ویکی‌کتاب:خودآموز/جذب مخاطب

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد

بعضی‌ها می‌گویند کتابی که خوانده نشود فایده‌ای ندارد. این جمله کاملا درست نیست چون آن کتاب در هر صورت ارزش علمی دارد. با این وجود هدف این بوده که کتاب‌ها خوانده شوند و برای مخاطبان بسیاری مفید واقع شوند. از آنجایی که برای نوشتن یک کتاب جدید، رنج بسیاری متحمل شده‌اید باید طوری باشد که مخاطب به آسانی بتواند کتاب را بیابد. علاوه بر آن ویراستاران و نویسندگان هم باید بتوانند به آسانی کتاب‌ها را بیابند تا به بهبود آن‌ها کمک کنند. در ویکی‌کتاب، هیچگاه کتابی کامل نمی‌شود بلکه همیشه در حال بهبود است.

خلاصه اینکه همیشه باید افراد بیشتری به کتاب‌تان مراجعه کنند. چند راه وجود دارد که برای کتاب‌تان تبلیغ کنید تا افراد آسان‌تر بتوانند آن را پیدا کنند. بعضی از این روش‌های تبلیغاتی در خود ویکی‌کتاب هستند و ویکی‌نویسان خودشان می‌توانند آن‌ها را به کار ببندند. بعضی از روش‌های تبلیغاتبی به خلاقیت بیشتری نیاز دارد اما می‌تواند در جذب مخاطب موثر باشد.

الگوهای رده‌بندی[ویرایش]

استفاده از الگوها برای مرتب‌سازی کتاب، کار سختی نیست. وقتی یک کتاب تازه ایجادمی‎‌کنید در بالای صفحه اول آن از برچسب {{کتاب نو}} استفاده کنید. با این کار همه می‌فهمند که کتاب تازه ایجاد شده است و اطلاعاتی به آن‌ها داده می‌شود.

برای کتاب‌تان از رده‌بندی موضوعی مناسب استفاده کنید. اگر به تنهایی قادر نیست رده مناسب را برای کتاب‌تان بیابید در میز تحریر مسئله را مطرح کنید.

کتاب‌های برگزیده[ویرایش]

دوست دارید کتاب‌تان دیده شود؟ بهترین راه این است که کتاب‌تان را ارتقا بدهید تا به یکی از کتاب‌های برگزیدۀ ویکی‌کتاب تبدیل شود. وضعیت برگزیدگی چیزی نیست که از کسی درخواست کنید برای آن یا بتوانید در یک بعد از ظهر آن را انجام دهید. این کار به تلاش زیادی نیاز دارد و کتاب‌تان بایستی به سطح معینی از کیفیت برسد. دقیقا نمی‌توان گفت چه استانداردهایی برای انتخاب یک ایبوک برگزیده وجود دارد زیرا استانداردهای جامعه همواره در حال رشد است. اگر ایبوک‌تان برگزیده شود در صفحه اصلی ویکی‌کتاب نمایش داده خواهد شد و در کتاب‌های برگزیده افزوده می‌شود.

وبلاگ‌نویسی[ویرایش]

آیا یک وبلاگ دارید؟ می‌توانید در وبلاگ‌تان کتابی را که نوشته‌اید معرفی کنید. اگر وبلاگ ندارید، ویکی‌کتاب‌نویسانی هستند که وبلاگ دارند. آن‌ها وبلاگ‌هایی دارند درباره ویکی‌کتاب یا ویکی‌مدیا و مسلما خوشحال خواهند شد که برای کتاب شما تبلیغ کنند.

انجمن‌ها و اتاق‌های گفتگو[ویرایش]

اینترنت پر است از جامعه‌هایی که در مورد موضوع‌هایی خاص بحث و تبادل نظر می‌کنند. اگر چیزی دارید که می‌خواهید درباره آن مطلب بنویسید احتمالا همین حالا جامعه‌ای آنلاین وجود دارد که دارد درباره آن بحث می‌کند. در اینترنت بگردید و وبگاه‌ها و جامعه‌هایی را پیدا کنید که درباره موضوع کتاب شما بحث می‌کنند، و از آنجا به عنوان مکانی برای اعلام ایده‌هایتان استفاده کنید و ویراستاران احتمالی را به اینجا دعوت کنید. یادتان باشد که ویکی‌کتاب آزاد و رایگان است و هر کس می‌تواند به اینجا بیاید و مهارت خود را به نمایش بگذارد. همچنین ویکی‌کتاب یک مکان عالی است برای ذخیره دانش و اسناد، نوشته‌هایی که به جای دیگری نتوان آن‌ها را هدیه کرد.

مدارس و دانشگاه‌ها[ویرایش]

اگر مطلب‌تان درباره یک موضوع دانشگاهی است و از سطح کیفی بالایی برخوردار است می‌تواند به عنوان کتاب درسی در کلاس درس مورد استفاده قرار گیرد. ویکی‌کتاب در این زمینه بسیار خوب است زیرا رایگان است و می‌تواند به عنوان مکملی برای کتاب‌های سنتی استفاده شود.