل توجهی از زندگی روزمره یک فرد در اتاق های گفتگو ، گروه های پشتیبانی و جوامع مجازی در فضا سایبري. در کار خود او سؤالهایی را از آنچه به این معنی باشد -- در فضاهای آنلاین مي پرسد.

یکی از نتیجه گیری هاي او این است که مردم ، برای بخش زيادي، انواع متنوع از نسبت‌ها را با فن آوری اطلاعات دارند. مانند رابطه متفاوت و تغییر ، با توجه بر آنچه که مردم انجام می دهند و در موقعیت های مختلف هستند. به منظور تصرف این چارچوب و برای درک مردم رابطه او با فن آوری اطلاعات شرح مي دهيم.-- از ابزار، و مکان ، به یک راه برای سازماندهی (Markham 1998b). و راهی برای بودن (Markham 1998b) هر کدام با تمایز خود و معانی اش. بسته به نوع رابطه مردم ، سود، منطق و معانی مختلف نسبت داده می شود.

درک وی همچنین بین واقعی و مجازی تمایز ايجاد مي كند و اثبات مي كند که ارتباطات با واسطه رایانه، برای بسیاری از قسمت ها، گسترش افق تجربه بشر در راه های جدید و ناآشنا است.

همچنین خانم مارخام با نسبت دادن اهمیت به راه‌های بسیاری است که در آن افراد ایجاد معنا در برخوردهای خود با فن آوری اطلاعات اقدام مي كنند، به یک درک می‌رسد که شبیه به دیگران است، به گونه‌ای که فناوری اطلاعات را به عنوان تجربه و حس در نظرمي گيرند (هایم 1998 ، لورل سال 1993 ، دیویس 1998، and Water worth 1997 و Wather Worth1997). از جنبه های مهم و قابل توجهی از این درک این است که فناوری اطلاعات به عنوان ارائه دهنده جدید در نظر گرفته و تجارب مختلف از واقعیت - تجربه بدون فن آوری امکان پذیر نیست. من انتظار دارم كه این جنبه بیشتر و بیشتر تصديق و پذيرفته شود.

درک درستی از بودن با فن آوری اطلاعات به تازگی آغاز شده، اما نه به عنوان تلاش صرفا برای ثبت راه ‌های درک مردم از تجارب آنلاین خود. اين ما را به چالش می کشد، در نتیجه ، از ديدگاه هاي مختلف، يك درک درستی از شیفتگی مردم و پاسخ به فن آوری اطلاعات و فضای مجازی است. همچنین این دیدگاه تجربه مردم مختلف را از فن آوری اطلاعات قبول دارد و اذعان مي كند و ایجاد انگیزه در پژوهشگران می‌کند برای درک اينكه چرا مردم با استفاده از اين قبيل گونه ها به آن اشاره مي كنند. با گذشت زمان و ادامه استفاده، بخش شرایط و ضوابط ما تغییر خواهد کرد. این بخشی از یک راه جدید متعلق است به این واقعیت که مجوز، فن آوری اطلاعات است .

منبع[ویرایش]

منبع:<<http://www8.informatik.umu.se/~acroon/Publikationer%20Anna/Being%20with%20IT.pdf>>