ویکی‌کتاب:خودآموز/تصحیح کردن اشتباهات

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد

ممکن است در حال خواندن یک متن باشید که اشتباهاتی را نیز در آن مشاهده کنید. نویسنده‌ها کامل نیستند و ممکن است موقع نوشتن، اشتباه‌های املایی و نگارشی داشته باشند. همیشه در صورتی که اشتباهی را مشاهده کردید می‌توانید به دیگران گزارش دهید ولی اگر مطمئن هستید اشتباه است، خودتان می‌توانید آن را ویرایش کنید. اگر خودتان همیشه را همیشه در حال تصحیح اشتباهات می‌بینید، شاید نیاز باشد بخش بعدی این کتاب یعنی ویراستار ویکی‌کتاب را بخوانید، تا یاد بگیرید چطور می‌توانید به نحوی بهتر اشتباهات را تصحیح کنید.

کتاب‌های ما مثل کتاب‌های چاپی معمولی نیستند که همیشه ثابت باشند بلکه پویا و نتیجه کار تعاملی هستند. هر کسی می‌تواند در هر زمان آن‌ها را تغییر دهد حتی شما. چنین ایده‌ای ممکن است برای خیلی از افراد تازگی داشته باشد. از این رو در این فصل در این باره مقدماتی توضیح داده می‌شود.

کمک گرفتن[ویرایش]

گاهی اوقات ممکن است یک صفحه ساختار پیچیده‌ای داشته باشد و شما به تنهایی قادر نتوانید آن را اصلاح کنید. نگران نباشید، پیش می‌آید دیگر! اگر احساس می‌کنید نیاز دارید از یک ویراستار با تجربه کمک بگیرید، به میز تحریر بروید و در آنجا پیام بگذارید. از اینکه درخواست کمک می‌کنید اصلا نگران نباشید، ویراستاران داوطلب زیادی هستند که به شما کمک خواهند کرد و از این کار خوشحال می‌شوند. آن‌ها به شما هم یاد می‌دهند چطور به دیگران کمک کنید.

اگر قصد دارید نظری را درباره یک صفحه بنویسید می‌توانید:

  1. بر روی زبانه بحث در بالای آن صفحه کلیک کنید و مطلب‌تان را در آنجا بنویسید. مشکلی را که در صفحه متوجه شده‌اید به وضوح توضیح بدهید و اگر راه‌حلی برای آن می‌دانید راه‌حل خود را نیز بنویسید.
  2. راه دیگر این است که در میز تحریر پیام بگذارید و مشکلی را که در یک صفحه یا چند صفحه یک کتاب پیدا کرده‌اید به کاربران ویکی‌کتاب اعلام کنید. هر مشکل یا مسئله‌ای در رابطه با ویکی‌کتاب یا صفحات آن وجود دارد می‌توانید در میز تحریر مطرح کنید.

پیام فرستادن و ارتباط[ویرایش]

به دلایل مختلف امکان دارد بخواهید با یک کاربر ویکی‌نویس دیگر ارتباط برقرار کنید. ممکن است این ارتباط برای تقدیر از کار بزرگی باشد که او انجام داده است یا برای پرسیدن سوال، راهنمایی گرفتن، راهنمایی کردن، بحث درباره یک موضوع، الخ باشد. تماس برقرارکردن با سایر ویکی‌کتاب‌نویسان آسان است و راه‌های مختلفی دارد:

  1. صفحه بحث کاربر: هر کاربر یک صفحه بحث دارد.
  2. صفحه بحث: در بالای هر صفحه زبانه‌ای به نام بحث وجود دارد.
  3. صفحه‌های جامعه مثل میز تحریر

خرابکاری[ویرایش]

گاهی ممکن است یک خرابکار در یک صفحه محتوای نامناسبی بنویسد یا اینکه کل محتوای صفحه را حذف کند. در صورتی که با چنین چیزی مواجه شوید فورا به مدیران ویکی‌کتاب اطلاع دهید. کاربران داوطلب و مدیران اشتباهات را تصحیح می‌کنند. اگر خودتان می‌خواهید اشتباهات این چنینی را تصحیح کنید بخش‌های بعدی این کتاب را حتما مطالعه کنید.