پرش به محتوا

ویکی‌کتاب:خودآموز/باز کردن یک حساب کاربری

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد

فواید باز کردن یک حساب کاربری[ویرایش]

وقتی شما یک حساب کاربری برای خود در ویکی‌کتاب ایجاد می‌کنید و همیشه از آن استفاده کنید مزایایی برای شما دارد که در زیر به آن‌ها اشاره می‌شود:

ناشناسی[ویرایش]

در واقع وقتی با حساب خودتان وارد می‌شوید ناشناس‌تر می‌مانید چون آدرس آی پی شما (که محل سکونت‌تان را قابل شناسایی می‌کند) مشخص نمی‌شود. وقتی حساب کاربری بسازید، آدرس آی‌پی دیگر مشخص نمی‌شود. توجه داشته باشید اگر مشکلی ایجاد کنید، بازرسان کاربر می‌توانند به آی‌پی شما دسترسی داشته باشند. البته این فقط در موارد خاص اتفاق می‌افتد.

فضای کاربری[ویرایش]

اگر شما یک حساب کاربری دارید حتما یک صفحه کاربری نیز دارید.

ترجیحات[ویرایش]

در قسمت ترجیحات می‌توانید تنظیمات مربوط به خودتان را تغییر دهید. ویکی‌کتاب به کاربرانی که به سامانه وارد شده‌اند اجازه می‌دهد که از طریق صفحهٔ ویژه:ترجیحات تنظیمات دلخواه خود را بر نرم‌افزار مدیاویکی اعمال کنند، تا ویکی‌کتاب به شیوه‌ای که می‌خواهند برایشان به نمایش در آید. به عنوان مثال، یک کاربر از این طریق قادر است

  • امضای شخصی خودش را تنظیم کند
  • ابعاد جعبهٔ ویرایش را تغییر دهد
  • رنگ‌بندی ظاهری ویکی‌کتاب را متفاوت سازد
  • ابزارهای ویرایشی و کمکی را نصب کند

انتخاب نام کاربری[ویرایش]

این بخش به نام‌های کاربری‌ای می‌پردازد که نامناسب تشخیص داده می‌شوند. همین معیارها در مورد امضاها نیز صادق است.

فهرست زیر لزوماً کامل نیست. هنگام بکارگیری این قواعد از قل سلیم بهره بگیرید (برای نمونه نامی که در یک چهارچوب ممکن است اهانت‌آمیز باشد، ممکن است در یک چهارچوب دیگر معنای ملایم‌تری داشته باشد).

چهار گونه از نام‌های کاربری مشخصا مجاز نیستند:

  • نام‌های کاربری گمراه‌کننده که در مورد مشارکت‌کننده موارد گمراه‌کننده‌ای را بیان می‌کنند. این گونه از نام‌ها بسیار بیشتر از آن هستند که بشود اینجا فهرست کرد اما مطمئناً شامل نام‌هایی می‌شود که به نوعی بیان کند که شما دارای منصبی در ویکی‌کتاب هستید، یا نام‌هایی که ممکن است در قالب امضا ایجاد اختلال کند، مثلاً نام‌هایی که مانند نشانی آی‌پی یا برچسب زمان باشند.
  • نام‌های تبلیغاتی به همهٔ نام‌هایی گفته می‌شود که برای تبلیغ یک شرکت، سازمان (شامل سازمان‌های ناسودبر)، وب‌گاه یا محصولات ساخته‌شده باشد.
اگر کاربری نام کاربری‌اش مربوط به یک شرکت یا وب‌گاه است اما در ویکی مشارکت تبلیغاتی برای آن شرکت یا وب‌گاه نمی‌کند، نباید حسابش را بست اما باید به او توصیه کرد که نام کاربری‌اش را تغییر دهد.
  • نام‌های کاربری اهانت‌آمیز یا نفاق‌افکن به نام‌هایی گفته می‌شود که موجب رنجش دیگر مشارکت‌کنندگان شود و ویرایش در کنار یکدیگر را مشکل کند.
  • نام‌های کاربری دردسرساز شامل ترولهای آشکار یا حمله‌های شخصی، از جمله واژگان رکیک یا نام‌هایی که به روشنی نشان بدهد برای مختل کردن ویکی‌پدیا ساخته‌شده‌اند.

اگر چنین نام کاربری‌ای انتخاب کنید، حساب شما ممکن است قطع دسترسی شود - اما از شما دعوت می‌شود یک نام کاربری تازه و پذیرفتنی بسازید. اگر شما سهواً یک نام کاربری نامناسب ساخته‌اید، می‌توانید تغییرش دهید - برای تغییر نام کاربری پایین همین صفحه را ببینید. اگر نام کاربری شما لب مرز باشد، ممکن است از شما خواسته شود داوطلبانه آن را تغییر دهید.

استفاده از تقویم هجری خورشیدی در امضا[ویرایش]

برای استفاده از تقویم هجری خورشیدی در امضا:

از نوار بالای ویکی‌کتاب به بخش «ترجیحات» بروید و در همان زبانه‌ای که می‌آید (داده‌های کاربر) در بخش «امضا»، در جعبهٔ جلو «امضای جدید» از بعد از «...|بحث]]) » هرچه هست پاک کنید و به جایش «{{جا:#time:l،xij xiF xiY، ساعت H:i (به وقت ایران)|{{جا:به وقت/تهران}}}}» را بیفزایید.