نانوسیم

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

نانو سیم یک ساختار دوبعدی به حساب می اید و به علت داشتن اثرات کوانتومی به سیم‌های کوانتومی نیز معروف است. نانو سیم‌ها از فلزات و نیمه رساناها وانواع پلمیرها ساخته شده و می‌توانند در تهیه مدارهای الکتریکی بسیار کوچک از جمله در رایانه‌ها و دستگاه‌ای محاسبه وغیره کاربرد داشته باشد ونیز چون نانو سیم‌ها دو بعدی هستند و نمی‌توانند بلور کریستالی سه بعدی ایجاد کنند در نتیجه خواص الکتریکی انها در حضور مواد شمیایی تغیر می‌کنند در نتیجه از این خاصیت نانو سیم‌ها در ساخت سنسورها برای اشکار سازی مواد شمیایی از جمله گازها استفاده می‌شود. از نانو سیم‌ها می‌توان در غشاهای جدا سلزی مواد از جمله در ماسک‌های شمیا یی و تهویه هوا استفاده کرد ویا اشکار سازی یا جذب امواج رادیویی بهره برد. نیز دیودهای لیزری نانو مقیاس را نیز می‌توان به سادگی از اتصل دو نوع نانو سیم مختلف تهیه کرد.

تصویری از نانوسیم‌ها

اخبار مرتبط با ساخت ترانزیستورها حاکی از ان است که اولین ترانزیستور ملکولی توسط دانشمندان کره‌ای و آمریکایی با کمک فناوریهای نانو برای اولین بار موفق شدند بر روی تنها یک مولکول ترانزیستوری با سه الکترود ایجاد کنند.

محققان دانشگاه ییل و موسسه علوم و فناوری گوانگجو در کره جنوبی با حل یکی از محدودیتها و مشکلات مینیاتوری کردن مدارات الکترونیک توانستند ترانزیستوری ایجاد کنند که تنها از یک مولکول تشکیل شده است.

ترانزیستورها عناصر بنیادی در ساخت مدارات مجتمع هستند که می‌توانند جریان جاری میان دو الکترود را کنترل کرده و ولتاژ به کار رفته در الکترود سوم را تغییر دهند.

نانو

از مدتها قبل هدف فناوریهای نانو ساخت ترانزیستوری بود که در آن الکترودها تنها روی یک مولکول قرار گیرند و همین یک مولکول الکترونها را از خود عبور دهد. این اولین بار است که جریان الکتریکی با کنترل انرژی اربیتالها در یک ترانزیستور مولکولی با موفقیت هدایت می‌شود.

هرگز امکان ساخت مدارات مجتمع تا این حد کوچک وجود نداشت. تحقیقات پیشین نشان داده بود که مولکولهای آلی بهترین گزینه برای ساخت این ترانزیستورها باشند اما تاکنون براساس گزارش نیچر، این دانشمندان برای ساخت این ترانزیستور مولکولی روی یک لایه اکسید آلومینیوم، رشته‌های طلای با روکش بنزن (یک مولکول آلی) را قرار دادند. سپس با ایجاد میکرو شکافهایی این رشته‌های طلا را شکستند. به این ترتیب موفق شدند میکرو ترانزیستوری را بسازند که در انتهای هر طرف رشته‌های طلای آن دو الکترود وجود داشت. همچنین اکسید آلومینیوم الکترود سوم را تشکیل داد. به این ترتیب، مولکول بنزن به یک جعبه تقسیم الکتریکی میان الکترودهای یک میکرو ترانزیستور تبدیل شد.