پرش به محتوا

ویکی‌کتاب:خودآموز/درباره این کتاب

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد

چه کسی این کتاب را نوشته است؟[ویرایش]

این کتاب، مانند همه کتاب‌های ویکی‌کتاب، توسط کاربران عادی همچون شما نوشته شده است. هر کسی که از ویکی‌کتاب بازدید کند تقریباً می‌تواند هر صفحه‌ای را در هر زمانی که بخواهد ویرایش کند. برخی از کاربران ویکی‌کتاب‌نویسان زبردستی هستند. برخی از آنها رهگذرانی هستند که هنگام خواندن ویکی‌کتاب، نادرستی‌های نگارشی و املایی آن را می‌زدایند. شما می‌توانید به نوشتن این کتاب کمک کنید، و می‌توانید انتخاب کنید که چقدر می‌خواهید کمک کنید و چگونه.

می‌توانید خطاهایی را که می‌بینید، برطرف کنید، یا می‌توانید کل درس‌هایی را که خود آموخته‌اید در اینجا اضافه کنید، یا می‌توانید کتاب‌های کامل را آغاز کرده و بنویسید. اگر پرسشی درباره استفاده از ویکی‌کتاب دارید، حتما بپرسید! وقتی پاسخ‌ها را یاد گرفتید، می‌توانید آنها را در این کتاب برای کاربران و خوانندگان آینده بنویسید.

بازخورد[ویرایش]

یکی از بهترین ابزارها در روند نوشتن در ویکی‌کتاب، بازخورد خوانندگان است. اگر کاربر جدیدی هستید و از این کتاب درسی فرا گرفته‌اید، خرسند می‌شویم، آن را به ما بگویید. همچنین، اگر بخش‌های خاصی را گیج‌کننده می‌دانید، یا حتی اطلاعات خاصی را که از دست رفته است، می‌دانید، ما دوست داریم که در مورد آن نیز بشنویم. یکی از بهترین مکان‌ها برای ارائه بازخورد درباره این کتاب، میز تحریر است. هنگام گذاشتن پرسش یا نظر، پیوندی به صفحه کتاب مورد نظر وارد کنید و درباره آنچه دوست دارید، آنچه دوست ندارید و آنچه فکر می‌کنید قابل بهبود است، گفتگو کنید.

این کتاب چگونه مرتب شده است؟[ویرایش]

این کتاب بر پایه کار سامان یافته است. ویکی‌کتاب‌نویسان هنگامی‌که از ویکی‌کتاب‌ها بازدید می‌کنند نقش‌های گوناگونی را بر عهده می‌گیرند. بیشتر بازدیدکنندگان ما خوانندگانی هستند که می‌خواهند به صورت رایگان یاد بگیرند. برخی از ویکی‌کتاب‌نویسان، نادرستی‌های املایی، نگارشی یا قالب‌بندی را بهبود می‌بخشند. ما گروه دوم را «ویراستاران» می‌نامیم. گروهی دیگر از ویکی‌کتاب‌نویسان که کتاب‌های تازه‌ای می‌نویسند را «نویسندگان» می‌نامیم. آن دسته از ویکی‌کتاب‌نویسان که از وبگاه نگهداری می‌کنند، کارهای پاک‌سازی و ساماندهی را انجام می‌دهند و مسئولیت‌هایی دارند که دیگر کاربران ندارند، «مدیران» ویکی‌کتاب هستند.

افرادی که به ویکی‌کتاب می‌آیند همیشه فقط در یک گروه قرار نمی‌گیرند بلکه می‌توانند ترکیبی از برخی یا همه گروه‌های بالا باشند. برخی از افراد وظایفی را انجام می‌دهند که کاملاً متفاوت از تمام موارد ذکر شده در بالا است. بیشتر وظایف موجود در ویکی‌کتاب می‌تواند بسیار شبیه به چهار مورد ذکر شده در بالا باشد، بنابراین این کتاب مطالب را به آن چهار گروه تقسیم می‌کند. اما به یاد داشته باشید که این تنها برای آسان کردن کار است و یک واقعیت نیست. شما باید برای انجام هرگونه کار مفیدی (موارد زیادی برای انتخاب وجود دارد!) احساس راحتی کنید.

بخش نخست مقدمه‌ای درباره ویکی‌کتاب‌ها و نمای کلی از این پروژه و نحوه کار آن است. بخش دوم به راهنماهای شروع سریع برای مخاطبان مختلف اختصاص دارد.

یک نکته درباره شکل این کتاب[ویرایش]

این کتاب از یک قالب کاملاً ساده استفاده می‌کند که دیگر کتاب‌ها می‌توانند آزادانه از آن استفاده کنند. تصمیماتی که نویسندگان این کتاب گرفته‌اند، تنها راه یا حتی بهترین راه برای انجام کارها نیست. خوب است که هنگام ایجاد کتاب‌های خود از نمونه‌های موجود پیروی کنید، اما به یاد داشته باشید که هیچ «روش درستی» برای انجام کارها وجود ندارد و کتاب‌های گوناگون ممکن است نیازهای بسیار متفاوتی داشته باشند.

این کتاب فراتر از اینکه نمونه خوبی باشد، می‌تواند منبع خوبی برای خوانندگانی باشد که تازه وارد ویکی‌کتاب می‌شوند یا صرفاً کنجکاو هستند. اگر درباره این کتاب بازخورد دارید، یا می‌خواهید تغییراتی را ایجاد کنید، به یاد داشته باشید که اینجا یک ویکی است و هر کسی در هر زمان آزاد است که آن را ویرایش کند. این ممکن است یک مفهوم باورنکردنی به نظر برسد، اما در طی فصل‌های بعدی ما درباره چگونگی روند ویرایش سخن خواهیم گفت.