فرهنگ نجوم/منظومه شمسی/زمین

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
زهره زمین جو زمین
فرهنگ نجوم


زمین چیست؟[ویرایش]

زمین سیاره‌ای که بر روی آن زندگی می‌کنیم سومین سیاره منظومه شمسی است. فاصلهٔ زمین به طور متوسط تا خورشید برابر با یک واحد نجومی است. هر واحد نجومی برابر با ۱۵۰ میلیون کیلومتر است. زمین اولین سیاره دارای قمر در مدار خورشیدی منظومه شمسی است و دو سیاره پیشین قمری ندارند. زمین دارای یک قمر می‌باشد. عطارد و زهره هیچ قمری نداشته و سایر سیارات منظومه شمسی هر کدام دارای دو یا چندین قمر هستند.

سیاره زمین چگونه است؟[ویرایش]

سیاره زمین تنها ذره کوچکی از عالم است، اما خانه انسان و در واقع خانه‌ای برای تنها گونه‌های یافت شده حیات در کل جهان می‌باشد. حیوانات، گیاهان و دیگر ارگانیزم‌های حیات تقریباً در همه جای سطح زمین وجود دارند. آنها می‌توانند در روی زمین به حیات ادامه دهند چرا که این سیاره در فاصله مناسبی نسبت به خورشید قرار گرفته است (کمربند سبز منظومه شمسی). بیشتر گونه‌های حیات به گرما و نور خورشید برای ادامه زندگی خود نیاز دارند. اگر زمین اندکی به خورشید نزدیک تر بود گرما و حرارت زیاد آن همه این گونه‌ها را می‌سوزاند و اگر قدری از خورشید دورتر بود بر اثر کمبود انرژی خورشید حیات در روی آن از بین می‌رفت. برای ادامه حیات وجود آب نیز ضروری می‌باشد که زمین سرشار از آن است. آب بیشتر سطح زمین را پوشانده است.

کمی توضیح بیشتر[ویرایش]

زمین بزرگترین سیارهٔ خاکی است. تنها سیاره‌ای است که زندگی بر روی آن امکان‌پذیر و روی آن آب به هر سه شکل جامد (یخ)، مایع و گاز وجود دارد. این سیاره خاکی دارای قطری (استوایی) حدود ۱۲۷۶۰ کیلومتر، مساحت رویه ۵۰۰ میلیون کیلومتر مربع و حجمی در حدود یک هزار میلیارد کیلومتر مربع است. دوره تناوب حرکت وضعی زمین به دور محورش ۲۳ ساعت و ۵۶ دقیقه و ۴ ثانیه است. به عبارتی دیگر مدت زمان یک شبانه روز این مقدار است. فیثاغورث در قرن ششم پیش از میلاد پی برد که زمین کروی است. عمر کره زمین حدود 4.5 میلیارد سال تخمین زده شده است.